Yenİ bİr geleceğİn öncüsü: Hİbrİt araçlar

Daha az yakıt tüketimi, daha az karbon emisyonu, daha yüksek performans, daha iyi bir sürüş deneyimi. Bu başlıkların hepsi son dönemde hibrit otomobillerde birleşiyor.
Yenİ bİr geleceğİn öncüsü: Hİbrİt araçlar

Otomotiv sektörünün bir geçiş dönemini deneyimlediğini söylesek, yanılmış olmayız. Dünyanın geleceğine ilişkin endişelerin bir çıktısı olarak ortaya çıkan yeni arayışlar, yeni teknolojilerin hayata geçmesinde de önemli rol oynuyor. Dünya, karbon emisyonlarını azaltarak tamamen elektrikli bir geleceğe adım atmak için hazırlanırken otomotiv sektöründe de odak, yıllar içinde farklı kırılımlarla gelişmiş, hem çevresel hem finansal avantajlarıyla tercih ve tavsiye edilen hibrit otomobillere kayıyor. Temel olarak petrol bazlı yakıt tüketimini azaltmaya hizmet eden ve böylece karbon emisyonlarını da düşüren hibrit otomobiller, son dönemin dünya çapında favori ürünleri arasında yer alıyor. Kendi içinde çeşitlense de hibrit otomobiller temelde konvansiyonel içten yanmalı motorun yanı sıra elektrik motoru da içeren ve düşük hız, sıkışık trafik gibi durumlarda elektrik motorunu kullanarak hareket eden otomobilleri tanımlamak için kullanılıyor.


Hem elektrik hem benzin motorunu kullanan araçların ilk denemeleri 1902 yılında yapılmış olsa da hibrit otomobil teknolojilerinin 1997'de ticarileştiği biliniyor. İlk olarak ayrıca şarj edilmeye olanak tanımayan, enerjisini benzin motorundan ve frenlerden alan Hybrid Electric Vehicle (HEV) modelleriyle başlayan bu ticarileşme, bugün Plug-in Hybrid Electric Vehicle teknolojisiyle sürüyor. PHEV olarak kısaltılan bu modeller konvansiyonel motoru ve elektrik motorunu içeriyor, kabloyla dışarıdan şarj edilebiliyor ve HEV modellerden daha fazla menzil sunuyor. PHEV modeller Türkiye’de hibrit modeller içinde en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.
Land Rover da 2021 vizyonu doğrultusunda hedefe ulaşmış ve bütün modellerde PHEV motor seçeneği sunmaya başlanmıştır. Bu kapsamda Türkiye’de Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Evoque ve Discovery Sport modelleri de PHEV seçeneğiyle yer almaktadır.


Avantajlar


Hibrit otomobillerin aynı anda sunabildiği düşük yakıt tüketimi ve yüksek performans, temel avantajlar arasında yer alıyor. Öyle ki hibrit otomobillerin %20 ila %30 oranlarında daha az yakıt tüketimi sağladığı biliniyor. Öte yandan hibrit otomobiller, performans kaybına sebep olmayan vites geçişlerini de mümkün kılıyor. Elektrik motoru kullanımı esnasında düşük oranda zararlı gaz salan ve bu sayede aracın karbon ayak izini azaltan hibrit otomobiller, özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve her gün yoğun trafikte düşük hızlarla vakit geçirmek zorunda kalanlar için daha iyi bir sürüş deneyimi vadediyor.Bir örnek


İçten yanmalı motorla elektrikli motoru bir araya getiren PHEV araçlar, ideal verimlilik ve performans düzeyini bir araya getirirken, konforlu bir sürüş deneyimiyle sürücü ve yolcuların rahatını da yükseltiyor. Zorlu koşullarda üst düzey performansa sahip olan Land Rover modelleri de, PHEV motor seçeneği ile de bu performansı devam ettiriyor ve off-road koşullarında üst düzey bir kullanım kapasitesi gösteriyor. Ev tipi elektrik prizlerinde bir konektör ile tam olarak şarj edilebilen Land Rover PHEV modelleri 7,5 saatlik bir şarj sonrası 48 kilometreye kadar menzil sunabiliyor. Simgeleşmiş siluetiyle bilinen Range Rover, çevikliğiyle ve dinamikliğiyle öne çıkan Range Rover Sport, yüksek teknolojiyle prestiji bir araya getiren Yeni Range Rover Evoque ve 5+2'ye kadar çıkabilen koltuk kapasitesiyle beraber keşfetmeye teşvik eden Yeni Discovery Sport; hibrit araç deneyimini yaşanabilecek modeller arasında yer almaktadır. Land Rover’ın rejeneratif frenleme sayesinde trafikte fren yapıldığında da şarj olan PHEV modellerinin dışarıdan şarj edilebileceği noktalar, ayrıca web sitemizden inceleyebilirsiniz.
Bazı veriler


2019 yılının son aylarında tespit edilen veriler, ABD'de hibrit otomobil satışının 5 milyonun üzerine çıktığını gösteriyor. Japonya'da ise 2018 baharının verileri, 7,5 milyonun üzerinde satış gerçekleştiğini kaydediyor. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin verilerine dayandırdığı habere göre Türkiye'de 2020 yılının ilk 10 ayında gerçekleştirilen hibrit otomobil satışlarında bir önceki yılına aynı dönemine göre %105,2'lik bir artış kaydediliyor. Yalnızca 2020 Ekim ayının sonunda Türkiye'de yaklaşık 9 bin hibrit araç satıldığı biliniyor. Türkiye Elektrikli ve Hibrit Otomobiller Derneği'nin verileri de 2019-2020 döneminde hibrit ve elektrikli otomobil modellerine olan ilginin arttığını gösteriyor.
Devletler ne yapıyor?


Hükümetler de çeşitli politikalar geliştirerek bu değişimi teşvik ediyor ve dönüşüme destek oluyor. Çeşitli vergi indirimleri, vergi kredileri, altyapı çalışmaları, satın alma indirimleri gibi teşviklerle hibrit ve elektrikli araç dönüşümüne katkıda bulunan ülkeler arasında Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Çekya, Estonya, Finlandiya, Türkiye, Fransa gibi birçok ülke yer alıyor. Yeşil gelecek kavramı vizyonunda önemli bir yer tutan Avrupa Birliği’nin üyesi olan ülkelerin karbondioksit salımı yapan otomobiller için caydırıcı vergiler uyguladığı; elektrikli ve hibrit araçlar için teşvikler, vergi indirimleri sunduğu biliniyor. Tüm bu anlattıklarımız, yakın gelecekte yollarda daha çok hibrit otomobil ve şarj istasyonu görebileceğimizin sinyallerini veriyor.Bu içerik, Land Rover için Aposto tarafından hazırlanmıştır.