LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI  (BÖLÜM 2)

LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI
(BÖLÜM 2)

1991’dan 2018’e

Land Rover tarihinin ilk 41 yılında, engebeli her türlü arazide kullanılan araçların yanı sıra yolda sürüş lüksü ve kalitesine yeni bir standart getiren araçlar da üretildi. Hem off-road keşfinin hem de otomotiv tasarımının sınırlarının sürekli zorlandığı sonraki 29 yıl da bu ilkeler üzerine inşa edilecekti.


Efsanevi Defender’ın gerçek off-road yol arkadaşınız haline gelmesi, Range Rover Evoque modellerinin tek başına bir araç segmenti oluşturması ve Range Rover Velar’ın hem yeni teknolojisi hem de baş döndürücü modern tasarımı nasıl ön plana çıkardığı ile ilgili daha fazla bilgiyi bu yazımızda okuyabilirsiniz.


Defender


1983 ve 1984’te, ayrı ayrı Land Rover One Ten ve Ninety olarak piyasaya sunulan ve Land Rover Seri I ardından gelen bu modeller 1990’lı yılların başında yeni bir isimle anılmaya başlandı. Off-road keşfi konusunda Land Rover standartlarında bile efsanevi hale gelecek olan bu isim Defender idi.


Defender

Defender


“Ticari kullanıma uygun özel rekreasyonel araç” olarak pazarlanan One Ten, aracın aks aralığının inç türünden gelen ismiyle 1983’te duyuruldu. Bunun yerini “Seri” olarak adlandırma geleneği aldı. Sonuncusu Seri III, 1971 yılında piyasaya sunuldu.


Defender Ninety.

Defender Ninety.


One Ten’in (110) piyasaya sunulmasıyla daimi dört çeker özellik geldi, iç tasarıma daha konforlu koltuklar eklendi ve tüm zeminlerde daha kesintisiz bir sürüş deneyimi için süspansiyonda değişiklikler yapıldı. O dönemde Range Rover’da yer alan bobin yaylıları, önceki “Seri” modellerinde kullanılan geleneksel düz yaylıların yerini aldı. Bu, sürüş kalitesini ve halihazırda etkileyici olan off-road kabiliyetini arttırmanın yanı sıra güvenli bir yol tutuşu ve gelişmiş yük kapasitesine de katkı sağladı.


Sonraki yıl, Ninety (90) modelinin tanıtılmasıyla daha kısa aks aralıklı versiyon piyasaya sunuldu. Ninety ve One Ten, tam genişlikte siyah ızgara ve daha geniş yol süspansiyonu sağlayan geniş tekerlek davlumbazları sayesinde kolayca diğer Seri III modellerinden ayrıldı.


Defender off-road sürüş sırasında.

Defender off-road sürüş sırasında


Modelin 1990’da yeniden adlandırılmasının amacı, iki yıl önceki Discovery’den ayrılmasını sağlamaktı. 90, 110 ve 130 olmak üzere her modelde ön ızgaraya “Defender” yazısı ve arkaya logo konuldu. Artık adı Defender olan modelin, standart olarak 107BG 200Tdi motoru daha sonra 1994’te 111BG 300Td motorla değiştirildi. Yeniden adlandırılmasının ardından geçen altı yılda 160.000’den fazla Defender üretildi.


Yeniden adlandırılmayı, on dört yıllık sürekli başarı ve ekol olma durumu takip etti ve Land Rover 2015 yılını “Defender Yılı” ilan etti. 1948’deki atası Seri I modelinin ortaya çıkmasından itibaren, sevilen aracın yıllar içindeki değişimi bir dizi özel etkinlikle kutlandı. Bu etkinliklerden biri de Anglesey’deki Red Wharf Körfezi’ne 1940’lardaki Seri I modelinin ilk çiziminin 1 km’lik yeniden çizimiydi. Ayrıca Heritage, Adventure ve Autobiography olmak üzere üç adet özel üretim Defender üretildi


Özel üretim Heritage, Adventure ve Autobiography modelleri.

Özel üretim Heritage, Adventure ve Autobiography modelleri


Land Rover tarihinin bir diğer önemli olayı 2015’te iki milyonuncu Land Rover aracının üretilmesiydi. Bu araç, Solihull tesisinde üretilen bir Defender modeliydi. Tarihin bu özel üretim parçası, Londra Bonhams’ta açık arttırmaya çıkarıldı. Elde edilen gelir ise Land Rover’ın insani yardım ortaklarına bağışlandı. Araç 400.000 Pound’a satıldı.


2015 yılında ayrıca, gelecek yıldan itibaren Defender üretilmeyeceği duyurusu yapıldı. Seri I efsanesinin 68 yıllık tarihinin ardından, Defender üretimi 29 Ocak 2016’da durduruldu.


