Plug-IN HYBRID ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR
S) BATARYA GARANTİ KAPSAMINDA MI?
Y) Evet. Standart araç garantisine ek olarak EV bataryalarımız 8 yıl, 160.000 km garantiye sahiptir.
S) PLUG-IN HYBRID (PHEV)’İN MENZİLİ NEDİR?
Y) PHEV yalnızca elektrikli motorla yaklaşık 48 km menzile sahiptir. PHEV aynı zamanda daha uzun bir menzili desteklemek üzere diğer içten yanmalı motora sahip araçlarla aynı prensiple çalışan Ingenium benzinli motoru kullanır.
S) PHEV ARACIMI YAĞMURDA ŞARJ EDEBİLİR MİYİM?
Y) Evet. Plug-In Hybrid (PHEV) şarj işleminin güvenliği eksiksiz şekilde garanti edilir.
S) ULUSAL ELEKTRİK ŞEBEKESİ TALEBİ KALDIRABİLİR Mİ?
Y) Elektrik şebekesi, genellikle güç kullanımının düşük olduğu gece saatlerinde yapılan elektrikli araç şarjını kolaylıkla kaldırabilir. Biz ve diğer otomobil üreticileri enerji tedarikinin korunması için hükümetlerle ve enerji sağlayıcılarla işbirliği içindeyiz.
S) ELEKTRİKLİ ARAÇLAR BENZİNLİ VE DİZEL ARAÇLARA KIYASLA DAHA MI YAVAŞ?
Y) Hayır, tam tersine. Elektrikli motorlar hareketsiz durumdayken anında ve eksiksiz tork üreterek çarpıcı tepki ve hızlanma sürelerine ulaşır. Range Rover Plug-In Hybrid 0’dan 100 km/s hıza 6,7 saniyede ulaşır.
S) ELEKTRİKLİ ARAÇLAR GÜVENLİ MİDİR?
Y) Evet. Tüm yeni modeller tıpkı diğer araçlar gibi aynı katı güvenlik standartlarına tabidir.
ELEKTRİKLİ ARAÇ TİPLERİ
Ne tipte Elektrikli Araçlar mevcuttur?

• ICE: İçten Yanmalı Motor (ICE) yakıtın yakıcı bir madde (genellikle hava) ile birlikte, çalışır durumdaki sıvı akış devresinin temel bir parçasını oluşturan yanma odasında yakıldığı bir ısı motorudur.
• MHEV: Aşırı çalışma sırasında enerji toplamak üzere bir Kayışa Entegre Marş Jeneratörü ve batarya kullanır.
• HEV: Motor ve elektrikli motor bir araya getirilmiştir. Batarya motor ve geri kazanımlı fren tarafından şarj edilir.
• PHEV: Motor ve elektrikli motor bir araya getirilmiştir. Batarya, harici bir kaynaktan ve geri kazanımlı fren aracılığıyla şarj edilir.
• BEV: Klasik bir motor yoktur. Elektrikli motor yalnızca harici bir kaynaktan ve geri kazanımlı frenle şarj edilir.

PHEV P400e ne tip bir elektrikli araçtır?

Land Rover P400e bir Plug in Hybrid Elektrikli Araçtır; yani paralel olarak çalışan klasik bir içten yanmalı motora ve güçlü bir elektrikli motora sahiptir. Elektrikli motora harici olarak şarj edilebilen ve yolculuk sırasında geri kazanımlı fren kullanılarak yeniden şarj edilebilecek yüksek kapasiteli bir yüksek gerilimli batarya tarafından güç sağlanır. Yüksek kapasiteli batarya tam olarak şarj edilmesinin ardından aracın yalnızca elektrik enerjisiyle yaklaşık 48 km* yol kat edebilmesini sağlar. Bu menzil işe veya okula gidip gelmek gibi rutin yolculuklar için yeterlidir.

*Resmi AB Test Rakamları. Yalnızca karşılaştırma amaçlıdır. Gerçek rakamlar farklılık gösterebilir.

PLUG-IN HYBRID (PHEV) ARAÇ
Klimanın batarya üzerinde etkisi var mı?

