KIŞ SÜRÜŞÜ

LAND ROVER'IN ÖNCÜ TEKNOLOJİSİ VE EFSANEVİ 4X4X KAPASİTESİ BUZLU KIŞ YOLLARINDA GÜVENLE İLERLEMEK ÜZERE GEREKEN KAPASİTEYİ SUNAR. AŞAĞIDA LAND ROVER EXPERİENCE UZMANLARINDAN KIŞ SÜRÜŞÜ GÜVENLİĞİNE DAİR İPUÇLARINI BULABİLİRSİNİZ. NASIL HAZIRLANACAĞINIZ, NELERE DİKKAT ETMENİZ GEREKTİĞİ VE YOLCULUĞUNUZU NASIL STRESSİZ HALE GETİREBİLECEĞİNİZE DAİR TÜM BİLGİLER BURADA.

HAZIRLIK

Sonbaharın sonuna doğru aracınız için yerel Land Rover Yetkili Satıcınızdan bir kış öncesi kontrolü randevusu alın.

Buzlu havaların zemini ve yol güvenliğini nasıl etkilediğine dikkat edin. Örneğin köprüler ve üst geçitler normal yollara göre daha hızlı donar; gölgelik alanlar güneşli alanlara göre daha hızlı soğur; ağaçların, binaların ve dağların gölgeleri beklenmedik buzlu noktalar oluşturabilir.

Lastiklerinizin uygun şekilde şişirildiğinden emin olun. Fazla şişirme durumunda dişler gerektiği gibi yol yüzeyine tutunmayacağından kavrama kaybı oluşabilir. Tavsiye edilen lastik basıncı, araç yüküne ve yol koşullarına göre değişir; bu sebeple kullanım kılavuzunuzu kontrol edin.

Kış aylarında tüm sürüşlere ilave zaman ayırmayı unutmayın.

KILAVUZUNU İNDİRİN
ÇEKİŞ

Kar ve buzda araç sürerken ilerlemenizi sağlayacak sabit bir ivme kullanın. Tekerlekleriniz patinaj yapmaya veya kaymaya başlarsa lastikler yeniden kavramayı elde edene dek gazdan ayağınızı çekin. Tekerleklerin dönmesini sürdürmek önemlidir.

Tüm yeni Land Rover araçlarında gücü, çekiş kuvvetinin en yüksek olduğu tekerleklere yönlendiren Çekiş Kontrolü bulunur.

Yokuş İniş Kontrolü* sabit bir hızı korumak üzere otomatik fren yaparak dik, kaygan eğimlerde tahminde bulunarak ilerlemeyi ortadan kaldırır.

Terrain Response teknolojisi* Land Rover’ınızı dünyanın en güvenli SUV’larından biri yapar. Karda veya buzda araç kullanırken Grass/Gravel/Snow ayarını seçin ve koşullara göre mümkün olan en yüksek vitesi kullanın.

All-Terrain Progress Control* kaygan yüzeylerde bir kalkış kontrol sistemi olarak görev yaparak sürücü tarafından belirlenen hızda dengeli bir ilerleme sağlar.

*Belirli modellerde bulunur.

FRENLEME

Sert frenleme kaymanıza neden olabilir; bu nedenle yavaşça kalkış yapın, ardından pedala uyguladığınız baskıyı kademeli olarak artırın.

Virajlara yaklaşmadan önce fren yapın, aracı virajda güvenli bir hızda yönlendirin ardından yol düzleştikten sonra hızlanın. Fren yaparken veya hızlanırken direksiyonu döndürmeyin.

Acil bir durumda sert fren yapmak durumunda kalırsanız Land Rover’ın sürücü destek özellikleri (ABS ve Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı) yardımcı olacaktır. Ayağınızı fren pedalında sağlam tutun; sistem frenleri otomatik olarak uygular ve gevşetir.

Belirli modellerde bulunur.

GÖRÜNÜRLÜK

Yola çıkmadan önce camlardaki, dış dikiz aynalarındaki, farlar ve stop lambalarındaki buzu temizlemek için bir ön cam kazıyıcı veya buz çözücü kullanın. Yüzeyin çatlamasına neden olabileceğinden sıcak su kullanmayın. İçerideki nemi artıracağından ısıtıcıyı devridaim moduna almaktan kaçının.

KIŞ SÜRÜŞÜ KONTROL LİSTESİ

Kış koşullarında, yolda veya arazide araç sürerken aşağıdakilerin araçta bulundurulmasını öneririz:

- Ağır hizmete uygun takviye kabloları
- Çekme halatı
- Fener (yedek pillerle birlikte)
- Ampul kiti ve sigortalar
- Buz çözücü ve ön cam kazıyıcısı
- Kar zincirleri (çekişi artırmak ve çok buzlu yollarda yönlendirmeyi iyileştirmek üzere ön tekerleklere takılabilir)
- İlk yardım kiti
- Yüksek enerji veren yiyecek ve içecekler

Tüm Land Rover aksesuarları

Nadiren görülebilecek bir arıza durumunda, Land Rover’ın InControl Protect özelliği konumunuzu ve araçla ilgili tanılama verilerini, hemen sizi yolda destekleyecek Land Rover destek birimine gönderir.

KIŞ SÜRÜŞÜ'NE GERİ DÖNÜN
YETKİLİ SATICI BULUN
Çevrenizde size yakın bir Land Rover Yetkili Satıcısı arayın
TEST SÜRÜŞÜ İÇİN RANDEVU ALIN
Çevrenizde size yakın bir Land Rover Yetkili Satıcısı arayın
BİZE ULAŞIN
Her türlü sorunuz için Land Rover ile iletişime geçin
E-BROŞÜRLER
En yeni Land Rover broşürlerini görüntüleyin ve indirin