DİZEL EGZOZ SIVISI/ADBLUE® NEDİR?

EURO 6, DİZEL MOTORLAR VE SEÇİMLİ KATALİTİK İNDİRGEME: DEF'İN TANIMI, YENİDEN DOLDURULMA YÖNTEMİ VE SIK SORULAN SORULAR

DİZEL EGZOZ SIVISI/ADBLUE<sup>®</sup> NEDİR?

AdBlue® olarak da bilinen Dizel Egzoz Sıvısı (DEF) zehirli olmayan, renksiz, kokusuz ve alev almayan bir sıvıdır. Aracınızdaki özel bir depoda saklanan sıvı, egzoz gazını temizlemek üzere egzoz sistemine püskürtülür. Seçimli Katalitik İndirgeme (SCR) teknolojisi 2016 model yılına ait tüm Land Rover dizel araçlarda bulunmaktadır. Egzoz sisteminden yayılan nitrojen oksit (NOx) seviyelerini %90 oranında azaltarak Land Rover’ın EU6 emisyon yönetmeliğiyle uyumlu olmasını sağlar. SCR teknolojisi, yeni nesil katalizöre ek olarak DEF kullanımını da gerektirir.

DEF/ADBLUE® SEVİYELERİNİN DÜŞÜK OLDUĞUNU NASIL ANLAYACAĞIM?

DEF seviyesi düştüğünde mesaj merkezinde bir dizi mesaj görüntülenir.


1. İlk mesaj DEF seviyesinin ekleme gerektirecek seviyede olduğunu bildirir.


2. İkinci mesaj SARI renkli bir uyarıyla birlikte görüntülenir ve DEF deposunun yeniden doldurulması gerektiğini belirtir.


3. Üçüncü mesaj DEF deposu boşalana kadar kalan mesafeden geri sayıma başlar, geri sayımın sona ermesinin ardından araç artık çalışmayacaktır.


4. Son mesaja KIRMIZI bir uyarı simgesi eşlik eder; bu simge kalan mesafe sıfır olduğunda gösterilir ve depoya DEF eklenene kadar yeniden çalıştırmanın mümkün olmayacağını belirtir.

DEF/AdBlue® SEVİYESİNİN KORUNMASI

Land Rover’ınızın DEF seviyesinin korunması önemlidir, AB mevzuatına göre bu gerçekleştirilmeden motoru çalıştıramazsınız. Aracınızın mesaj merkezi, DEF seviyesi azaldığında sizi önceden uyaracaktır ve yeniden doldurmak üzere size yeterli zaman tanıyacaktır.

Yerel Land Rover Yetkili Satıcınız/Yetkili Onarım Merkezi, planlı bakım işlemlerinizin bir parçası olarak depoyu yeniden dolduracaktır. Daha fazla bilgi için Kullanıcı El Kitabına başvurabilirsiniz.

DİJİTAL KİTAPÇIĞA BAKIN
RANGE ROVER
AdBlue<sup>®</sup> DEPOSU NASIL YENİDEN DOLDURULUR?

AdBlue® deposu dolum kapağı, sağ tarafta motor kapağının altında yer alır. Daha fazla bilgi için lütfen kılavuzunuza başvurun.

FİLMİ İZLEYİN
RANGE ROVER SPORT
AdBlue<sup>®</sup> DEPOSU NASIL YENİDEN DOLDURULUR?

AdBlue® deposu dolum kapağı, sağ tarafta motor kapağının altında yer alır. Daha fazla bilgi için lütfen kılavuzunuza başvurun.

FİLMİ İZLEYİN
RANGE ROVER EVOQUE
AdBlue<sup>®</sup> DEPOSU NASIL YENİDEN DOLDURULUR?

AdBlue® deposu dolum kapağı, fren hidroliği deposu kapağının aşağısında, motor kapağının altında yer alır. Daha fazla bilgi için lütfen kılavuza başvurun.

FİLMİ İZLEYİN
YENİ DISCOVERY
AdBlue<sup>®</sup> DEPOSU NASIL YENİDEN DOLDURULUR?

AdBlue® deposu dolum kapağı, sağ tarafta motor kapağının altında yer alır. Daha fazla bilgi için lütfen kılavuza başvurun.

DISCOVERY 4
AdBlue<sup>®</sup> DEPOSU NASIL YENİDEN DOLDURULUR?

