yeni range rover evoque

YENİ RANGE ROVER EVOQUE'TA NELER DEĞİŞTİ?

SUV Modelinde Yapılan Temel Güncellemeleri Keşfedin.

Land Rover, 2019 senesinde ikinci nesil Range Rover Evoque modelini tanıttı. Bu model, ürün yelpazemizdeki en küçük SUV olmasına rağmen, 2010 yılında yapılan lansmanından bu yana dünya çapında çeyrek milyondan fazla araç satış rakamıyla büyük bir etki yarattı.


Yeni model ilk bakışta önceki modele benzese de bu yeni nesil model ondan çok farklı. Öyle ki, Yeni Range Rover Evoque’un gövde yapısının %99'u tamamen yeni ve yalnızca kapı menteşeleri önceki nesil ile aynı. Önceki ve yeni nesiller arasındaki temel farklılıklara bir göz atalım.


Boyut

Yeni Evoque, önceki modelden 11 mm daha uzun, 6 mm daha geniş ve 14 mm daha yüksek.


Yeni Evoque’un aks aralığı 21 mm daha uzun ve bagaj önceki modele göre %10 daha fazla yük alanına sahip. Mühendisler bu modele ‘package masterclass’ adını verdi ve geliştirmeleri, Yeni Range Rover Evoque'un üzerine inşa edildiği Premium Transverse Architecture adlı yeni platforma aktardı. Peki bu nasıl bir avantaj sağlıyor? Yolcular, ikinci sırada 20 mm'lik bir ek diz mesafesinin ve kapasitesi 591 litreye kadar artırılan bagaj alanının keyfini çıkarabilir. Bu da, genişlik boyunca yan yana iki valizi veya iki golf sopası takımını rahatça sığdırabileceğiniz anlamına geliyor.


Ek olarak, merkez depolama birimi, önceki nesil Range Rover Evoque modeline kıyasla iki kat daha fazla alan sunarak telefonlar, tabletler, su şişeleri veya hareket halindeyken saklamanız gereken her şey için 4,5 litrelik geniş bir alan sağlıyor.


yeni range rover evoque yeni range rover


Kapasite

Kapasite, Land Rover genlerinin ayrılmaz bir parçası ve Range Rover Evoque modeli için de bu durum geçerli.


Yeni Range Rover Evoque’un sudan geçme derinliği, önceki nesle kıyasla 100 mm artışla 600 mm'ye kadar çıkıyor. Yaklaşma açısı veya başka bir ifadeyle Range Rover Evoque'da düz bir yüzeyden bir engele tırmanabileceğiniz açı, Dinamik gövde stiline sahip Yeni Range Rover Evoque'da 20,8 derece. Önceki nesil Dynamic Evoque ile karşılaştırıldığında üç derecelik bir artış mevcut.


Range Rover Evoque'un yalnızca tekerleklerle temas ederek bir engeli aşabileceği maksimum açı olan kırılma açısı, hem Core hem de Dynamic modellerinde 20,7 derece.


Benzer şekilde, bir önceki nesil Dynamic modeline göre 0,6 derece artış sunan Yeni Range Rover Evoque ile 30,6 derecelik çıkış açısıyla bir engelden güvenli şekilde çıkarak düz bir zemine ulaşabilirsiniz.


Kırılma açısı, önceki nesle kıyasla 1,3 derece azalsa da Yeni Range Rover Evoque’un yaklaşma ve çıkış açılarında, arazi geometrisi için sınıfının en iyisi olarak kalmasını sağlayan önemli iyileştirmeler yapıldı.


yeni range rover evoque

yeni range rover evoque


Tasarım ve renk paletleri

Range Rover Evoque ilk piyasaya çıktığında, klasik Range Rover tasarım özelliklerinin yeni bir yorumunu sunan LRX konsept aracını temel alan dramatik çarpıcı dış tasarımı ile beğeni topladı.


Yeni Range Rover Evoque, önceki Range Rover Evoque modelinde olduğu gibi alçalan özgün tavan çizgisini ve yükselen orta çizgisini korusa da daha geniş olan kardeş modeli Range Rover Velar'ın tasarım özelliklerini alarak sade bir tasarım diliyle karşımıza çıkıyor. Keskin, sade çizgiler gövdeyi öne çıkarırken şık açılır gömme kapı kolları, daha modern silueti mükemmel bir şekilde tamamlıyor.


Tavan bağlantılarının yeniden konumlandırılması, açılır gömme kapı kolları ve gövde ile aynı hizaya taşınarak sürücüler için daha iyi görüş sağlayan belin şekli sayesinde, araç tasarımındaki çizgi sayısı önemli ölçüde azaltıldı. Ayrıca aracın bel çizgisi önceki nesle göre 20 mm daha alçak ve dikiz aynasının konumu daha iyi görüş için 14 mm kaydırıldı.


yeni range rover evoque

Daha sade bir görünüm için tekerlek davlumbazı giydirmelerinin bulunmadığı Yeni Range Rover Evoque modeli ilk kez matrix LED farlar ile donatıldı.


