TEKNOLOJİLER

HABER/EĞLENCE

TOUCH PRO DUO

Yeni standart çift Dokunmatik Ekran sistemimiz Touch Pro Duo, kullanıcının aynı anda birden fazla özelliği görebilmesini ve bunlarla etkileşimde bulunabilmesini sağlar. Bu durum, sistemin daha verimli şekilde kullanımına yönelik olarak esneklik sağlarken, gerekli olan tüm bilgileri de görüntüler. Örneğin Alt ekranda herhangi bir medyayı oynatırken, üst ekranda navigasyon sistemini kullanabilirsiniz.

DİREKSİYON

Direksiyon üzerindeki etkileyici, ışıkları yanmadan görünmeyen düğmeler, kabin içindeki kontrolü kolaylaştırır. Bu kapasitif düğmeler, aracın yerine getirmesini istediğiniz bir dizi işlevi gerçekleştirir. Medya ve telefon gibi sık kullanılan özellikler, sürücünün dikkatinin dağılmasını önlemek üzere artık Etkileşimli Sürücü Ekranı ile tamamen yeni direksiyon üzerinden kullanılabilir.

ETKİLEŞİMLİ SÜRÜCÜ EKRANI

Yumuşak kıvrımlar ve keskin kenarlar sunan yüksek çözünürlüğe sahip bu sistem, opsiyonel bir yüksek çözünürlüklü 12,3 inç Etkileşimli Sürücü Ekranı içerir. Ekranla doğrudan etkileşim kurabilir ve medyanızı kontrol edebilir, telefon aramaları yapabilir ve cevaplayabilir, tercih ettiğiniz görünümde bulunmasını istediğiniz özellikleri seçebilirsiniz. Çift Kadran, Tek Kadran veya Genişletilmiş olmak üzere üç farklı görünüm arasından seçim yapabilirsiniz.

ARKA KOLTUK EĞLENCESİ

Bu opsiyonel sistem, baş dayamalarında iki adet 8 inç ekrana sahiptir; bu ekranlarda film oynatabilir, dijital kullanım da dahil olmak üzere TV seyredebilirsiniz. Her ekran bağımsız olarak kontrol edilebilir. Sistem iki adet USB 3.0 portu ve bir HDMI ile çoğu akıllı telefonu, tableti ve farklı cihazları destekleyen Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı içerir. İki takım WhiteFire® kablolu kulaklık ve kablosuz uzaktan kumanda da sunulur.

UZAKTAN KUMANDA

Uzaktan Kumanda, akıllı telefonunuz ya da akıllı saatiniz* aracılığıyla Range Rover Velar aracınızı izleyebilmenizi ve aracınızla etkileşime geçebilmenizi sağlayan çok işlevli bir uygulamadır. Uygulama yardımıyla klimayı önceden etkinleştirmek için motoru uzaktan çalıştırabilir, aracı kilitleyebilir ve kilidini açabilir, bir harita üzerinde ya da sinyal ve flaş özelliğini kullanarak Range Rover Velar aracınızın yerini belirleyebilir ve yolculuğunuzu izleyebilirsiniz.

*Yalnızca uyumlu cihazlarda
**Yalnızca opsiyonel Uzaktan Kumandalı Zamanlamalı Klima ile birlikte sunulur.

İNOVASYON

INGENIUM MOTORLAR

Ingenium, Land Rover’ın tamamen alüminyumdan üretilen motorlarının en yeni neslidir. Önceki modellerine kıyasla daha hafif, yakıt açısından daha verimli ve daha güçlü olan motor, performansı ve yakıt ekonomisini her yönüyle artırmak ve CO2 emisyonunu azaltmak için Sürekli Değişken Giriş Valfi Kaldırma sistemi gibi son teknoloji yeniliklerden yararlanır.

HAFİF ALÜMİNYUM MİMARİSİ

Range Rover Velar modelinin alüminyum gövde mimarisi, ideal güvenlik, sağlamlık ve çok daha fazla verimlilik sunmak üzere tasarlanmıştır. Yüksek dayanımlı alaşım kısımlar ve yüksek yoğunluklu amortisör panelleri, ağırlığı güvenlikten ödün vermeden azaltmak amacıyla sertleştirici arka dinamik kelepçeyle bir araya getirilir.

LAND ROVER IGUIDE

Land Rover iGuide uygulaması, Range Rover Velar aracınızın bilinmesi gereken tüm özelliklerini ve kontrollerini açıklamak üzere en yeni geliştirilmiş gerçeklik teknolojisini kullanır. Aynı zamanda mobil kullanım kılavuzu görevi görür ve her türlü sorunuzun yanıtını içerir.