AdBlue® deposu dolum kapağı, sağ tarafta motor kapağının altında yer alır. Daha fazla bilgi için lütfen kılavuzunuza başvurun.

DISCOVERY SPORT
AdBlue<sup>®</sup> DEPOSU NASIL YENİDEN DOLDURULUR?

AdBlue® deposu dolum kapağı, sol üst tarafta motor kapağının altında yer alır. Daha fazla bilgi için lütfen kılavuza başvurun.

FİLMİ İZLEYİN
DEF/ADBLUE<sup>®</sup> SEVİYEMİ NASIL KONTROL EDEBİLİRİM?

Bir sonraki DEF dolum işleminize kadar kalan mesafeyi, gösterge panelindeki mesaj merkezinden istediğiniz zaman görebilirsiniz. Aşağıdaki basit adımları izleyin:

1. Kontağı açın ancak motoru çalıştırmayın. (Aracın içinde geçerli bir akıllı anahtarın bulunduğunu kontrol edin ve fren pedalına basılmadığından emin olun. Gösterge paneli uyarı lambaları yanana kadar START/STOP düğmesine basın)

2. Ana Menüye erişmek için direksiyon üzerindeki OK düğmesine basın. (Bazı modellerde, Sürüş asistanı görüntülenene kadar art arda OK düğmesine basılması gerekir)

3. Direksiyon kontrolleri üzerindeki aşağı yöndeki oku kullanarak, aşağıya kaydırın ve Vehicle Info (Araç Bilgisi) öğesini vurgulu hale getirin.

4. Seçimi onaylamak için OK butonuna tıklayın.

5. Diesel Exhaust Fluid (Dizel Egzoz Sıvısı) öğesini vurgulu hale getirmek üzere aşağı kaydırın. (Bazı modellerde Next Service (Sonraki Servis) olarak görüntülenir)

6. Seçimi onaylamak için OK düğmesine basın. DEF ölçeği görüntülenir.
* Tüm araçlarda yukarıdaki bilgilerin görüntülenmesini sağlayacak donanım olmayabilir. Ayrıntılı bilgi için Borusan Otomotiv Land Rover Yetkili Servisleri ile iletişime geçin.

DEF/ADBLUE<sup>®</sup> DEPOSUNU HANGİ SIKLIKLA DOLDURMALIYIM?

DEF tüketimi çok değişkendir. Ortalama tüketim oranı 800 km / 1 litre olabilir; ancak bu tüketim oranı sürüş stiline, yol ve hava koşullarına bağlı olarak iki katından fazla da olabilir.

DEF/ADBLUE<sup>®</sup> BİTERSE NE OLUR?

DEF bittiğinde Land Rover’ınız motoru kapattıktan sonra bir daha yeniden çalışmayacaktır. Bu EU6 emisyon yönetmeliğinin bir gereğidir. Araç çalıştırılmadan önce minimum 3,6 litre AdBlue® doldurulmalıdır.

DEF DEPOSUNU KENDİM YENİDEN DOLDURABİLİR MİYİM?

Evet, Land Rover Yetkili Servisinizden depodaki eksik miktarı kendiniz tamamlamak üzere 1,89 litrelik damlatmayan bir AdBlue® şişesi satın alabilirsiniz. Bu şişeler kolay kullanım için tasarlanmıştır ve her türlü damlamayı önler. Farklı tipte bir kap kullanarak tankı yeniden doldurmanız tavsiye edilmez.


DEF deposuna başka bir sıvı boşaltmayın veya aracınızın doğru şekilde çalışmasına engel olacağından ISO22241-1 veya DIN 70070 standardına uygun olmayan DEF kullanmayın.


DEF’i yanlışlıkla yakıt deposuna boşaltırsanız, motoru ÇALIŞTIRMAYIN ve derhal Land Rover Yetkili Servisinizi veya 0850 755 0 557 numaralı Land Rover Yol Yardım Hattı’nı arayın.


Yakıt istasyonlarındaki ticari araç AdBlue® pompaları, akış hızı çok yüksek olduğundan ve aracınızın DEF deposuna zarar vereceğinden asla kullanılmamalıdır.

DEF deponuzun nasıl yeniden doldurulacağına ilişkin talimatlar için Kullanıcı Kılavuzunuza başvurun.

