PROJECT HERO: LAND ROVER VE KIZIL HAÇ

PROJECT HERO: LAND ROVER VE KIZIL HAÇ

Land Rover Special Vehicle Operations (SVO), Avusturya Kızıl Haç’ı için yeni Discovery’nin özel bir versiyonunu tasarladı ve geliştirdi. ‘Project Hero’, ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya basınına sunuldu.


Project Hero, Land Rover’ın dünyanın en büyük insani yardım ağı olan Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ile iş birliğini desteklemek için tasarlanmış, gelişmiş bir iletişim aracıdır. SVO, Avusturya Kızıl Haçı ile iş birliğinde bulunarak acil durum ekiplerince denenmek üzere benzersiz bir Land Rover aracı geliştirdi. Aracın, felaketlere müdahale sürelerini kısaltarak Kızıl Haç’a yaşamları kurtarma konusunda yardımcı olacağı umuluyor.


Land Rover, 1954’ten bu yana Kızıl Haç’ı desteklemektedir ve IFRC’ye dünyanın dört bir yanına dağıtılacak 120 araç tedarik etmiştir. Project Hero, tavanına drone monte edilmiş ilk araçtır. Kendiliğinden ortalama ve manyetik tutma teknolojisine sahip tamamen entegre iniş sistemi, drone’un hareket halindeyken Project Hero’nun üzerine inebilmesini sağlayan dünyadaki ilk uygulamadır.DroneDrone, Yeni Discovery’nin halihazırda olağanüstü olan kapasitesini daha da arttırır. Uçan drone sayesinde, canlı görüntüler Kızıl Haç’ın acil durum müdahale ekiplerine iletilebilir ve ekiplerin heyelan, deprem, sel ve çığ gibi durumlara çok daha hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmeleri sağlanır. Çok büyük çevresel değişimler yüzünden haritalar artık kullanışsız hale gelebilir; bu da hayatta kalan kişileri arama ve kurtarmayı daha tehlikeli ve zor bir hale getirir. Bu nedenle drone’dan alınan kuş bakışı görüntü, kurtarma görevlilerinin acil durum mahallini güvenli bir uzaklıktan araştırabilmelerine olanak tanıyacaktır.


Land Rover Special Vehicles Operations(SVO) İdari Müdürü John Edwards şunları söylüyor: “Land Rover ile SVO’daki mühendis ve tasarımcı ekibi, IFRC ve üyelerinin insani yardım için gerçekleştirdiği olağanüstü çalışmaları desteklemekten gurur duyuyor.


Yeni Discovery, her türlü araziye uygun, mükemmel bir SUV’dur ve Project Hero, gelişmiş kapasite ve yenilikçi teknolojinin ideal bir birleşimidir. Acil durumlarda Kızıl Haç’ın yaşamları kurtarmasına yardımcı olabilmeyi umuyoruz.”IFRCIFRC İş Ortaklığı Genel Sekreter Başyardımcısı Dr. Jemilah Mahmood şunları söylüyor: “60 yıldır sundukları cömert desteklerinden dolayı Land Rover’a minnettarız ve dört kıtadaki milyonlarca yaşamı dönüştüren bu başarılı global iş ortaklığımızla gurur duyuyoruz.


İş ortaklığımız, dünyanın dört bir yanındaki toplulukları, muson, sel ve deprem gibi doğal felaketlere karşı daha güçlü olabilmeleri için desteklemektedir.


Project Hero, Kızıl Haç ve Land Rover’ın uzmanlıklarını bir araya getirerek en zorlu ortamlardaki kurtarma operasyonlarında bir fark yaratabilmesini umduğumuz, gerçekten benzersiz bir araçtır.”Project HeroProject Hero, yeni Discovery’nin 3,0 litrelik TD6 motorlu versiyonunu temel alır. Project Hero’da sunulan benzersiz drone teknolojisine ek olarak, bu özel aracın iç tasarımının arkasında şunlar yer alır:


- Arka yük alanında ek bir çalışma alanı olarak veya altta taşınan yükü korumak için kullanılabilecek, ağır hizmete uygun açılır zemin

- Arka koltukların arkasında, ek donanım montaj noktaları sunan ayırıcı panel

- Gece görüşüne yardımcı olan, stratejik olarak yerleştirilmiş LED ışıklandırma

- Farklı bölgelerdeki çeşitli soket düzenlemelerine uygun yenilikçi güç kaynağı noktalarıAyrıca, Project Hero, çeşitli durumlarda iletişimin devam etmesini sağlayan çoklu frekanslı telsiz donanımına sahiptir.


Project Hero, dağlık Eisenerz maden bölgesinde yer alan Erzberg’deki Avusturya Kızıl Haçı eğitim merkezinde ve Haziran 2017 itibariyle 12 ay boyunca Viyana’da olacak. Drone, felaketten kurtulmaya yönelik yeni ve yenilikçi teknikler geliştirmek üzere simülasyonların yanı sıra gece vaktinde ve sık orman koşulları gibi karmaşık felaket senaryolarında test edilmek amacıyla kullanılacak. Project Hero’dan Kızıl Haç’ın yoğun kar yağışı, sel gibi doğal felaketler veya kaza gibi olaylar sırasında acil durum desteği sağlayacağı zamanlarda da yararlanılacak.