Yüksek sıcaklıklarda bataryanın soğutulması için enerji kullanıldığından menzil kısalır. Bataryanın ömrü yalnızca bu aşırı ısının çok uzun süre devam etmesi durumunda etkilenir. Aynı şekilde, çok düşük sıcaklıklarda bataryanın ısıtılması için enerji kullanıldığından menzil kısalır. Bataryalar -40℃’de saklanabilir ancak sürüşten önce prize takılmalı ve -20℃’ye kadar ısıtılmalıdır.

Diğer cihazlarda olduğu gibi bataryalar zamanla performansını kaybeder mi?

Hayır, zamanla performanslarından bir şey kaybetmezler. Elektrikli Araç bataryaları çok az bir performans kaybıyla binlerce kez şarj edilebilir.

Bataryaların düzenli olarak değiştirilmesi gerekir mi?

BEV ve PHEV bataryalar normalde sekiz yıl 160.000 km garantiye sahiptir, bu süre standart araç garantilerine göre önemli oranda daha uzundur.

Bir PHEV aracın temel avantajları nelerdir?

PHEV hassasiyet, düşük işletim maliyeti ve kısa yolculuklarda sıfır egzoz emisyonu gibi elektrikli araçlar tarafından sunulan birçok avantajın yanı sıra daha uzun yolculuklarda yeniden şarj etmeye gerek kalmadan klasik içten yanmalı motorun esnekliğini sunar. İçten yanmalı ve elektrikli motorun kombinasyonu, aracın büyük kapasiteye sahip klasik motorlarla ilişkilendirilen güç, tork ve performansı sağlayabilmesi anlamına da gelir.

Neden bir plug in hybrid elektrikli araç almalıyım?

PHEV tamamen elektrikli bir aracın uygun bir seçenek olmayacağı müşterilere elektrikli bir aracın avantajlarının bir çoğunu sunar. Elektrik enerjisinin artan ölçüde yenilenebilir kaynaklardan tedarik edilmesiyle elektrikli araçlar yakıtla çalışan geleneksel araçlara göre çevre açısından avantaj sağlıyor. Bu durum dünyadaki devletler tarafından da her geçen gün daha fazla benimseniyor ve satın alma maliyetini ve şirket araç vergisini düşürmeye yönelik teşviklerin sunulmasını sağlıyor. Böylece elektrikli bir aracın işletim maliyetinin düşük olmasıyla birlikte birçok insan için finansal anlamda cazip bir seçenek oluşturulurken gerektiğinde klasik bir içten yanmalı motora sahip araç kullanma olanağı da bulunuyor.

Bir plug in hybrid elektrikli araca sahip olmanın dezavantajları nelerdir?

PHEV araçların avantajlarını en çok, menzilin önemli bir kısmında harici şarj işlemi kullanabilen araç sahipleri deneyimleyecek. Daha uzun yolculuklar harici şarja gerek olmaksızın gerçekleştirilebilecek. Bu yolculuklar sırasında, tam güç gerektiğinde içten yanmalı motora elektrik enerjisi takviyesinde bulunmak üzere bir miktar artık şarj kullanılmasına rağmen ilk şarj bittiğinde aracın yakıt tüketimi klasik motora sahip araçlarla benzer olacaktır.

Plug in hybrid aracımı Elektrikli Araç olarak kullanmayı tercih edebilir miyim?

P400e tamamen elektrik enerjisiyle çalışmasını sağlayan, sürücü tarafından seçilebilir bir Elektrikli Araç moduna sahiptir. Ancak sistem, elektrikli motor tarafından sunulan güçten daha fazlasının gerekli olması ya da batarya şarj seviyesinin (yük taşıma, römork çekme, yüksek hız veya off-road kullanımı gibi) ağır kullanım koşulları sebebiyle aracı yaklaşık 48 km’lik menzil boyunca elektrikli kullanmak için yetersiz kalması durumunda benzinli motoru devreye sokar.

PHEV ÜRÜN YELPAZESİ
PHEV, yolculuğum için yeterli menzile sahip olacak mı?

