Yeni Range Rover Sport

YENİ RANGE ROVER SPORT

Yeni Range Rover Sport, 10 Mayıs tarihinde yapılan Dünya Lansmanında İzlanda'daki su barajında suya karşı destansı bir tırnamış gerçekleştirdi.

10 Mayıs 2022’de ilk kez tanıtılan lüks performans SUV modeli Yeni Range Rover Sport, dünyada bir ilke daha imza atarak tehlikeli bir uçurumun kenarında akan suyun gücüne meydan okudu.


Yeni Range Rover Sport, destansı tırmanış kapsamında türünün en büyüğü olan Karahnjukar Barajı'nın rampasından dakikada 750 ton hacimle akan güçlü su seline karşı koydu. Anlık bir çekiş kaybı, aracın su yolunun kenarından aşağıdaki vadiye doğru 90 metrelik tehlikeli bir düşüşle karşı karşıya kalması anlamına gelecekti.


Land Rover tarafından sunulan en gelişmiş yürüyen aksam teknolojilerinin bir kombinasyonunu kullanarak içgüdüsel sürüş tepkilerini yol üzerinde güçlü bir duruşla birleştiriyor. Üçüncü nesil Land Rover lüks performans SUV modeli, günümüze kadar üretilen en çekici, teknolojik açıdan gelişmiş ve kapasiteli model olmasıyla öne çıkıyor..


Land Rover’ın lüks performans SUV modelinin verdiği bir dizi mücadelenin son aşamasını tamamlarken yol tutuşu, çekiş, performans ve denge konusundaki becerilerini sergileyen Yeni Range Rover Sport’un direksiyonu başında James Bond serisinin resmi akrobasi pilotu Jessica Hawkins yer aldı.


Yeni Range Rover Sport Range Rover Sport Jessica Hawkins

Geçmişteki başarı dolu mücadeleler arasında Pikes Peak dağındaki rekor kıran tırmanış, Arap Yarımadasındaki Rubülhali Çölü'nün tarihte kaydedilen ilk geçilişi ve 2018 yılında Çin’deki 999 basamaklı Cennetin Kapısı'nda dünyada ilk kez gerçekleştirilen tırmanış yer alıyor.


Yeni Range Rover Sport Yeni Range Rover Sport

Land Rover’ın çığır açan MLA-Flex mimarisi ve en yeni yürüyen aksam sistemleri, şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek dinamizm seviyelerini sunmak üzere Yeni Range Rover Sport’ta bir araya geliyor. Oldukça kapsamlı yenilikler barındıran Entegre Yürüyen Aksam Kontrolü, en yeni değiştirilebilir hacimli havalı süspansiyon sisteminden Dynamic Response Pro elektronik aktif devrilme kontrolüne kadar her şeyi koordine ediyor. Tüm bunlar, günümüze kadar gördüğümüz en çekici ve heyecan verici Range Rover Sport’a hayat veriyor.


NICK COLLINS, ARAÇ PROGRAMLARI DİREKTÖRÜ
JAGUAR LAND ROVER


Yeni Range Rover Sport Yeni Range Rover Sport Yeni Range Rover Sport

Su yolu tırmanışı, vadi tabanında suyla dolu nehir yatağından başlayıp dik yapılı uzun tünellerden geçerek 40 derecelik baraj duvarına uzanan zirve yolundaki son engeldi. 294 metrelik su yolu boyunca 90 metre yüksekliğindeki uçuruma doğru agresif şekilde akan sular hem çekişi hem de sürücünün cesaretini sınamak için ideal ortamı oluşturuyordu.


Jessica Hawkins

Aşağı doğru akan suyun gücünü vadinin kenarından izlemek tam anlamıyla nefes kesiciydi. Yamacın dibinde 90 metrelik bir uçurumun arkamda beni beklediğini ve işler ters giderse neler olabileceğini bilmek, bu mücadeleyi şimdiye kadar çıktığım en zorlu sürüş haline getirdi. Dik yokuşa ve akan suya rağmen Yeni Range Rover Sport her şeyi çok kolaymış gibi göstermeyi başardı. Aracın çekişi, dengesi ve sağladığı üstün görüş, bu deneyimin tadını çıkarmam için gerekli olan güveni bana verdi.


Jessica Hawkins
Akrobasi Sürücüsü

Yeni Range Rover Sport, Land Rover’ın üstün sürüş dinamikleri ve benzersiz kapasite için mükemmel temeller sağlayan esnek yapılı gelişmiş Boylamasına Modüler Mimarisini (MLA-Flex) baz alıyor. Güçlü ve verimli güç aktarım seçenekleri arasında 18 g/km1 gibi düşük bir CO2 emisyonu ile 113 kilometreye kadar saf elektrikli sürüş menzili sunan iki adet altı silindirli genişletilmiş menzilli elektrikli Plug-In Hybrid yer alıyor.


