DISCOVERY PROJESİ

DISCOVERY PROJESİ

Land Rover’ın düzenlediği araştırmanın sonuçlarına göre, kişilerin dayanıklılık seviyesini yükselten temel unsurlar arasında yakın aile bağları, keşfetme tutkusu ve üretme/öğrenme isteği yer alıyor. Bu unsurlar, Land Rover tarafından ortaya koyulan yeni ‘dayanıklılık formülünün’ kritik öğelerini oluşturuyor.


Discovery Projesi, pandemi döneminde aile yaşantısına etkilerini konu alan uluslararası bir araştırma projesi. Dünya çapında 7.000 katılımcıyla gerçekleştirilen çalışma, insanların yaşamlarında pozitif değişiklikler yapmalarına yardımcı olmak için dayanıklılığı geliştiren davranışları belirlemek üzere düzenlendi.

"Dayanıklılık zaman içinde öğrenilip geliştirilebilen bir kavram ve Discovery Projesi, zihinsel açıdan gerçek anlamda dayanıklı insanların nasıl davrandıklarını ortaya koyuyor. Çalışmadan edinilen bulgular, yaşam stilimizde yapacağımız görece basit bazı değişikliklerin hem günümüzde hem de gelecekte olumsuz durumların üstesinden gelme becerimizi geliştirme konusunda nasıl bir potansiyel taşıdığını gösteriyor.

Çalışmanın ortaya koyduğu ilgi çekici noktalardan biri, dayanıklılığın endüstri önderlerinin, politik liderlerin veya askeri güçlerin koruması altında olmadığı. Aslına bakılırsa, elde edilen bulgular geçtiğimiz 12 aylık dönemde en dayanıklı kişilerin uzun süredir pozitif rutinler geliştirmiş olan ve izin verilen durumlarda torunları tarafından düzenli olarak ziyaret edilen emekli çiftler olduğunu gösteriyor."


PROFESÖR CARY COOPER
MANCHESTER ÜNİVERSİTESİ MBS KURUMSAL PSİKOLOJİ VE SAĞLIK PROFESÖRÜ

Global bir macera tutkunu olan Bear Grylls ile zihinsel sağlık elçisi ve eski bir İngiliz ragbi oyuncusu olan Jonny Wilkinson bir araya gelerek hem çalışma bulgularını açıklıyor hem de dayanıklılığın kendileri için ne ifade ettiğini tartışıyor.

Çok uluslu araştırma katılımcıları arasında en yüksek dayanıklılık puanlarını* elde edenler tarafından sergilenen en önemli özelliklerin yakın arkadaşlarla ve aileyle kurulan güçlü bağlar, yeni beceriler öğrenme isteği ve çevremizdeki şeyleri keşfedip anlama hevesi olduğu görülüyor.


PROFESÖR CARY COOPER

"Discovery Projesi; aile, arkadaşlar ve meslektaşlardan oluşan ve zor dönemlerde desteğini alabileceğimiz yakın bir gruba mensup olmanın önemini ortaya koyuyor. Bir topluluğa ait olma hissinin ve dışarı çıkıp yeni şeyler keşfedebilmenin dayanıklılık seviyemi geliştirme konusunda benim için çok önemli noktalar olduğunu söyleyebilirim.

Aynı durumun araştırmada da bir etken olarak öne çıkması benim için hiç şaşırtıcı değil ve aileler için günlük maceraları mümkün kılan Land Rover Discovery’nin bu zor zamanları atlatmamıza ve pozitif yönde ilerlememize yardımcı olması bence muhteşem."