PHEV, tıpkı bir HEV araçta olduğu gibi, enerji kaynağı olarak içten yanmalı bir motor, yüksek voltajlı bir batarya veya ikisinin kombinasyonunu kullanır. Sürüş modu, manuel veya otomatik olarak seçilebilir. Sadece batarya enerjisi kullanılarak yapılan yolcuklarda 48 km’ ye kadar menzil sağlanır.

Menzili hangi faktörler etkiler?

Yüksek ya da düşük sıcaklıklarda araç kullanırken soğutma ve ısıtma sistemlerinin kullanımı bataryanın daha hızlı tükenmesine ve dolayısıyla elektrikli araç (EV) menzilinin azalmasına neden olur. Performanslı sürüş de batarya şarjının hızla azalmasına ve yine Elektrikli Aracın menzilinin azalmasına neden olur.

Aracın yakıt ekonomisini ve batarya şarjını nasıl optimize edebilirim?

Varsayılan sürüş modunda (Paralel Hibrit) sürücü yakıt ekonomisini veya batarya şarjını iki alternatif şarj yönetim fonksiyonundan birini kullanarak optimize edebilir:

• SAVE fonksiyonu – Dokunmatik ekran üzerinden manuel olarak seçilir, SAVE fonksiyonu batarya şarjının seçilen seviyenin altına düşmesini önler. Bu işlem, sürücünün yolculuğun daha sonraki bir bölümünde sessiz, sıfır emisyonla yolculuğunu sürdürmesi için hazırlık yapar. Bataryanın rejeneratif frenleme nedeniyle aşırı ve belirlenenin üzerinde şarj alması durumunda araç yalnızca elektrikli motoru kullanır.

• Öngörülü Enerji Optimizasyonu (PEO) fonksiyonu – Aracın navigasyon sistemine bir varış noktası girilmesi PEO fonksiyonunu otomatik olarak devreye alır. PEO seçilen rota için yükseklik bilgisini kullanarak yolculuk boyunca yakıt ekonomisini en üst seviyeye çıkarmak için akıllı şekilde elektrikli motor ve benzinli motor arasında geçiş yapar.

ŞARJ
PHEV aracınızı şarj etmek üzere hangi farklı yöntemler mevcuttur?

• AC Şarj İşlemi: Elektrikli Araçlar, araca takılabilen ev tipi güç kaynağına uygun şarj kablosuyla birlikte sunulur. Böylece garajınızda ya da açıkhava priziniz varsa dışarısında PHEV aracınızı şarj edebilirsiniz. Bir araç üzeri şarj cihazı bataryaların yalnızca DC elektriği depolayabilmesi nedeniyle AC elektriği DC’ye çevirir. Şarj süreleri hangi ülkede olduğunuza bağlıdır ancak daha hızlı bir şarj işlemi için aracınızı standart prize göre daha hızlı şarj eden bir ev tipi wall box kurabilirsiniz.
• Geri Kazanımlı Fren: Elektrikli Araçlar, geri kazanımlı fren fonksiyonu sayesinde kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür ve bu enerjiyi bataryayı şarj etmek için kullanır.

“Varış Noktasında Şarj” nedir?

Yerel alışveriş merkezleri, oteller, spor salonları gibi yerlerde bulunan varış noktasında şarj istasyonları, şarj etme dışında sebeplerle ziyaret ettiğiniz yerlerde verilen şarj hizmetleridir.

“Yolculuk Şarjı” nedir?

Servis istasyonlarında ya da Elektrikli Araç şarj istasyonlarında bulunan, en kısa zamanda mümkün olan en yüksek seviyede şarj hizmeti sağlayan daha hızlı şarj donanımlarıdır. Buna "Yolculuk Şarjı" adı verilir.

Hangi şarj donanımına ihtiyacım olacak?

