arabanın altını kontrol eden araba ustası

JLR, SON TEKNOLOJİYLE DONATILMIŞ YENİ FUTURE ENERGY LAB TESİSİYLE ELEKTRİFİKASYONU HIZLANDIRIYOR

2030 yılına kadar tamamen elektrikli dokuz lüks modeli pazara sunmaya hazırlanan JLR, elektrikli arabalar (EV) için oluşturduğu ve son teknolojiye sahip olan test tesisi "Future Energy Lab"i tanıttı.

JLR'ın Coventry’deki Whitley Mühendislik Merkezi’nde (Whitley Engineering Centre) yer alan 323.000 metrekarelik yeni tesisi; elektrikli araçların hızlı şekilde test edilmesini sağlamak amacıyla elektrikli test donanımları, elektrikli motor ünitesi (EDU) üretimi ve elektrikli araç sistemleri test hücreleri gibi teknolojik inovasyona ev sahipliği yapacak. Bu inovasyonlar arasında, -40°C'den 55°C'ye kadar en zorlu hava koşullarını simüle edebilen klimatik test odaları da yer alıyor.

JLR’ın önümüzdeki beş yıl içinde lüks markalarını elektrikli hale getirmek için yaptığı yatırım kapsamında kurulan tesis, JLR'ın test ve geliştirme kapasitesini önemli ölçüde artıracak. Bu yatırım, şirketin yeni nesil elektrikli araba üretim kapasitesini sürdürülebilir şekilde artırmasını sağlarken geliştirme süreci sırasında araçların diğer global test tesisleri arasında taşınma ihtiyacını azaltacak.

JLR, elektrikli araçları tesis içinde test etme kapasitesini artırarak prototip araç filolarının test değerlendirmeleri için dünyanın farklı yerlerine gönderilmesinin oluşturduğu maliyeti ve emisyonu en aza indiriyor.

Halihazırda 200’den fazla EV mühendisinin çalıştığı tesiste 150 yeni pozisyon daha oluşturulacak. Bu da bölge ekonomisine önemli bir istihdam artışı sağlayacak. JLR, Coventry tesisini geliştirmeye devam ederken gelecek yıl ek yatırım yapmayı planlıyor.

“Araçlarımız otomotiv sektöründe tamamen elektrikli bir geleceğin ön saflarında yer almaya devam ediyor. Reimagine stratejimizin temel bir bileşeni olan bu tesis, gururla geliştirmekte olduğumuz modern lüks araçların performansı ve güvenilirliği için büyük önem taşıyan gelişmiş test kapasiteleri sağlaması açısından temel öneme sahiptir.”

THOMAS MUELLER, JLR ÜRÜN MÜHENDİSLİĞİ DİREKTÖRÜ“Whitley’deki operasyonlarımız, yerel toplulukta lider bir şirket olan JLR’in merkezinde yer alıyor; dolayısıyla bu test tesisi, tamamen elektrikli bir geleceğe doğru ilerleme sürecimizde attığımız değerli adımlardan bir diğeridir. Bu tesis, şirket ve yerel ekonomi için son derece önemli bir yatırımdır.”


OLIVER BOAKES, JLR GÜÇ AKTARIM SİSTEMİ TEST OPERASYONLARI BAŞ MÜHENDİSİJLR'ın bir sonraki elektrikli aracı olan Range Rover BEV, bu tesisteki alanlarında yüz binlerce saatlik testlere tabi tutulan modeller arasında yer alıyor. Modelin elektrikli motor üniteleri ise Whitley tesisindeki JLR mühendisleri tarafından tasarlanıyor, geliştiriliyor ve test ediliyor. Modelin gelecek yıl pazara sunulması planlanıyor.


Yeni tesis, JLR’ın endüstriyel ayak izini elektrifikasyona hazırlamaya yönelik Reimagine Stratejisinin hayata geçirilmesinde bir başka kilometre taşını temsil ediyor. JLR, kendi elektrikli motor üniteleri için tasarım ve geliştirme süreçlerini kendi tesisinde gerçekleştiriyor. Bu sayede elektrikli motor ünitelerini değiştirme konusunda daha fazla esnekliğe sahip olarak kendi tedarik zinciri üzerinde daha kapsamlı bir gözetim üstleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LAND ROVER

LAND ROVER YENİ TESİSİ İLE GELECEĞE HAZIRLANIYOR

Land Rover, yeni nesil araçları elektrik ve radyo paraziti açısından test etmek üzere açılışını yaptığı tesisiyle yeni bir elektrikli sürüş ve bağlantı çağına doğru bir adım daha attı.
Range Rover

LAND ROVER VE TEKNOLOJİ DEVİ NVIDIA OTONOM ARAÇLAR İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Land Rover, “Reimagine” stratejisinin parçası olarak lider teknoloji firması NVIDIA ile iş birliği yaptı.
LAND ROVER

LAND ROVER, HİDROJEN YAKIT HÜCRELİ BİR DEFENDER PROTOTİPİ GELİŞTİRECEK

Land Rover, yeni Defender temel alınarak tasarlanan hidrojen yakıt hücreli bir elektrikli araç (FCEV) prototipi geliştiriyor. Testlerin de bu yıl içinde başlaması planlanıyor.