TEKNOLOJİ

HABER/EĞLENCE

MERIDIAN™ SURROUND SES SİSTEMİ

Land Rover, yüksek performanslı ses teknolojilerinde ve dijital ses işleme sistemlerinde dünya lideri olan Meridian ile işbirliği yaparak Range Rover Evoque için ileri bir ses sistemi geliştirdi. Opsiyonel 825W Meridian Surround Ses Sistemi, kabin içerisinde kristal netliğinde tizler ve zengin, derin bir bas ses üreten, 16 hoparlör ve iki kanallı bir subwoofer içerir. Böylece müziğinizi tam olarak istediğiniz biçimde dinleyebilirsiniz.

İNOVASYON

INGENIUM MOTORLAR

Gelişmiş Ingenium motor yelpazesine en son olarak 240bg Dizel, 240bg Benzinli ve güçlü 290bg Benzinli motor katılmıştır. Bunlara 150bg ve 180bg Dizel motor tipleri de eklenmiştir. Güç aktarım sistemine bağlı olarak, 6 ileri Düz ve 9 ileri Otomatik Şanzıman seçeneği mevcuttur. Servis aralıkları 4 çeker modellerde 21.000 mile çıkarılmıştır.

HAFİF SÜSPANSİYON

Alüminyum ve hafif çelikten üretilen süspansiyon bağlantılarının gelişmiş hidrolik sıçrama teknolojisi, herhangi bir etkinin kabine giren gürültüyü azaltır. Sistem, ayrıca bozuk zeminlerin daha dengeli bir sürüşe yönelik olarak neredeyse düz hale getirilmesini mümkün kılar.

PERFORMANS

ADAPTIVE DYNAMICS

Adaptive Dynamics, sürüş ve hakimiyet arasında optimum denge sağlar. Bunu, aracın hareketlerini saniyede en az 1000 kere izleyerek ve süspansiyon ayarlarını verilerinize ya da yol koşullarına göre yumuşak veya sert olarak ayarlayarak gerçekleştirir. Bu gövdenin yana yatmasını minimum seviyeye indirmek, çok daha fazla kontrol sağlamak ve dengeli, düz bir sürüş sağlamak için neredeyse anlık olarak gerçekleşir. Ayrıca, sistem arazi koşullarını da algılar ve süspansiyon ayarını buna göre optimize eder.

FRENLE TORK YÖNLENDİRME

Sistem, viraj dönerken aracın çevikliğini ve dengesini artırır. Yolda veya arazideyken tutuşu ve direksiyon kontrolünü geliştirmek için tüm tekerlekler arasındaki tork dağılımını sürekli olarak izler ve dengeler. Ayrıca sistem arka tekerleğin iç kısmına daha fazla fren uygulayarak dış tekerleğe daha fazla tork yönlendirilmesini sağlayabilir ve böylece dönüş oranını artırıp önden savrulma riskini azaltarak dengenin artırılmasına yardımcı olur.

9 İLERİ OTOMATİK ŞANZIMAN

Hafif, kompakt 9-ileri Otomatik Şanzıman, optimum yakıt ekonomisi ve CO2 emisyonunun yanı sıra tutuşun zayıf olduğu koşullarda daha fazla kontrol sağlar. Ya da römork çekme sırasında özel olarak tasarlanan çok düşük birinci vitesi kullanır. Şanzıman son derece güçlüdür ve aracın her türlü zemine uygunluk özelliğini mükemmel bir biçimde tamamlar; ayrıca örnek teşkil eden düzeyde hassasiyet ve verimlilik sunar.

ACTIVE DRIVELINE

TD4 180bg’de opsiyonel, Si4 ve SD4 motorlarda standart bir özellik olan bu sistem, hem yolda hem arazide vazgeçilmez olduğunu kanıtlar. Bir çok yol koşulunda sistem aracın arkadan çekiş özelliğini devre dışı bırakarak yakıt ekonomisini iyileştirir. Yüzeyin değişmesi veya hızlanmanız halinde, 300 mili saniye içinde hissettirmeden ve sorunsuz bir biçimde bu özelliği yeniden etkinleştirir. Özel Dokunmatik ekran sayesinde her zaman kontrolde olduğunuzu hissedersiniz.

KAPASİTE

DÖRT ÇEKER (4WD)

Range Rover Evoque modelinde tüm motorlarda standart (eD4 dışında) olan Dört Çeker özelliği de yer alır. İzole ön ve arka alt şasi, sağlam monokok gövdesi ve akıllı 4WD sistemi gibi teknolojileri ile bu aracı arazide son derece güvenle kullanabilirsiniz.