Land Rover P400e aracınız, ev tipi elektrik kaynaklarını kullanarak şarj etmeye uygun standart Ev Tipi Şarj kablosu ile birlikte sunulur. Ancak şarj işleminin rahatlığı ve hızı açısından aracınızı evinizde şarj edebilmeniz için bir wall box kullanmanız tavsiye edilir (temel bir gereklilik değildir). Kurulum maliyetleri pazara (ve elektrik tedarikine) göre değişebilir ancak uygun fiyatlıdır ve kullanımı arttıkça fiyatı da düşmeye devam eder. Wall box yerleşik bir şarj kablosuyla birlikte sunulabilir, alternatif olarak Aksesuar olarak sunulan “Ev Dışı Şarj Kablosu” da wall box ya da ev dışı şarj istasyonlarında kullanılabilir. Global standartları karşılamak için farklı adaptörlerle ve fiş tipleriyle birlikte kullanılabilecek bir Üniversal Şarj Kablosu da aksesuar olarak sunulur. Bu kablolar hem ev tipi hem de endüstriyel priz seçenekleriyle birlikte temin edilir. Endüstriyel seçenek daha hızlı şarj işlemine uygundur ve maksimum 7kW gücü destekleyebilir.

Evimin elektrik tesisatında değişiklik yapmak zorunda mıyım?

Jaguar Land Rover EV araçları standart olarak doğrudan ev tipi prizlere takılabilen bir şarj kablosuyla donatılmıştır. Daha hızlı ve daha rahat şarj çözümleri için müşterilerin nitelikli bir elektrik teknisyeninden evin elektrik sisteminden ayrı ve özel bir şarj devresini ayırmasını talep etmeleri ve özel bir şarj soketi ya da araç şarjı için wall box taktırmaları tavsiye edilir.

Wall box montajını kim yapabilir?

Her Jaguar Land Rover satış bölgesinin kendi pazarında tercih ettiği, müşterinin bulunduğu binayı değerlendirebilecek ve müşterinin bütçesine ve elektrik besleme kapasitesine uygun şekilde önerilerde bulunarak şarj çözümlerinin montaj işlerini düzenleyecek bir tedarikçi mevcuttur. Başka tedarikçi kullanılacaksa donanımın uyumluluğunu garanti etmelidirler.

Evimde ya da iş yerimde özel park alanım yok. Bu elektrikli araç kullanamayacağım anlamına mı geliyor?

Tam olarak değil; bu durum bir dizi farklı faktöre bağlıdır. Standart ve hızlı şarj hizmeti sunan, giderek büyüyen bir ev dışı şarj noktası ağı mevcuttur. Şehirlerde ve ana yollarda da birçok “yolculuk” ve “varış noktası” şarj istasyonu kullanımınıza sunulmuştur.

Bataryanın garantisi var mı?

Jaguar Land Rover BEV ve PHEV araçları 8 yıl ve 160.000 km (hangisi önce sona ererse) boyunca şarj garantisine sahiptir. Garanti, aracın uygun şekilde kullanımı ve bakımı ile bataryanın düzenli olarak şarj edilmesine bağlıdır.

kWh ne anlama geliyor?

Kilowatt saat bir bataryada ne kadar enerji saklanabileceğine yönelik bir ölçüm birimidir. Belirli bir araç için daha yüksek kapasiteli (daha fazla kWh) bir batarya daha fazla menzil ve/veya performansa sahiptir. Belirli bir kapasite için gerçek menzil sürüş stili ve çevre koşullarına bağlıdır.

Elektrik şebekesi giderek artan sayıda elektrikli aracı kaldırabilecek mi?

Motor üreticileri elektrikli araç kullanımındaki artışın ulusal elektrik şebekelerinde sorunlara neden olmaması için halen hükümetler ve enerji tedarikçileriyle çalışmalar yürütmektedir.

Geri kazanımlı frenleme nedir?

Elektrikli motorlar hareket sağlamak için enerji tüketir. Bu harekete artık gerek olmadığında (örneğin bir araç yavaşlarken) fren kuvveti motorun tersine çalışması ve bundan enerji üretilmesi için toplanabilir. Buna geri kazanımlı fren adı verilir ve üretilen elektrik bataryaya geri beslenebilir. Doğru koşullar altında bir elektrikli aracın menzili yeniden üretilen enerjiyle %10 oranında artırılabilir.

Batarya uzun ömürlü müdür?

EV bataryaları normal olarak sekiz yıllık ve 160.000 km’ lik garantiye sahiptir, bu süre standart araç garantilerine göre önemli oranda daha uzundur. Garanti, aracın uygun şekilde kullanımı ve bakımı ile bataryanın düzenli olarak şarj edilmesine bağlıdır.