PERFORMANS

ADAPTIVE DYNAMICS

Bu opsiyonel sistem gövde ve direksiyon hareketlerini saniyede maksimum 500 kez izleyerek düz bir sürüş ve ideal kontrol sağlar.

DİNAMİK DENGE KONTROLÜ

Dinamik Denge Kontrolü (DSC), aracın dinamik davranışını izler ve aracın sürücünün hareketlerine uygun tepki vermediğini algılaması durumunda müdahale eder. Range Rover Velar aracınızın bağlantılı, dengeli ve güvenli bir sürüş sunmasına yardımcı olur. Yolda ve arazide keyif alacağınız bir özelliktir.

DEVRİLME DENGE KONTROLÜ

DEVRİLME Denge Kontrolü (RSC), bir engelden ya da yoldaki başka bir araçtan kaçınmak için gereken kapasiteyi sunmak ve devrilme olasılığını azaltmak üzere Dinamik Denge Kontrolü (DSC) özelliği ile entegredir. Bu özellik, olası bir devrilme riskini tespit etmek üzere aracın hareketlerini ve viraj dönüş kuvvetini izler. Herhangi bir risk tespit edildiğinde ise dengeyi azaltan kuvveti hafifletmek amacıyla dıştaki ön tekerleğe fren uygular.

TORQUE VECTORING

Frenleme ile Torque Vectoring, Akıllı Güç Aktarım Dinamikleri ile birlikte çalışarak virajların kontrollü ve hassas şekilde dönülmesini sağlar. Bu iki özellik, birlikte motor torkunun dört tekerlek arasında dağıtımını dengeleyerek aracın yere sağlam bir biçimde basmasını sağlar.

KAPASİTE

AKTİF ARKA KİLİT DİFERANSİYELİ

Aktif Arka Kilit Diferansiyeli* ek olarak virajlarda daha fazla çekiş kuvveti ve arazide daha iyi tutunma avantajı sunar. Bunu arka aksın sol ve sağ tekerlekleri arasındaki kaydırma oranını kontrol ederek gerçekleştirir.

*D300 ve P380 motorlarda opsiyoneldir.

DÜŞÜK ÇEKİŞLİ ÇALIŞTIRMA

Çimen ve kar gibi kaygan yüzeylerde çekişin en üst seviyeye çıkarılabilmesi için tork, ön ve arka tekerlekler arasında dengelenebilir. Yalnızca ön tekerleklerde çekişin olduğu zorlu koşullarda, ideal yol tutuşu için tork maksimum yüzde 100’e kadar ön tekerleklere dağıtılabilir.

ELEKTRONİK HAVALI SÜSPANSİYON

Olağanüstü tekerlek hareketi ve duruşu sağlayan en yeni dört köşeden elektronik havalı süspansiyon sistemi* ile yetkin, hassas sürüş özelliği geliştirilmiştir. Zorlu durumların üstesinden gelebilme özelliğine sahip bu sistem, Range Rover Velar aracınızı zemin ne kadar engebeli olursa olsun dengede tutar. Sürüş kalitesini artırmak için, sistem yüksekliği gerekli olduğunda kesintisiz şekilde ayarlar.

*D300 ve P380 motorlara standart, D180, D240 ve P300 motorlara opsiyonel olarak takılır.

TERRAIN RESPONSE

Range Rover Velar modellerinde standart olan olağanüstü Terrain Response sistemleri, sürücünün kolaylıkla tanımlanabilen sürüş modlarından birini seçerek aracın motor, vites kutusu, merkezi diferansiyel ve şasi sistemlerini arazinin ihtiyacına göre ayarlayabilmesini mümkün kılar. Terrain Response 2 sistemi, bu ödüllü sistemin kapasitesini yeni bir seviyeye taşıyan bir seçenektir. Bu sistem, mevcut sürüş koşullarını izleyen ve en uygun zemin ayarını sistematik olarak seçen bir otomatik ayar içerir.

GELİŞMİŞ ÇEKME YARDIMI

Opsiyonel Gelişmiş Çekme Yardımı, geri manevra yaparken römorkunuzun yönünü kontrol edebilmenizi sağlar. Sistem, Touch Pro kontrolleri aracılığıyla Terrain Response 2 yeniden yapılandırılabilen döner kadranı kullanarak aracın direksiyonunu Dokunmatik Ekranda gösterildiği gibi arzu edilen römork yönüne doğru yönlendirmek üzere kontrol eder.