Defender, mirasını zor şartlarda çalışma kapasitesi ve olağanüstü off-road performansı üzerine kurdu ve çiftçilerden kraliyete herkes tarafından tercih edildi.


Range Rover Evoque


2008 yılında Kuzey Amerika Araç Fuarı’ndaki çılgınlığın ortasında, Land Rover yepyeni konsept aracı LRX’i tanıttı. Bu melez coupé tasarımı, Land Rover araç tasarımının geleceğinde son derece yenilikçi bir değişimin işaretini verdi. Mevcut Range Rover ve Range Rover Sport’a oranla daha kompakt bir SUV olan bu model, hem şehirdeki hem de şehir dışında yaşayan sürücülere hitap edecek.


Land Rover LRX Konsepti.

Land Rover LRX Konsepti


İki yıl sonra, 2010 Paris Araç Fuarı’nda Range Rover Evoque modelinin tanıtımıyla konsept gerçek hale geldi. Tam uzunlukta panoramik tavan ve coupé tasarımıyla Evoque, LRX ile neredeyse bire bir aynı. “Range Rover Ailesi”nin son üyesi Evoque, özgün Range Rover genleriyle oluşturuldu. Premium iç tasarım ve benzersiz yol performansı, şık tasarım ve profille birleşerek gerçek Range Rover kompakt formunu oluşturdu. Model, otomotiv basınından tasarımı, çekiciliği ve kapasitesinin aynı derecede mükemmel olduğu yönünde övgüler aldı. 2011 Eylül ayında satışların başlamasıyla 18.000 adet ön sipariş alındı ve ilk yıl içinde 80.000’den fazla araç satıldı.


Evoque, SUV dünyasında premium kompakt SUV adlı yepyeni bir araç segmenti oluşturdu ve hala piyasada lider konumunda. Bugüne kadar, 2011 Auto Express Yılın Aracı ödülü ve 2012 Dünya Yılın Tasarım Aracı ödülü dahil olmak üzere 200’den fazla ödül aldı.


Range Rover Evoque.

Range Rover Evoque


Evoque, Range Rover lüksünü tamamlamasının yanı sıra Land Rover kapasitesinden de yararlanıyor. İki veya dört çeker seçeneği sunan ilk Range Rover modeli olarak, Discovery’de geliştirilen ünlü off-road Terrain Response sistemiyle donatıldı. Şehir içi alanlar için tasarlanmış olmasına rağmen bu model, yolların dışında da beklediğinizden fazlasını sunuyor.


Piyasaya sunulduğunda tanıtılan üç kapılı tasarımından sonra, 2013 yılında beş kapılı modeli de mevcut hale geldi. 2015 Kasım ayında, üç yıl önceki Cenevre Araç Fuarı’nda bir konsept olarak açıklanan Evoque Convertible piyasaya sunuldu. Range Rover Evoque Convertible, üç kapılı ve dört koltuklu coupé modeli ve 18 saniye gibi kısa bir sürede açılıp kapanabilen yumuşak tavanıyla ön plana çıkıyor. Convertible, sahip olduğu bagaj kapağı sayesinde, tavan pozisyonu hariç 251 litrelik yük alanı sunuyor. Golf çantası veya bebek arabası gibi eşyaların yanı sıra, dik yamaçlara gitmek istediğinizde kayak çantanızı da bu alana sığdırabilirsiniz.


Range Rover Evoque Convertible.

Range Rover Evoque Convertible


Piyasaya sunulmasının üzerinden yalnızca altı yıl geçmesine rağmen, 2017 Mayıs’a kadar 600.000 adet Evoque üretilerek bir dönüm noktasına ulaşıldı. Bunun sonucunda, Range Rover Evoque Landmark Edition duyuruldu. Bu özel üretim araçta, canlı Moraine Blue renk seçeneğine ek olarak Carpathian Grey renginde sabit panoramik tavan, 19 inç Gloss Dark Grey alaşım jantlar ve Graphite Atlas ızgara bulunuyor.


Range Rover Evoque Landmark Edition

Range Rover Evoque Landmark Edition


Piyasaya sunulduğundan beri Halewood tesisimizde bulunan üretim hattından 170 saniyede bir Evoque çıkıyor ve bu araçların yaklaşık %80’i dünya çapında 130 civarında pazara ihraç ediliyor.


Range Rover Velar


2017 yılı Mart ayında Range Rover Velar dünyaya ilk kez tanıtıldığında, Land Rover’ın o zamana kadarki en büyük devrimi yaratan tasarımı sunuldu. Londra Tasarım Müzesi çevresinde, dünya otomotiv basını Land Rover Baş Tasarımcısı Gerry McGovern’ın son kreasyonunu büyük bir beğeniyle karşıladı. Kreasyon, büyük takdir gördü. Sosyal medya çağında yapılan ilk büyük Land Rover duyurusuyla, 48 saat içinde Velar modelinin piyasaya çıkışından sadece Twitter’da 70.000 kez söz edildi.


