İKİ HİKÂYE, BİR İDEAL: UZAY

"Çevresine karşı keskin ve çok yönlü dikkati onu meslektaşlarından ayırıyor; hayal gücü iyi gelişmiş; tepkileri hızlı; azimli, faaliyetleri ve eğitim egzersizleri için kendisini özenle hazırlıyor. Gök mekaniği ve matematiğinin üstesinden kolaylıkla geliyor ve yüksek matematikle başarılı."
İKİ HİKÂYE, BİR İDEAL: UZAY

Tarihler 1960 Ağustos'u gösterdiğinde Sovyetler Birliği'nde Sovyet uzay programının hazırlıkları vardı. 20 kişi, program kapsamında olası aday olarak belirlendi. Bir Sovyet Hava Kuvvetleri doktoru tarafından kurulan bu cümleler, dünyanın uzaya gönderdiği ilk insan olan Yuri Gagarin için kurulmuştu. Aylar sonra, 12 Nisan 1961'de Vostok 1 isimli uzay gemisi fırlatıldı ve Yuri Gagarin'in uzayda geçirdiği 1 saat 48 dakika başlamış oldu. İnsan merakının bir ürünü olan bu başlangıç, yalnızca askerî ya da teknolojik bir başarı değildi. Gagarin’in macerası; insana insanın sınırlarını, yaşamın sınırlarını, geleceğin getireceklerini gösterecek ilk adımdı.Gagarin’den bugüne


Tarihler 1969'u gösterdiğinde bu kez ABD'den, Florida'da bulunan Keneddy Uzay Merkezi'nden bir fırlatma gerçekleşti. Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins, gezegenin uydusu Ay'a doğru uzun bir yolculuğa çıktı. 75 saat süren bu uzun yolculuk insanlık için büyük bir adımı da beraberinde getirdi. Apollo 11'in mürettebatı, 20 Temmuz 1969'da insanın bir başka gök cismine attığı ilk adımı tarihin sayfalarına yazdı. Hubble Uzay Teleskobu yıllardır gökyüzünü izliyor, Uluslararası Uzay İstasyonu insanın uzaydaki ilk yuvası olma özelliğini kesintisiz sürdürüyor. Dünyanın büyük güçleri rekabete ara vermese de ilk ortak yuvayı kurmak için iş birliğinden kaçınmıyor. İnsanlığın bu ortak ideali, Dünya dışında bir yaşam inşa edebilme fikrine dönüşüyor ve bugün başka birlikteliklere de aracı oluyor. Bugün uzay çağından söz ediyoruz, bugün uzaya seyahat edebilmekten, uzaya yeni yaşam alanları kurabilmekten, Ay’da bir köy kurmaktan söz ediyoruz.İki hikâye


Ürettiği modeller ile her zaman beklenenin ötesine gitmeye inanan ve tutku ve yetenekleriyle sınırları aşmak için elinden geleni yapan Land Rover, kurulduğu günden bu yana maceracılara ilham veriyor. 1955'te olduğu gibi... O zamana kadar dünya üzerinde yapılmış en uzun kara yolculuğuna ulaşmayı hedefleyen altı maceracı üniversite öğrencisinin uzun yolculuğuna en az onlar kadar heyecanlanan Land Rover, o günden bu yana imkânsız olanı gerçek kılmayı devam ediyor. Manş Denizi’nden Singapur’a, kimisine göre delice, kimisine göre imkânsız. Yolda olmanın ve yolda edinilen deneyimlerin önemine inanan bir marka, bugün tarihine saygı duyarak yeni maceraları hedeflemekten, yeni yollara çıkmaktan geri durmuyor.


Şimdi de başka bir maceracının hikâyesinden söz edelim…


Bu maceracı, dünyanın güzel fakat kırılgan bir gezegen olduğunun farkındalığıyla uzayın daha iyi kullanılabileceğine inanıyor. Virgin Group'un alt şirketi Virgin Galactic, dünya dışında sürdürülebilir bir yaşam kurmanın insan sınırlarını keşfetmede, bilimi kavramada, fizyoloji ve psikoloji anlayışımızı değiştirmede önemli bir rolü olduğunu düşünüyor. Sir Richard Branson Virgin Galactic’in ne üzerine temellendiğini yirmi birinci yüzyılın uzay araçlarında öncü olacak, uzayda herkese yer açacak ve dünyayı iyilik için değiştirecek yeni bir endüstri oluşturmak ifadeleriyle açıklıyor. Tarih boyunca insan gelişimini ufukta ne olduğunu görme dürtüsünün yeni keşiflere yol açmasıyla açıklayan Virgin Galactic, bilinmeyeni keşfetme fikrine tutkuyla bağlı bir topluluğu temsil ediyor.