530 beygir gücündeki yeni V8 Twin Turbo motor ise Dinamik Kalkış özelliği etkinleştirildiğinde 4,5 saniyelik 0-100 km/sa hızlanma süresiyle spor otomobil performansı vadediyor. Müşterilere, güçlü ve verimli kullanım özellikleri sunan hafif hybrid benzinli ve dizel Ingenium motorlar arasından seçim yapma olanağı da sağlanırken tamamen elektrikli versiyonun Land Rover’ın elektrikli sürüşe geçiş yolculuğu kapsamında 2024’te sunulması bekleniyor.İDDİALI VE MODERN TASARIM


Yeni Range Rover Sport

Dinamik duruşu ve ilk bakışta ayırt edilen profiliyle Yeni Range Rover Sport’un duygulara hitap eden tasarımı rafine yüzeylerle şekillenirken kusursuz biçimde vurgulanan güçlü hatlar araca kendinden emin ve hazır bir görünüm kazandırıyor.


Tasarım yaklaşımımızı tam anlamıyla yansıtan yeni Range Rover Sport aynı zamanda tartışmasız sportif özelliklerini ve kendinden emin karakterini yeni bir seviyeye taşıyor.


Prof. Gerry McGovern OBE
Range Rover Baş Kreatif Sorumlusu


Yeni Range Rover Sport İç Panel


Yeni Range Rover Sport’un modern ve yalın tasarımı tamamen yenilenen iç mekana kadar uzanıyor. Range Rover ile özdeşleşen Hakim Sürüş Pozisyonunun kokpit stiline uyarlanmış yeni bir yorumuna tanık oluyoruz. İç tasarımda, tüm yolculukları eşsiz birer deneyime dönüştürmek üzere en gelişmiş konfor ve sürücü destek teknolojilerini en kaliteli malzemelerle bir araya geliyor.HER YOLCULUK AYRI BİR DENEYİM


Yeni Range Rover Sport


Dinamik açıdan üstün ve benzersiz bir sürüş deneyimi sunmak üzere çeşitli araçlardan oluşan kapsamlı bir set, farklı metallerin karışımından üretilen esnek MLA gövde yapısının özünde barındırdığı güç etrafında bir araya geliyor. Land Rover’ın Entegre Yürüyen Aksam Kontrol Sistemi ile yönetilen bir dizi teknoloji, içgüdüsel tepkiler ve çeviklik sağlamak üzere uyum içinde çalışıyor.En dinamik ve çevik kullanım özellikleri için farklı yürüyen aksam teknolojilerini üstün bir kombinasyonda birleştiren yeni Stormer Kullanım Paketi kapsamında Dynamic Response Pro, All-Wheel Steering, Frenle Tork Yönlendirme Özellikli Elektronik Aktif Diferansiyel ve Yapılandırılabilir Programlar sunuluyor.


Yeni Range Rover Sport


48 voltluk elektronik bir aktif devrilme kontrol sistemi olan Dynamic Response Pro, güven uyandıran sürüş deneyimlerinin yanı sıra gövde kontrolü ve viraj dengesinde yeni seviyeler sunmak üzere 1.400 Nm’ye varan tork gücünü her aks boyunca uygulayabiliyor. All-Wheel Steering ise yüksek hızlarda üstün bir denge profili sunarken düşük hızlarda rakipsiz çeviklik ve manevra kabiliyeti elde etmeye yardımcı oluyor.Tüm Yeni Range Rover Sport modellerinde sunulan Dinamik Havalı Süspansiyon kapsamında değiştirilebilir hacimli havalı yayları ilk kez kullanılıyor. Bu akıllı sistem, Range Rover Sport’tan bekleyeceğiniz dinamik yol tutuşu ile geleneksel Range Rover konforunu bir araya getirmek üzere hava yastıkları içindeki basıncı değiştirerek süspansiyonun bant genişliğini yükseltiyor.Araç, tepkileri optimize etmek için aracı yaklaşan virajlara önceden hazırlamak üzere eHorizon navigasyon verilerini kullanarak yolu takip ediyor.SPOR LÜKSÜN ZİRVE NOKTASI