Önceki nesilde ve Yeni Range Rover Evoque modelinde standart olarak sunulan Fuji White ve Narvick Black renkleri ve ayrıca premium metalik yelpazesinde opsiyonel olarak sunulan Silicon Silver ve Carpathian Grey gövde renkleri de aynı kaldı. Ancak opsiyonel metalik gövde rengi yelpazesinde küçük bir değişiklik yapıldı. Yulong White, Indus Silver, Kaikoura Stone, Santorini Black ve Firenze Red gövde renkleri sunulmaya devam ederken Loire Blue ve Corris Grey seçenekleri gövde rengi yelpazesinden çıkarıldı.


Corris Grey’in yerini Eiger Grey alırken renk yelpazesine sade nötr griden farklı ışıklarda sıcak sedefli bir parıltıya kadar üç farklı renk derinliği vermek için pigment teknolojisini kullanan yeni bir sedefli lüks gövde rengi olan metalik Seoul Pearl Silver seçeneğinin eklendiğini görüyoruz. Ayrıca First Edition'a özel olarak metalik Nolita Grey gövde rengi seçeneği de mevcut. Adını New York’un şehir yaşamı cazibesiyle merak uyandıran "North of Little Italy" kasabasından alan bu sade, düz metalik gri gövde rengi, donuk mavi tonuyla sunuluyor.


yeni range rover evoque yeni range rover evoque
Solda Opsiyonel Seoul Pearl Silver gövde rengi / Sağda First Edition’a özel opsiyonel Nolita Grey gövde rengi

Motorlar

Önceki nesil Range Rover Evoque, iki dizel motor ve bir benzinli motor seçeneğiyle sunuldu. Dizel motorlarda dört güç aktarım elemanı, bir Önden Çekişli manuel, bir Dört Çekişli manuel ve iki Dört Çekişli otomatik güç aktarım elemanı mevcuttu. Si4 2.0L benzinli motor, Dört Çekişli otomatik ile standart olarak sunuldu. Tüm motorlar 2.0L idi ve yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu azaltmaya yardımcı olmak için temiz ve verimli yanma sağlayan kendi Ingenium motor teknolojimizle tasarlandı.Yeni Range Rover Evoque modelinde Dört Çekişli manuel güç aktarım elemanı seçeneğini bulunmuyor. Bununla birlikte, 2020 Model Yılı yelpazesinde, sürücü için daha da fazla seçenek sunmak amacıyla 2.0lt D150 Dizel ve D180 Dizel motorların bulunuyor. Ingenium'un verimlilik avantajlarını bir üst seviyeye taşıyan, otomatik şanzımanlı tüm Yeni Evoque araçları, öncü Hafif Hibrit Elektrikli Araç (MHEV) teknolojisine sahip. MHEV, motoru 10 mil/sa’ten daha düşük hızlarda kesiyor, bu sayede normalde bu yavaşlama sırasında kaybolan enerjiyi toplayarak ve motora geri göndererek sürüş verimliliğini en üst düzeye çıkarıyor. Sürücüler bu özellikten yakıt ekonomisinde ortalama %5'lik bir iyileşme bekleyebilirler.Resimdeki modeller arasında Nolita Grey renginde Range Rover Evoque First Edition ve opsiyonel özelliklerle donatılmış Seul Pearl Silver renginde Range Rover Evoque HSE modelleri yer alır. Resimde gösterilen önceki nesil Evoque, opsiyonel özelliklerle donatılmış Yulong White renginde Range Rover Evoque HSE Dynamic modelidir. Daha fazla bilgi için Land Rover Yetkili Satıcınızla iletişime geçebilirsiniz.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AKILLI ŞEHİRLERDE ULAŞIMIN GELECEĞİ

AKILLI ŞEHİRLERDE ULAŞIMIN GELECEĞİ

Yapılan araştırmalar; 2030 yılında dünya nüfusunun %60'ının, 2050 yılında ise %70'inin şehirlerde yaşayacağını öngörüyor.
HİBRİT ARAÇLARIN GELECEĞİ

HİBRİT ARAÇLARIN GELECEĞİ

Daha az yakıt tüketimi, daha az karbon emisyonu, daha yüksek performans, daha iyi bir sürüş deneyimi. Bu başlıkların hepsi son dönemde hibrit otomobillerde birleşiyor.
ARAÇ TUTMASINA KARŞI GELİŞME

ARAÇ TUTMASINA KARŞI GELİŞME

Land Rover, sürücüsüz araçlara, araçta yaşanan mide bulantısını azaltacak yöntemler öğretiyor.