PHEV aracımı nerede şarj edebilirim? Türkiye'deki araç şarj noktalarına nereden ulaşabilirim?

Türkiye'de bulunan araç şarj noktalarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Dilerseniz gitmeyi planladığınız rota üzerinden kalkış ve varış adreslerini işaretleyerek o rota üzerindeki şarj istasyonlarını görüntüleyebilirsiniz.

KAPASİTE VE PERFORMANS
PHEV araçlar benzinli ve dizel araçlara göre daha yavaş ve tepkileri daha zayıf mıdır?

Elektrikli motorlar hareketsiz durumdayken anında ve eksiksiz tork üreterek çarpıcı tepki ve hızlanma sürelerine ulaşır. Range Rover PHEV 0’dan 100 km/s hıza 6,7 saniyede ulaşır.

Römork çekmek için bir PHEV araç kullanabilir miyim?

Land Rover P400e Aksesuar olarak sunulan sökülebilir çeki demiri aracılığıyla yaklaşık 2500 kg römork çekebilir. Elektrikli Olarak Açılan çeki demiri yüksek gerilimli bataryanın ve ilgili donanımın araçtaki konumu nedeniyle kullanılamaz. Gelişmiş Çekme Yardımı ve arka süspansiyon alçaltma gibi römork çekmeye yardımcı tüm seçenekler P400e’de mevcuttur. Römork çekme EV modunda mümkündür ancak menzil kısalacaktır.

PHEV aracı arazide kullanabilir miyim?

P400e off-road kabiliyetinden ödün vermez ve bazı durumlarda klasik motora sahip araçlara göre daha gelişmiştir. P400e sudan geçme derinliği açısından Range Rover (900 mm) ve Range Rover Sport (850 mm) modelleriyle eşdeğerdir ve elektrikli motor tarafından düşük devirlerde sağlanan ilave tork off-road sürüşe ilişkin çeşitli durumlarda avantaj sağlar. Ek olarak Elektrikli Araç modu bazı Terrain Response modlarında kullanılır. EV modu off-road kullanımına yönelik olarak düşük devirde kullanılır ancak menzil sınırlı olacaktır.

Bir PHEV araca stepne yerleştirebilir miyim?

P400e’de standart olarak bir lastik onarım sistemi bulunur ve zeminin altındaki alışılagelmiş konuma bir stepne yerleştirilemez. Ancak gerektiğinde kesiti küçültülmüş ya da tam boy bir stepnenin yükleme alanına yerleştirilmesini sağlayan bir lastik çantası ve yerinde kayışla bağlama sistemi Land Rover Yetkili Satıcıları aracılığıyla sunulur.

GÜVENLİK
Elektrikli araçlar güvenli midir?

BEV’ler ve PHEV’ler dahil olmak üzere tüm Jaguar Land Rover araçları en katı global güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanır ve üretilir.

Elektrikli araçlar yağmurlu havalarda şarj edilebilir mi?

Normal kullanım dahilinde şarj işleminin tamamen güvenli olması sağlanmıştır. Müşteriler veya aracın etrafındakiler herhangi bir elektrik çarpması riskine maruz değildir.

LAND ROVER’I KEŞFEDİN
HİBRİT MODEL YELPAZEMİZ
Plug-in hybrid araç yelpazemizi keşfedin.
DAHA FAZLA BİLGİ
ARAÇLARIMIZI KEŞFEDİN
Size ve yaşam stilinize en uygun aracı seçmeden önce model yelpazemizi keşfedin ve araçlarımızı karşılaştırın.
ARAÇLARIMIZI KEŞFEDİN
FİYAT LİSTESİ
Güncel Land Rover modellerinin fiyatlarını inceleyin.
E-BROŞÜRLER
Land Rover araçları hakkında daha fazla bilgi
YETKİLİ SATICI BULUN
Size en yakın Borusan Otomotiv Land Rover Yetkili Satıcılarını bulun
LAND ROVER E-BÜLTENİ
Land Rover E-bülteni her ay e-posta kutunuza gelsin.