BEAR GRYLLS
MACERA TUTKUNU VE LAND ROVER ELÇİSİ

MACERA TUTKUNU VE LAND ROVER ELÇİSİ

Çalışma katılımcılarının yalnızca %7’lik bölümünün genel olarak ‘yüksek’* bir dayanıklılık puanı almasına rağmen zor durumlarla baş etme becerisinin zaman içinde geliştirilebildiğini biliyoruz. Bu durum, 65 yaş üzerindeki kişilerin 18-24 yaş aralığındakilere göre neden iki kat daha fazla dayanıklılığa sahip olduğunu açıklıyor. Katılımcıların neredeyse üçte biri ‘düşük’ bir dayanıklılık puanı almış olsa da çalışma bulguları bu dağılımın diğer ucunda yer alan kişiler arasında bazı ortak davranışlar bulunduğuna işaret ediyor.


kids

Bunlar arasında ailenin büyük bir öneme sahip olduğunu görüyoruz. Yüksek dayanıklılık puanına sahip kişilerin yarısından fazlası aileleri ile geçirdikleri zamana diğer her şey karşısında öncelik veriyor. Bu oran, düşük dayanıklılık puanı alanlara göre %44 daha yüksek. Yine benzer bir orandaki katılımcı, yeni yerler keşfetmeyi sevdiklerini belirtiyor. Ayrıca, dayanıklılığı yüksek olan kişilerin %72’si yeni şeyler öğrenmekten keyif alıyor. Bu oran, düşük dayanıklılık puanına sahip olanlara göre %41 daha yüksek.


Ulusal ölçekte uygulanan kapanma tedbirleri ve sosyal kısıtlamalar, dünya genelinde toplumları değişmeye ve adapte olmaya itti. Çalışmaya katılanların %73’ü geçtiğimiz yıl içerisinde pandeminin başlangıcından itibaren yeni uğraşlar, egzersiz düzenleri, hobiler veya alışkanlıklar edindiklerini belirtiyor.


Yeni aktivitelere başlama oranının en düşük dayanıklılık puanına sahip katılımcılar arasında en yüksek olduğu görülüyor ve bu durum, söz konusu kişilerin durum karşısında bilinçli değişiklikler yaptığına işaret ediyor. Discovery Projesine katılanların yarısından fazlası (%56) zorlu dönemin başlangıcından bu yana zihinsel sağlıkları ile daha ilgili olduklarını ve yeni aktivitelere başlayanların %93’ü ise söz konusu aktivitelere 2021 yılında da devam etmeyi planladıklarını söylüyor.


Bulgular üzerinde yapılan analiz, aşağıdaki eğilimlere de dikkat çekiyor:

  • Okulların kapanması: 18 yaş altındaki bireylerle yaşayan kişilerin %86’sının geçtiğimiz yıl içinde evde eğitim verdikleri ancak dayanıklılığı yüksek olanların bunu %23 oranda daha az yapmak zorunda kaldığı görülüyor. Dayanıklılığı düşük kişilerin %13 oranda daha fazla evde eğitim verdiğini görüyoruz.
  • Büyükanne ve büyükbabalar daha kazançlı: Çocuklarla birlikte yaşamanın dayanıklılık ile bir ilişkisi tespit edilmese de yüksek dayanıklılık sahibi kişilerin %20’sinin izin verilen zamanlarda torunları ile düzenli vakit geçiren kişiler olduğu görülüyor. Bu kişilerin, düşük dayanıklılığa sahip olanlara göre bu tür bir etkileşime girme oranları iki kat daha yüksek.
  • Eşlerden alınan destek: Dayanıklılık seviyesi yüksek olan kişilerin %67’si partnerleriyle veya eşleriyle birlikte yaşıyor. Bu oran, düşük puana sahip (%51) kişilerden %31 daha yüksek. Orta dereceli puana sahip katılımcıların ise %61’i partnerleriyle veya eşleriyle birlikte yaşıyor.

Dayanıklılık seviyesi nasıl yükseltilebilir?