Range Rover Velar, Londra Tasarım Müzesi’nde gösterimde

Range Rover Velar, Londra Tasarım Müzesi’nde gösterimde


Hem iç hem dış tasarımında kullanılan sade ve basit çizgileriyle Velar, şık ve zarif bir görünüm sunuyor. Gömme açılır kapı kolları ve entegre arka spoyler gibi Land Rover’da ilk olan özellikler, aerodinamik özelliklerine katkı sağlamanın yanı sıra tasarımda detaylara ne kadar özen verildiğini de gösteriyor. Önceki model Range Rover Evoque’ta olduğu gibi Velar’da da Range Rover’ın çarpıcı mirasından büyük ölçüde esinlenildi. Modelin ismi bile bunu yansıtıyor. Velar ismi, gerçek kimliğini koruması için “Velar” olarak adlandırılan orijinal Range Rover prototiplerinden geliyor. Kelimenin kökeni “örtülü” anlamına gelen Latince kelime “velare”.


Cut Diamond desenleri* kullanılan Windsor deri* gibi premium koltuk malzemeleri, konfigüre edilebilir mod aydınlatması* ve gelişmiş haber/eğlence teknolojisi aracın lüks iç tasarım özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca Land Rover, yüksek kaliteli ve modern deri üreticisi Kvadrat* ile de işbirliği içerisinde.


Range Rover Velar lüks koltuklar

Range Rover Velar lüks koltuklar


Velar’da kullanılan gelişmiş teknoloji, yine Land Rover ilklerinden biri olan Touch Pro Duo’yu da içeriyor. Tüm araçlara standart olarak takılan çift ekranlı haber/eğlence sistemi, 10 inçlik iki dokunmatik ekrandan oluşuyor ve sürücünün tek bir dokunuşla aracın her noktasını kontrol etmesini ve yapılandırmasını sağlıyor. Bu iki ekran sayesinde farklı sistemler eş zamanlı olarak kullanılabiliyor. Örneğin, alt ekranda aracın iç mekan sıcaklığını kontrol ederken üst ekranda opsiyonel navigasyonu kontrol edebilirsiniz.


En yeni teknoloji, Velar’ın dış tasarımında da kendini gösteriyor. Opsiyonel Matrix LED Farlar*, Akıllı Uzun Far Yardımı ve Adaptif Ön Aydınlatma (AFS) sistemini devreye sokuyor. Bu sistem, iki sistemin de bir arada çalışarak görünürlüğü arttırmasıyla şehir, arazi, otoyol ve kötü hava gibi sürüş koşullarına uyması için aydınlatma ışığını optimize ediyor. Lazer uzun far teknolojisi, standart LED ışıklardan beş kata kadar fazla aydınlatma seviyesi sunarak çok sayıda far seçeneği sağlıyor. Bu farlar, 550 metrenin üzerinde bir mesafede net görüş sağlamak üzere 50 km/sa hızın üzerinde ve diğer hiçbir harici aydınlatmanın fark edilemediği yerlerde işlevsel hale geliyor.


Lazer uzun far teknolojisine sahip Range Rover Velar LED farlar

Lazer uzun far teknolojisine sahip Range Rover Velar LED farlar


Piyasaya sunulmasından sonraki bir yıl içinde Range Rover Velar, 2018 New York Uluslararası Araç Fuarı’nda açıklanan Dünya Otomobil Ödülleri’nde Yılın En İyi Tasarımı ödülünü aldı. Birleşik Krallık’ta tasarlanan ve üretilen Velar, Range Rover ailesinden beklenen pratik kullanım, kalite ve kapasiteyi sunuyor.


*Açıklanan özellikler isteğe bağlı olarak belirli teknik özelliklerde standart olarak sunulur ya da bazı modellerde mevcut değildir. Daha fazla bilgi almak için Borusan Otomotiv Land Rover Yetkili Satıcısı ile iletişime geçebilirsiniz veya Online Video Chat yardımız ile sorularınızı anlık olarak sorabilirsiniz.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ORİJİNAL DEFENDER

ORİJİNAL DEFENDER

“Bir Efsanenin Geçmişi” serisi bizi orijinal Land Rover’ın zengin ve benzersiz kökenine taşıyor.
LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI

LAND ROVER’IN DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYAN ARAÇLARI

1948’deki kuruluşundan bu yana Land Rover otomotiv tasarımında öncü oldu.
DEFENDER 2007-2015

DEFENDER 2007-2015

Orijinal Land Rover’ın evrimini izleyen altı bölümlük serimizde 1947’deki Series I’den 1990’da Defender ’ın tanıtımına kadar gelmiştik.