Daima daha fazlasını hedefleyen ve sunulanın ötesini geçmeyi arzulayan bu iki marka, paylaştıkları değerlerle bu kez uzay ideali için bir araya geliyor ve uzun dönem bir partnerliğin temellerini atıyor. Henüz ortada kayda değer bir ticari uçuş olmasa da Virgin Galactic çalışmalarını ve testlerini Mojave'de ve New Mexico'da yer alan üslerinde yürütüyor. Virgin Galactic'in yolculuğuna 2014 yılında dâhil olan Land Rover, bugün yeryüzünde Virgin Galactic'in macerasına eşlik ederken yarın dünyadan çok uzakta bir yerde kullanılan ilk araçların öncüsü olmayı hedefliyor. Bu iki farklı hikâyenin ortaklığı, iki markanın sınırları zorlama vizyonundan kökleniyor.


ange Rover The Astronaut Edition

Range Rover The Astronaut Edition


Bu iki markanın iş birliği Range Rover'ın, "Geleceğin Astronotları" topluluğunu ve bu topluluğun uzayın demokratikleşmesi sürecindeki katkılarını kutlamak için yarattığı Range Rover The Astronaut Edition modeliyle ölümsüzleşiyor. Virgin Galactic ve Land Rover'ın öncü ruhunu taşıyan bu model, Land Rover araçların imzasına dönüşmüş yalın fakat şık güzelliği temsil ediyor. Fütüristik teknolojinin uzaydan esinlenen nefes kesici bir tasarımla birleştiği The Astronaut Edition, tasarım ayrıntılarıyla 58 ulusun temsil edildiği Geleceğin Astronotları topluluğunun felsefesini yansıtıyor. Land Rover ve Virgin Galactic’in temiz ve sürdürülebilir ulaşım konusundaki kararlılığını gösteren gelişmiş 404HP Plug-In Hibrit teknolojisiyle donatılan Astronaut Edition; performans, deneyim veya tasarımdan ödün vermeden sürdürülebilir bir çözüm sunmayı başarıyor. Ayrıca bu birliktelik yalnızca bir özgün tasarımla sınırlı kalmıyor. Land Rover ve Virgin Galactic, gençlerin mühendislik ve teknoloji kariyerlerine ilham vermek için tasarlanmış bir dizi STEM programı üzerinde de iş birliği yapıyor.


Gagarin’in yolculuğundan, Apollo 11 mürettebatının ilk adımlarından; gerçek olmaya oldukça yaklaşan yeni yaşam alanı hayallerine... İnsanın uzay yolculuğu öncüler eşliğinde devam ediyor.


Bu içerik, Land Rover için Aposto tarafından hazırlanmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRİ “İMKANSIZ YOLCULUK” MU DEDİ?

BİRİ “İMKANSIZ YOLCULUK” MU DEDİ?

1955'te altı İngiliz öğrenci iki Land Rover Seri I ile destansı bir keşfe çıktı. Hedef Singapur, ödül ise tarihte bir ilki başarmaktı. Bir ekip üyesi bu keşiften en güzel anlarını paylaşıyor.
MACERANIN PEŞİNDE BİR GÜN

MACERANIN PEŞİNDE BİR GÜN

SABAH SAAT 05:00... Alarmın acımasız ve insanın içini karartan tınısı bu sefer farklı bir his uyandırıyor. Bunun bir nedeni olmalı ve ben bunu gayet iyi biliyorum. Kısa bir tamlamayla açıklanabilir; “Defender Tutkusu”
DEVRİM ARAÇLARI

DEVRİM ARAÇLARI

1948’deki kuruluşundan bu yana Land Rover otomotiv tasarımında öncü oldu. 70 yıldır ürettiği önemli araçların anısına Land Rover, 70. yıl dönümünü bir dizi etkinlik ve kutlama ile gerçekleştirdi.