Discovery Projesinin sonuçlarını analiz eden Profesör Cary Cooper, daha güçlü bir öz güven ve dayanıklılık seviyesi için aşağıdaki temel adımları öneriyor:


  • Daha güçlü bağlar kurun – Arkadaşlarınız veya meslektaşlarınızla düzenli olarak iletişim halinde olun ve ailenize vakit ayırmayı günlük rutininizin bir parçası haline getirin.
  • Sizi motive edecek hedefler belirleyin – Geniş kapsamlı bir ‘kendin yap projesi’ olabileceği gibi her hafta yeni bir tarif pişirmek de olabilir.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın – Kendinize uygun fiziksel bir uğraş, size hem zihinsel hem de fiziksel açıdan yardımcı olur ve dışarı çıkmak için bir nedeninizin olmasını sağlar.


Dünya genelinde 7.000 aile ile mülakatın yapıldığı Discovery Projesi adını dünyanın en özellikli ve çok yönlü aile SUV’u olan Land Rover Discovery’den alıyor. Land Rover’ın geniş özellik yelpazesi ile tasarlanan ve yedi koltuğa sahip olan araç, aileleri kendi dünyalarını yaşamaya ve keşfetmekten asla vazgeçmemeye teşvik ediyor.

Dayanıklılığın formülü

Dayanıklılığın formülü

Discovery Projesi, dayanıklılık puanı yüksek kişilerce paylaşılan üç temel özellik ve davranışı belirleyerek Land Rover’ın dayanıklılık için bir formül üretmesine olanak tanıdı.

D = 2A + MeA + DR

Bu formülde:

D= Dayanıklılık

2A = Aile ve Arkadaşlar
Dayanıklılığı yüksek olan kişileri ayırt eden özelliklerden biri diğer kişilerle bağ kurma konusunda daha istekli olmaları. Bu kişiler, arkadaşlardan ve aileden oluşan yakın bir destek grubunun faydasını görüyor. Dayanıklılığı yüksek olan kişiler arasında, düşük dayanıklılığa sahip olanlara kıyasla aile ve arkadaşlarla geçirilen zamana öncelik verme oranın %44 daha yüksek olduğu görülüyor.

MeA = Motive edici Amaç
Hem zihinsel hem fiziksel olmak üzere yeni beceriler öğrenmenin ve somut hedefleri olan aktivitelere odaklanmanın önemli olduğu görülüyor. Yüksek dayanıklılık puanına sahip kişilerin %72’si yeni şeyler öğrenmekten keyif aldıklarını ifade ediyor, bu oran çalışma kapsamında düşük dayanıklılık puanı alanlardan %41 daha yüksek. Ayrıca, dayanıklılığı yüksek olanlar arasında, düşük puan alan kişilere kıyasla fiziksel sağlığı ciddiye alma oranının %73 daha yüksek olduğu görülüyor.

DR = Discovery Ruhu
Çevremizde olup bitenleri araştırmak ve farkındalık geliştirmek dayanıklılığımızı yükseltmemize yardımcı oluyor. Yüksek puan alan kişilerin yarısından fazlası, yeni yerler keşfetmekten keyif aldıklarını belirtiyor. Bu oran, dayanıklılığı düşük olanlara kıyasla yüzde 41 daha yüksek. Ayrıca, yüksek puan alan kişilerin haberler ve güncel olayları aktif olarak takip etme olasılıklarının %61 daha yüksek olduğu görülüyor.

Dayanıklılığın formülü

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRİ “İMKANSIZ YOLCULUK” MU DEDİ?

BİRİ “İMKANSIZ YOLCULUK” MU DEDİ?

1955'te altı İngiliz öğrenci iki Land Rover Seri I ile destansı bir keşfe çıktı. Hedef Singapur, ödül ise tarihte bir ilki başarmaktı. Bir ekip üyesi bu keşiften en güzel anlarını paylaşıyor.
ISSIZ DOĞADA BİR GECE

ISSIZ DOĞADA BİR GECE

Mikromacera ile şehirden dinginliğe.
MİKROMACERA REHBERİ

MİKROMACERA REHBERİ

İlk Mikromacera’nızı yaşamaya hazır mısınız? Mikromacera’nıza başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli detayı bu içeriğimizden okuyabilirsiniz.