LAND ROVER BENZİNLİ VEYA DİZEL MOTORLAR
MOTOR SEÇENEKLERİ

Araçlarımızdan birini çok sevmiş olabilirsiniz ve büyük ihtimalle benzinli, dizel ve PHEV motor çeşitleri sunduğumuzu da biliyorsunuz. Peki, bunlardan size en uygun seçenek hangisi? Mevcut motor seçeneklerimizden yaşam stiliniz ve düzenli olarak yaptığınız yolculukların türüne en uygun motoru tercih edebilirsiniz.

ARAÇLARIMIZI KARŞILAŞTIRIN
NASIL BİR SÜRÜCÜSÜNÜZ?
ŞEHİR İÇİ
Aracınızı okul veya alışveriş gibi şehir içindeki kısa yolculuklar için kullanıyorsanız benzinli motor sizin için uygun bir seçenek olacaktır. Aracınızı otoyollarda nadiren kullanırsınız ve genellikle yerleşim alanlarında minimum seviyede kilometre katedersiniz.
ŞEHİRLER ARASI
Otoyollarda daha uzun yolculuklar yaparak daha fazla kilometre katediyor ve şehir içinde nadiren yolculuk ediyorsanız sizin için dizel motor en uygun seçenek olacaktır.
KASABA VE KIRSAL BÖLGELER
Şehir dışında yaşıyorsanız ve düzenli şekilde otoyol kullanarak ulaşım sağlıyorsanız dizel motor sizin için en uygun seçenek olacaktır. Land Rover’ın EU6 Dizel araçları, Ultra Düşük Emisyon Bölgeleri (ULEZ) için geçerli ücretlerden muaftır.
KEYFİ SÜRÜŞ
Heyecanı seviyorsanız ve şehir ortamını çok tercih etmeyerek, genellikle kasaba yollarında keyif için yolculuk ediyorsanız dizel veya benzinli motorlar sizin için uygun olacaktır.
INGENIUM MOTORLAR

Ingenium dizel motor, Range Rover Evoque modelinde 142 g/km’den itibaren CO2 emisyonu üretir. Test sürüşünde bir Land Rover’ın direksiyonuna geçerek motorlarımızın performansını kendiniz test edebilirsiniz.

TEST SÜRÜŞÜ İÇİN RANDEVU ALIN
ÖNEMLİ VERİLER
EURO 6 MOTORLAR
EU6 dizel motorlarımız, dünyadaki en çevre dostu motorlar arasında yer alır. Emisyon seviyeleri, benzinli motorlar ile benzerdir; ancak CO2 emisyonu, yüzde 20-25 daha düşüktür.
NİTROJEN OKSİT
Araçlarımızın tümü, Eylül 2015’ten bu yana NOx emisyonunu azaltmaya yardımcı olan gelişmiş Seçimli Katalitik İndirgeme (SCR) egzoz son işlem sistemine (örn. AdBlue) sahiptir.
DPF’ler
2004 ve 2016 yılları arasında NOX emisyonu, yüzde 90’nın üzerinde bir düşüş sağladı. Araçlarımızdaki son derece verimli DPF’ler (Dizel Partikül Filtreleri), tüm partiküllerin yüzde 99,9’unu yakalar.
ULEZ
EU6 motorlarımız, Birleşik Krallık’ta Londra için Ulaşım Bakanlığı tarafından önerilen günlük Ultra Düşük Emisyon Bölgesi (ULEZ) ücretinden muaftır.
TERİMLER
NOx

Nitrojen Oksit, hava kalitesini etkileyen bir gazdır.

CO<sub>2</sub>

Karbon Dioksit, küresel ısınmayı etkileyen bir gazdır.

PM

Partikül Madde, hava kalitesini etkileyen, egzoz gazlarında asılı katı ve sıvı partiküllerdir.

EU5

Eylül 2009 itibariyle sunulan Euro 5 standardı – Partikül Filtresi eklenmiştir.

EU6

Eylül 2014 itibariyle sunulan Euro 6 standardı – Seçimli Katalitik İndirgeme (SCR) eklenmiştir.

DEF

Dizel Egzoz Sıvısı (AdBlueTM olarak da bilinir) - NOx emisyonunu düşürmek için egzoza enjekte edilen solüsyon.

DPF

Dizel Partikül Filtresi, egzozdan çıkmadan önce tüm partiküllerin %99,9’unu giderir.

SCR

Seçimli Katalitik İndirgeme, NOx seviyesini azaltan aktif bir egzoz gazı son işlem sistemidir.

NEDC

Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi, araçlar için emisyon ölçümü ve vergilendirme politikasında kullanılan bir laboratuvar test yöntemidir.

RDE

Gerçek Sürüş Emisyonu - Gerçek koşullarda sürüşü taklit etmek için tasarlanan, revize edilmiş EU6 emisyon mevzuatı.

WLTP

WLTP (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü) 2017’den itibaren kademeli olarak kullanılmaya başlanan ve yakıt, enerji tüketimi, menzil ve emisyon değerlerini ölçen yeni bir işlemdir. Daha önce Avrupa’daki binek araçlarında yakıt tüketimi ve emisyon değerlerini ölçmek için kullanılan NEDC sürüş çevriminin (Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi) yerini alır. Gerçek kullanım koşullarına daha yakın rakamlar vermek üzere tasarlanmıştır. Araçları opsiyonel donanımla, daha zorlu bir test prosedürü ve sürüş profiline göre test eder. İki test yöntemi arasındaki rakamsal farklılıklar, performanstaki bir düşüşten ziyade, araçların test ediliş biçimlerindeki değişimle ilişkilidir.

ULEZ

Ultra Düşük Emisyon Bölgesi – Londra’da EU6 öncesindeki araçlara ücret uygulanan bölge.

LAND ROVER’I KEŞFEDİN
ARAÇLAR
Kusursuz Land Rover aracınızı bulun.
DAHA FAZLA BİLGİ
SORUMLULUK
Üretim sürecimizin sürdürülebilirliğini sağlamak ve operasyonel etkisini azaltmak için çalışıyoruz.
DAHA FAZLA BİLGİ
İNOVASYON
Mühendislerimizin ve tasarımcılarımızın geleceğin SUV teknolojilerini nasıl tasarladığını keşfedin.
DAHA FAZLA BİLGİ
YETKİLİ SATICI BULUN
Çevrenizde size yakın bir Land Rover Yetkili Satıcısı arayın
E-BROŞÜRLER
Land Rover araçları hakkında daha fazla bilgi
BİZE ULAŞIN
Her türlü sorunuz için Land Rover ile iletişime geçin
TEST SÜRÜŞÜ İÇİN RANDEVU ALIN
Çevrenizde size yakın bir Land Rover Yetkili Satıcısı arayın

‡Tüm rakamlar üreticinin hedef değerleridir ve üretim öncesi son bir onaya tabidir. CO2 ve yakıt ekonomisi rakamları lastiklere göre değişebilir ve en düşük rakamlar standart lastiklerle elde edilemeyebilir.