Bİr Defender Tutkununun Hİkayesİ

"SERKAN YALNIZ"

SERKAN YALNIZ, FOTOĞRAFÇI-YÖNETMEN VE PROFESYONEL DAĞ BİSİKLETİ SPORCUSU. AMA EN BÜYÜK TUTKULARINDAN BİRİ DEFENDER. 1998 MODEL DEFENDER’ININ YAPIM HİKÂYESİ DE BU TUTKUNUN KODLARINI AÇIKLIYOR.

Bİr Defender Tutkununun Hİkayesİ<br><br>"SERKAN YALNIZ"

Hayalimizdeki Defender’a sahip olma planı her zaman eşimle beraber aklımızın bir köşesinde yer tutan, zaman içinde her detayıyla şekillenen bir düşünceydi ve en sonunda hoş bir tesadüf sonrası uygun bir araç bulmayı başardık. Anadolu’nun en eşsiz coğrafyalarından biri olan Kapadokya’da bu hayali gerçekleştirme fırsatını yakaladık ve Hakan ustamız ile beraber bu zamansız tasarımı yeniden hayata döndürmek için kolları sıvadık.

Başlangıç noktamız olan 1998 model Defender 110, geçmişte resmi hizmette kullanılmış ve pek de iyi kondisyonda olmayan bir araçtı. Revizyon işlemlerinin çok kapsamlı olması gerektiği ilk günden belliydi. Aracı tamamen orijinal kondüsyonuna geri döndürmek için bütün gövde panellerini yenisiyle değiştirmek, aracın iç kısmındaki tüm döşemelerini ve elektrik tesisatını yenilemek gerekecekti.defender aracı


Defender doğası gereği sürekli zorlu koşullarda kullanılan araçlardan. Yenilenme sürecinde mekanik olarak her şeyin sorunsuz olması ve uzun yıllar boyunca bu zorluklara yeniden göğüs gerebilmesi için, özverili ve uzun süren bir çalışma yürüttüm. Zaman içinde aşınmış olan tüm teknik donanımı yenileyerek motor ve aktarma organlarını ilk günkü haline geri döndürmeyi başardık. Güncellenen amortisör, yaylar ve burçlar ile beraber, aracı bir miktar da yükselterek hem arazideki performansını arttırmak, hem de araca bir miktar daha güçlü bir duruş kazandırmak istedim.

İç mekânda ise olabildiğince konforlu bir yaşam alanı oluşturmak adına ilk olarak kapsamlı bir izolasyon çalışması yaptık. Akabinde ihtiyaç duyulan otomatik cam ve kapılar, koltuk ısıtması, navigasyon, ses sistemi ve dizel ısıtıcı gibi donanımlar aracın orijinalliğini bozmayacak şekilde özenle entegre edildi. Bu modernizasyon çalışmasıyla beraber hem sürüş keyfi ve arazi kabiliyetleri yüksek bir Defender’a, hem de ihtiyaç duyulabilecek tüm güncel araç donanımlarına sahip olmuş olduk.


Bir Defender restorasyon projesinin en heyecan verici kısmı ise, aracı kendi hayat tarzınıza ve beklentilerinize göre şekillendirebiliyor olmanız. Benim için önemli kriterlerin başında kapasiteli bir arazi aracı hazırlayarak dağ bisikleti ve kamp maceralarında kullanmak geliyordu. Aracın içinde bisiklet donanımları ve koruma ekipmanları için özel saklama bölümleri hazırladım. Aynı zamanda özel bir bisiklet taşıyıcısı tasarlayarak zorlu arazi şartlarında dahi sağlam bir şekilde bisikletimi aracın arkasında taşıyabildim.


Defender Dağ YolundaDağ bisikletçisi

Nihayetinde aracın klasikleşmiş siluetine sadık kalan ve arazide tüm ihtiyaçlarıma karşılık veren, gerektiğinde de İstanbul trafiğine bir şehirli gibi karışabilecek bir görünüm elde etmiş oldum. İster doğada ister şehirde olsun, insanların gülümseyen bakışlarını toplayan bir aracın içinde olmak ise her zaman harika bir duygu.


Yaklaşık 15 yılı bulan dağ bisikletçiliği maceramın en keyifli kısmı, şehirden uzaklaşmak ve uzak diyarlarda sürüş yapacağım yeni yerler keşfetmek. Defender gibi bir araçla yola çıkıp şehrin arkanızda kaybolduğunu görmek ve doğanın bilinmezliklerinde kendinizi bulmak harika bir his. Önünüze çıkabilecek her türlü engeli gönül rahatlığıyla aşacak olduğunuzu bilmek ve aracınıza güvenmek, keşfetme dürtünüzün iyice pekişmesini sağlıyor. Bu dürtü sizi eşsiz güzelliklere ve keşfedilmemiş patikalara ulaştırarak, deyim yerindeyse adeta ödüllendiriyor.


Defender'ın Far Yakın çekimiDefender Orman Yolunda

Bunun en güzel örneğini son video projem için Kaçkar Dağları'nı bisikletimle keşfetmeye başladığımda tecrübe ettim. 3000 metreyi bulan yüksekliklerde, asfalttan uzak yüzlerce kilometreyi geride bırakarak, henüz hiç lastik izi görmemiş eşsiz mekânlarda dağ bisikletinin keyfini sürmüş oldum. Doğada olup bu tecrübelerin peşinden koşmak nasıl bir tutkuysa, bu yoldaki en büyük yardımcım olan Defender da benim için gerçek bir tutku. Her direksiyon başına geçtiğinizde hissettikleriniz zaman içinde bağımlılık yapıcı bir duyguya dönüşüyor. Bu benzersiz aracın amaç dolu tasarımı ve kendine özgü detayları ise, sizi her bakışta tekrar tekrar etkilemeye devam ediyor.


Defender Bakım AşamasındaDefender Bakım Aşamasında

Yeni Defender'ın da tüm bu duyguları ve tutkuları sunacağından ve birçok kişinin hikâyesine de ilham olacağından en ufak şüphem yok.


Defender Boya Atolyesinde

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BOĞAZİÇİ’NDE BİR DEFENDER

BOĞAZİÇİ’NDE BİR DEFENDER

Müthiş geçen bir doğa sürüşünün ardından Yeni Defender’ı bir de şehir dinamizmi içinde kullanmak gerekiyordu.
BİR DEFENDER TUTKUNU İLE RÖPORTAJ – BÖLÜM II

BİR DEFENDER TUTKUNU İLE RÖPORTAJ – BÖLÜM II

“DEFENDER’IN VERDİĞİ GÜVEN HİSSİNDEN OLSA GEREK, ARAZİDE SINIRLARI ZORLUYORUM, ULAŞILAMAZ DENEN YERLERE ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUM.”
Maceranın Peşinde Bir Gün

Maceranın Peşinde Bir Gün

TUTKU VE MACERANIN PEŞİNDE BİR GÜN...