YOKUŞ İNİŞ KONTROLÜ

Land Rover'ın patentli Yokuş İniş Kontrolü (HDC) teknolojisi zorlu eğimlerde kontrollü iniş sağlayarak sürücüye yardımcı olur. Bunu sabit bir hızı koruyarak ve her tekerleğe ayrı fren uygulayarak gerçekleştirir. Yokuş Kalkış Yardımı ise aracın yokuşta kalkış sırasında arkaya doğru kaymamasını sağlar.

STANDART SÜRÜCÜ YARDIMCILARI

ACİL DURUM FRENİ

Acil Durum Fren sistemi 5 ve 80 km/sa arasında araçlarla, 5 ve 60 km/sa arası hızlarda yayalarla çarpışma potansiyelini algıladığında bir uyarı verir.

ŞERİTTE TUTMA YARDIMI

Şeritte Tutma Yardımı otomobilinizin istem dışı şeridinden ayrılması durumunu algılar ve direksiyona tork uygulayarak Range Rover Velar'ınızı şeridine yönlendirmek için sizi destekler.

L560
ÖN VE ARKA PARK YARDIMI

Manevra yapmayı daha da kolaylaştırır. Geri vitesi seçerek veya Dokunmatik ekran üzerinden etkinleştirerek ekran grafikleri ve sesli uyarılarla engellere ne kadar yakın olduğunuzu görün.

L560
GERİ GÖRÜŞ KAMERASI

Geri manevra sırasında daha iyi görüş sağlar. Range Rover Velar’ı ve öngörülen yolu temsil eden çizgiler, park sırasında ya da bir römork bağlarken yardımcı olmak amacıyla Dokunmatik ekranda görüntülenir.

PAKET SEÇENEKLERİ

Sürüş deneyiminizi zenginleştirecek paketler arasından seçiminizi yapın.

L560
PARK ASİSTANI

Park Asistanı paralel ve dikey park boşluklarına girerken ve çıkarken yapılacak manevralar sırasında Range Rover Velar'ınızı yönlendirmede size yardımcı olur. Grafikler ve bildirimler manevralar sırasında size kılavuzluk eder.

L560
360° PARK YARDIMI

360° Park Yardımı fonksiyonu dar alanlarda manevra yaparken güven sağlamak üzere engellerle aranızdaki mesafeyi belirtmek üzere sesli ve görsel geri bildirim sağlar.

L560
ARKA TRAFİK MONİTÖRÜ

Arka Trafik Monitörü park yerinden geri manevrayla çıkarken yaklaşan araçlar, yayalar ve diğer tehlikeler konusunda arka görüş açınız kapalı olsa bile sizi uyarır.

KONFOR VE RAHATLIK

YAPILANDIRILABİLİR ORTAM AYDINLATMASI

Bu opsiyonel özellik renkleri ve tonları kullanarak kabinin havasını ruh halinize uygun bir şekilde değiştirebilmenizi sağlar. Toplamda on renk mevcuttur.

AYRIK KOL DAYAMALARI

Bağımsız olarak hareket eden ayrık kayar kol dayamaları kişisel konforunuzu artırır.

DÖRT BÖLGELİ KLİMA KONTROLÜ

Bu opsiyonel sistem sürücü, ön yolcu ve ikinci sıra koltukların her iki yanında oturan yolcular için ayrı kontrol imkanı sunar. Ayrıca B sütununda ek havalandırmalara sahiptir.

OTOMATİK ERİŞİM YÜKSEKLİĞİ

Daha üst düzeyde bir konfordan yararlanmanız için, opsiyonel elektronik havalı süspansiyon* özelliğinin bir parçası olan Otomatik Erişim Yüksekliği araca kolayca binip inmeniz için aracı 40 mm alçaltır.

*V6 motorlarda standarttır. D420’de opsiyoneldir.1Yalnızca uyumlu cihazlarda.
22Online işlevsellik ve Wi-Fi bağlantısı uygun veri tarifesine sahip bir micro SIM kart takılı olmasına bağlıdır 4G Wi-Fi Etkin Alanı ve Pro Hizmetleri Land Rover Yetkili Satıcınız tarafından tavsiye edilen dönemin ardından uzatılabilecek bir abonelik içerir.
33D275, D300, P340 ve P380 motorlarda opsiyoneldir.
4D180 ve P250 motorlarda bulunmaz.Videolarda gösterilen ekranlar daha sonra üzerinde değişiklik yapılabilecek, üretim öncesi yazılıma aittir.

© Jaguar Land Rover 2020