DEF/ADBLUE<sup>®</sup> TEHLİKELİ MİDİR?

DEF tehlikeli değildir; ancak vücudunuzun herhangi bir yerine temas ettiğinde veya kazayla yutulduğunda lütfen ambalaj üzerindeki tavsiyelere başvurun ve derhal tıbbi yardım alın. DEF’in Land Rover aracınızın boyasına temas etmesi durumunda, yalnızca silin ve bölgeyi sabunlu suyla durulayın. Bununla birlikte, DEF döşemeleri ve giysilerinizi lekeleyebilir; dökülmesi durumunda, DEF derhal soğuk su ve nemli bez kullanılarak çıkarılmalıdır.

DEF/ADBLUE<sup>®</sup>’YU NASIL SAKLARIM?

DEF’i her zaman orijinal kutusunda saklayın ve lütfen üreticinin şişe üzerinde yer alan saklama ve kullanım tavsiyelerini inceleyin. DEF asla araçta saklanmamalıdır.

EURO 6 NEDİR?

Euro 6, egzoz emisyonunu sınırlayarak araçları doğayla daha dost hale getirmeyi amaçlayan bir Avrupa Birliği Yönetmeliği'dir. Bir yol aracının kilometre başına ne kadar nitrojen oksit (NOx) ve hidrokarbon gazı üreteceği, yönetmelikle sınırlandırılmıştır.

Benzinli ve dizel araçlar, yeni Euro 6 yönetmeliği dahilinde farklı kısıtlamalara tabidir. Dizel araçlar için izin verilen NOx emisyonu seviyesi 80mg/km'ye düşürülmüşken (180mg/km), izin verilen hidrokarbon emisyonu seviyesi de 170mg/km'ye (230mg/km'den) düşürülmüştür. Benzinli araçlar için izin verilen NOx emisyonu seviyesi 60mg/km'de kalırken, izin verilen hidrokarbon emisyonu seviyesi 100mg/km'de kalır.

Land Rover, diğer araç üreticileriyle birlikte, aşağıdaki tarihlerde bu yeni yönetmelikle uyum sağlamakla mükelleftir:

1 Ocak 2015'ten itibaren piyasaya yeni sunulan tüm araçlar, Euro 6 standartlarına uyumlu olmak zorundadır. Bu, Discovery Sport gibi piyasadaki yeni modelleri de kapsar. Satıştaki araçlar, 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle Euro 6 standartlarına uyumlu olmak zorundadır, ancak;
Satışta olan ve üretici tarafından 1 Haziran 2015 tarihinden önce sevkiyatı gerçekleştirilen araçların satışı 1 Eylül 2015’e kadar devam edebilir. Yine de üretici bu durumlarda, kapsam dışında tutulmak üzere başvurmalıdır.

AdBlue® hakkında daha fazla bilgi için lütfen Land Rover Yetkili Servisleri ile iletişime geçin veya Kullanım Kılavuzunuza başvurun.

*AdBlue® seviyesi düştüğünde mesaj merkezinde bir bildirim mesajı görüntülenir. En kısa sürede AdBlue® deposunu doldurun. Tam bir AdBlue® dolum işlemi için Land Rover Yetkili Satıcısı/Yetkili Onarım Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.
Gerekirse AdBlue®, bir Land Rover Yetkili Satıcısı/Yetkili Onarım Merkezinden tedarik edilecek damlatmayan dolum şişeleri kullanılarak tamamlanabilir. Ortalama AdBlue® tüketimi 800km/1 litredir. Ancak tüketim, sürüş stiline, hava ve yol koşullarına bağlı olarak önemli oranda değişiklikler gösterebilir.


AdBlue®, Verband der Automobilindustrie e. V.’nin (VDA) tescilli ticari markasıdır.

YETKİLİ SERVİS BULUN
Size en yakın Land Rover Yetkili Servisleri keşfedin.
ONLINE SERVİS RANDEVUSU
Dilediğiniz Land Rover Yetkili Servisi’nden servis randevunuzu hızlıca alın.
BİZİMLE BAĞLANTIYA GEÇİN
Land Rover hakkında yakınınızdaki yetkili satıcıdan bilgi alın.
BENİ BİLGİLENDİRİN
En güncel Land Rover haberleri için kayıt yaptırın.