Yeni Range Rover Sport


Her yolculuğu ayrı bir deneyim haline getiren Yeni Range Rover Sport, sürücünün dilediği seviyede dinamik bir sürüşe uyarlanabilmesinin yanı sıra üstün tasarım ve konfor özellikleri de sunuyor. Bu uç karakter özellikleri, bir dizi kapsamlı teknoloji sayesinde bir araya geliyor.Gelişmiş Kabin İçi Hava Arındırma Sistemi Pro, hem araç içindekilerin konforu hem de sürücünün dikkati için ideal bir iç atmosfer yaratıyor. Diğer yandan, araçla birlikte bir dizi güçlü Meridian ses seçeneği sunuluyor. Yeni Range Rover Sport’ta günümüze kadar kullanılan en gelişmiş ve güçlü ses sistemi olan Meridian Signature, baş dayamalarına entegre edilerek kabin içindeki dört ana oturma noktası için kişisel ses alanları yaratan dört hoparlör de dahil olmak üzere 29 adete kadar hoparlörle sunuluyor. Yeni nesil Aktif Gürültü Engelleme özelliği ise kabin içine ulaşan dış sesleri azaltarak aracın içinde son derece konforlu bir deneyim yaratıyor.KUSURSUZ TEKNOLOJİ


Yeni Range Rover Sport


Land Rover’ın güçlü Elektrikli Araç Mimarisi (EVA 2.0), aralarında Software Over The Air (SOTA) özelliğinin de bulunduğu birbirine kusursuz şekilde bağlanan teknolojilerden oluşan bir ekosistemi destekliyor. 63 elektronik modül için uzaktan güncellemeler sağlayan akıllı teknoloji, Yeni Range Rover Sport’un kullanım ömrü boyunca inovasyonun, modern teknolojinin ve hizmetlerin en uç noktasında kalmasına olanak tanıyor.Ödüllü Pivi Pro haber/eğlence sistemi, modern tasarımlı ön konsolun merkezine yerleştirilmiş yüksek çözünürlüğe sahip 13,1 inçlik dokunmatik yüzer ekranıyla öne çıkıyor. Navigasyondan medyaya ve araç ayarlarına kadar tüm özellikleri kontrol eden sistem kullanıcının alışkanlıklarını öğreniyor ve araç içi deneyimi akıllıca kişiselleştirerek gerçek anlamda sezgisel bir yardımcı haline geliyor.Amazon Alexa2, çeşitli ayar ve özelliklerin doğal sesli komutlarla kullanılmasını sağlayarak hem hayatı çok daha kolay hale getiriyor hem de dikkat dağılması olasılığını azaltıyor. Alexa, Pivi Pro sistemiyle tümleşik olarak sunulurken sesli yapay zeka komutları Land Rover akıllı telefon uygulaması ve Remote Skills aracılığıyla evdeki Alexa cihazlarının kullanımına da entegre edilebiliyor.RAKİPSİZ KAPASİTE


Yeni Range Rover Sport


Benzersiz bir dinamik kapasite sunmak üzere Akıllı Dört Çeker (iAWD) sisteminin en son neslini kullanan ve Land Rover’ın en yeni arazi inovasyonlarını ve teknolojilerini entegre eden Yeni Range Rover Sport, lüks Land Rover performans SUV modelinin en kapasiteli ve asfalt dışındaki en becerikli versiyonu olarak öne çıkıyor.Yeni Range Rover Sport ile ilk kez görücüye çıkan Adaptif Off-Road Hız Sabitleyici, zemin koşullarına göre istikrarlı bir ilerleme sağlayarak sürücülerin zorlu arazilerde yol almasına yardımcı oluyor. Sürücü, dört konfor ayarından birini seçtiğinde sistem hızı akıllı şekilde ayarlayarak sürücünün tüm dikkatini aracı yönlendirmeye vermesini sağlıyor.


Dünya lansmanında gösterilen heyecan verici videoyu izlemek için tıklayın.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BEŞİNCİ NESİL YENİ RANGE ROVER’IN DÜNYA LANSMANI

BEŞİNCİ NESİL YENİ RANGE ROVER’IN DÜNYA LANSMANI

Yeni Range Rover’ın tanıtımı Londra’daki Royal Opera House’da gerçekleştirildi. Daha gelişmiş özelliklerin yanı sıra müşteriler için daha fazla seçenek ve kişiselleştirme imkanı sunan beşinci nesil araç, tasarımı ile modern lüks kavramını yeniden tanımlıyor.
LAND ROVER VE VIRGIN GALACTIC’IN VİZYONER ORTAKLIĞI

LAND ROVER VE VIRGIN GALACTIC’IN VİZYONER ORTAKLIĞI

Land Rover, dünyanın ilk ticari “uzay aracı serisinin” yaratıcısı Virgin Galactic ile olan işbirliğini üç yıl daha uzattı.
70 YILLIK GENÇLİK

70 YILLIK GENÇLİK

70 yıllık başarı: 1948 yılında kuruluşumuzdan 2018 dünya otomobil ödülleri’ndeki başarımıza olan yolculuğumuz.