TEPELİK ALANLARDA SÜRÜŞ

GENEL BAKIŞA DÖNÜŞ

Tepenin diğer yanında neler olduğunu her zaman bilmelisiniz. Yaklaşma açınızı hatırlayın: İlk olarak tekerlek veya burun zemine çarpıyor mu?

LAND ROVER İLE YENİ ZİRVELERİ KEŞFEDİN

En dik tırmanışlardan, nabzı hızlandıran inişlere kadar Land Rover’ın Yokuş İniş Kontrolü dik ve kaygan eğimler dahil olmak üzere tüm yollarda maksimum çekiş sunar.

/

YOKUŞ YUKARI SÜRÜŞ

Mümkün olan yerlerde alanı yürüyerek inceleyin. “Tepenin ardında neler olduğunu her zaman bilmelisiniz.” Yaklaşma açınızı hatırlayın: İlk olarak tekerlek veya burun zemine çarpıyor mu?

Yuvarlanmaktan kaçınmak için tepeye çapraz yaklaşmak yerine düz yaklaşın. Aracın rahatlıkla “çekebileceği" en yüksek vitesi seçin.

Dik bir eğimde 4x4 aracınızın yönünü asla çevirmeyin.

Tırmanmanın başarısız olabileceğine de hazırlıklı olun, bu durum en iyi sürücülerin bile başına gelir. Bir kaçış rotası belirleyin ve engellerin yerini dikkate alın.

/

YOKUŞ AŞAĞI SÜRÜŞ

İnişe başlamadan önce bir araç boyu mesafede durun, böylelikle gerekli düzeltmeleri yapmak için zamanınız olur. Ayrılma açınızı hatırlayın: Aracınızın arkası yere çarpacak mı? Mümkün olan en düşük vitesi seçin ve varsa Yokuş İniş Kontrolü (HDC) özeliğini tercih edin.

HDC kullanıyorsanız ayağınızı pedaldan çekin ve fren yapma isteğinizi bastırın. Gerçekten fren yapma gerekliyse güçlü bir şekilde basmak yerine kademeli bir uygulama gerçekleştirin. HDC özelliği yoksa en düşük vitesi kullanın.

YOKUŞ AŞAĞI SÜRÜŞ

Rota üzerinde suyun eğimden aşağıya normal iniş çizgisini izleyin ve tekerleklerinizi düz tutun. Araç kaymaya başlarsa zeminin hızına uydurmak için gazı artırın ve direksiyon hakimiyetini yeniden elde edin.

Düz viteste kullanıyorsanız yokuş aşağı asla boş viteste ya da debriyaja basılı olarak ilerlemeyin. Yana doğru kayabileceğinden 4x4 aracınızı asla dik bir eğimde döndürmeyin.

/

OFF ROAD BECERİLERİNİZİ TAZELEYİN

Zorlu zeminlerin üstesinden gelmeye yönelik ipuçlarımızı öğrenin.

TAŞLIK YOLDA SÜRÜŞ

Asfaltı geride bırakın ve taşlık arazide sürüşe yönelik uzman ipuçlarıyla profesyonel bir off-road sürücüsü olun.

DAHA FAZLA BİLGİ
KUM ÜZERİNDE SÜRÜŞ

Aracınızı ister plajda ister çölde sürün, kumda sürüşe yönelik uzman tavsiyelerimize kulak verin.

DAHA FAZLA BİLGİ
SUDAN GEÇİŞ

Derinlik Algılama teknolojisi su içinden geçmenin yarattığı stresi ortadan kaldırır ve off-road sürüşüne eğlence katar.

DAHA FAZLA BİLGİ

OFF-ROAD SÜRÜŞÜNE İLİŞKİN TEMEL KILAVUZUMUZ

© Jaguar Land Rover 2018