DÖRT DAKİKADA LAND ROVER’IN PHEV TEKNOLOJİSİ

DÖRT DAKİKADA LAND ROVER’IN PHEV TEKNOLOJİSİ

Eylül 2017’de Land Rover hem Range Rover hem de Range Rover Sport modellerinin Plug-In Hybrid elektrikli (PHEV) motor seçeneğiyle sunulacağını duyurdu. Bu, tüm Land Rover araçları için bir ilk oldu.

PHEV teknolojisi nasıl çalışır?


P400e Plug-In Hybrid (PHEV) motoru, gelişmiş 2,0 litre 300 bg Ingenium benzinli motor ile yüksek kapasiteli 85kW elektrikli motorun kombinasyonunu kullanır. “Paralel Hibrit Modu”nda iki motor, 404 bg değerinde ortalama bir güç sağlamanın yanı sıra 69 g/km’den başlayan* CO2 emisyon değeri sunarak uyum içerisinde çalışır. Elektrikli motor, elektrikli araç (EV) modunda kendi başına da kullanılabilir. Büyük 13kWh batarya, tam dolu haldeyken sıfır-emisyonla 51 km* kadar menzil sunar.


Land Rover Şarj Ünitesi

Paralel Hibrit Modu nasıl çalışır?


Hem 85kW elektrikli motoru hem de Si4 Ingenium benzinli motoru, elektrikli ve benzinli motor gücünü birleştiren hibrit entegre şanzıman sistemi aracılığıyla eş zamanlı olarak kullanılır.
P400e motorun yolculuk boyunca yeterli şarj seviyesini korumasını sağlamak için akıllı şarj yönetimi, geri kazanımlı frenleme aracılığıyla bataryayı araç hareket halindeyken şarj eder ve her zaman kullanılabilen 404 bg'lik bir performans sağlar. Aracı kullanan kişi de iki şarj yönetimi işlevini kullanarak yakıt ekonomisini iyileştirebilir:

SAVE Fonksiyonu – batarya şarjının seçilen seviyenin altına düşmesini önler.

Öngörülü Enerji Optimizasyonu (PEO) – Aracın navigasyon sistemine bir varış noktası belirten sürücü, yakıt ekonomisini maksimum seviyeye çıkarmak için elektrikli motor ve benzinli motor arasında akıllıca geçiş yapmak üzere seçili güzergahın verilerini kullanan bu özelliği devreye alır.


Land Rover PHEV araç

PHEV motor, performansı ve kapasiteyi etkiler mi?


Tüm elektrikli veya hibrit araçlarda olduğu gibi, P400e motoru kapsamındaki elektrikli motor kalkış yaparken maksimum torkunu üretebilir. Bunun sonucunda elektrikli motor ile benzinli motorun birleşimi, yüksek kapasiteli bir dizel veya benzinli motorunkine benzer şekilde 6.7 saniyede 0-100km/sa ile sonuçlanan bir tork ortaya koyar.**


Land Rover’dan beklediğiniz off-road kapasitesinden de ödün verilmez. Örneğin, Range Rover’ın sudan geçme derinliği (evet, Plug-In Hybrid Elektrikli Araçla da sudan geçebilirsiniz) PHEV motor seçeneğinde içten yanmalı motorla birebir aynıdır (900 mm). Elektrikli motor tarafından sağlanan düşük hızdaki ilave tork da off-road sürüş sırasında bir avantajdır.


Land Rover Araç 2

Şarj


P400e motorundaki 13kWh batarya yaklaşık 3 saat kadar kısa bir sürede wall box veya ev dışı şarj istasyonlarındakiler gibi 32 amp endüstri tipi soketler kullanılarak tamamen şarj edilebilir. Evde şarj ise standart bir güç kaynağı ve hem Range Rover hem de Range Rover Sport ile standart olarak temin edilen şarj kablosu kullanılarak 7,5 saatte tamamlanabilir. Bu da ertesi sabah kullanmak üzere gece boyunca şarj edebileceğiniz anlamına gelir.


Land Rover Şarj Ünitesi

Bu en yeni hibrit motor teknolojisi, Land Rover’ın tüm modeller için tam elektrikli veya PHEV güç aktarım elemanı seçeneği sunma vaadinin ilk adımı. Araçlarda yenilenebilir enerji kullanmak Land Rover’ın fosil yakıtlara bağımlılığını azaltıyor ve bu sayede CO2 emisyonlarını düşürmemize olanak sağlıyor. Enerji verimliliği sağlayan önlemlerle birleştirildiğinde bu, mutlak CO2 emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı oluyor. Böylelikle araç üretimimiz artmaya devam etse de Land Rover, daha temiz bir gelecek için çalışmalarını sürdürüyor.


*EV menzil rakamları standart bir yol üzerinde seri üretim araçtan alınan verilere dayanmaktadır. Ulaşılan menzil araca ve batarya durumuna, yolun fiili durumuna ve çevreye ve sürüş stiline bağlı olarak farklılık gösterecektir.
**Uzun Aks Aralığı modellerinde 6,5 saniye.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI (BÖLÜM 1)

LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI (BÖLÜM 1)

1948’deki kuruluşundan bu yana Land Rover otomotiv tasarımında öncü oldu. 70 yıldır ürettiği önemli araçların anısına Land Rover, 70. yıl dönümünü bir dizi etkinlik ve kutlama ile gerçekleştirdi.
LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI (BÖLÜM 2)

LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI (BÖLÜM 2)

Land Rover tarihinin ilk 41 yılında, engebeli her türlü arazide kullanılan araçların yanı sıra yolda sürüş lüksü ve kalitesine yeni bir standart getiren araçlar da üretildi.
MİKROMACERA REHBERİ

MİKROMACERA REHBERİ

İlk Mikromacera’nızı yaşamaya hazır mısınız? Mikromacera’nıza başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli detayı aşağıdaki içeriğimizde okuyabilirsiniz.