ALL-TERRAIN PROGRESS CONTROL

Son derece düşük hızlarda, 1,8km/sa ile 30km/sa arasında çalışan All Terrain Progress Control (ATPC), sürücünün zorlu koşullarda sabit bir hızda ilerlemesini sağlar; böylece sürücü direksiyona ve engelleri aşmaya konsantre olabilir. Ayrıca, buz, kar ve ıslak çimen gibi tutuş gücünün zayıf olduğu yüzeylerde bile sorunsuz ve dengeli bir biçimde hareket edilebilmesini sağlar.

TERRAIN RESPONSE

Terrain Response, kapasiteyi bir üst seviyeye taşır. Bu özellik, aracın motorunu, şanzımanını, diferansiyellerini ve şasi sistemini optimize ederek sürüş özelliklerini, konforu ve çekişi arazi koşullarından bağımsız olarak en üst düzeye çıkarır. Yalnızca Genel Sürüş, Çimen/Çakıl/Kar, Çamur ve Batak ile Kum koşulları arasından size uygun olanı seçmeniz yeterlidir. Araç her zaman güvenilir ve garantili bir sürüş sunar.

YOKUŞ İNİŞ KONTROLÜ

Land Rover'ın patentli Yokuş İniş Kontrolü (HDC), 4WD araçlarda standart bir özelliktir. Sürücüyü, sabit bir hızı koruyarak ve her tekerleğe ayrı fren uygulayarak zorlu eğimlerde kontrollü bir inişle destekler. Sistem, seçilen vites aralığına ve gaz pedalı konumuna göre hızı korumak ve aracı yavaşlatmak üzere otomatik olarak çalışır.

SUDAN GEÇİŞ

Dere, ırmak veya sel sularından geçerken kendinizi çok daha güvende hissedebilirsiniz. Derinlik Algılama, kapı aynaları altındaki sensörleri kullanarak suyun derinliğini ölçer ve araca ilişkin gerçek zamanlı bilgiler sunar. Bu veriler ile maksimum su derinliği taraması Dokunmatik Ekran üzerine yansıtılır ve uygun şekilde hareket etmek üzere en doğru bilgileri sunar.

KADEMELİ SERBEST BIRAKMA KONTROLÜ

Yokuşta Kalkış Desteğine benzer şekilde bu sistem de aracın yokuştan aşağı giderken çok çabuk bir biçimde hızlanmasını önlemeye yardımcı olur. Araç bir eğim üzerindeyken durup yeniden çalıştığında sistem fren uygular ve hareket ettiğinizde kademeli olarak serbest bırakır.

SÜRÜCÜ DESTEKLERİ

PARK YARDIMI

Park Yardımı sistemimiz, aracınızı uygun bir park boşluğuna doğru yönlendirerek paralel ve dikey park etmeyi basitleştirir. Yalnızca uygun vitesi seçmeniz ve fren ve gaz pedallarıyla hızı kontrol etmeniz yeterlidir. Sistem, park alanından çıkarken de manevraları kolaylaştırarak size kılavuzluk eder. Grafikler ve bildirimler ilerlemenize yardımcı olur.

SURROUND KAMERA SİSTEMİ

Yaklaşık 360°'lik bir görünüm için Surround Kamera Sistemi, aracın etrafına yerleştirilmiş kameraları kullanır. Bu sistem, park etmeye yardımcı olur; tekne veya römork çekme gibi daha karmaşık sürüş işlemleri için mükemmeldir. Bu teknoloji, aynı anda birkaç görünüm sunabilmenin yanı sıra yakınlaştırma ve kaydırma ile normalde görüş alanının altında kalan nesne ve açıların görülebilmesini de sağlar.

KÖR NOKTA MONİTÖRÜ

Kör Nokta Monitörü, sizi kör noktanızda bulunan ya da hızla yaklaşan araçlara karşı ilgili kapı aynasında bulunan küçük bir uyarı ışığı ile uyarır. Ters Yönde Trafik Algılama ise aracınızın her iki yanından yaklaşan tehlikelere ilişkin sesli ve görsel uyarılarla bilgilendirme sağlar; böylece görüşünüz engellendiğinde bile arkanızda olanları bilebilirsiniz.

ŞERİTTE TUTMA YARDIMI VE SÜRÜCÜ TAKİP MONİTÖRÜ

Şeritte Tutma Yardımı, aracınızın istenmeden şerit dışına doğru kaydığını algılar ve sizi hafifçe şeridinize geri yönlendirir. Sürücü Takip Monitörü ise, uykulu olduğunuzu anlayarak mola vermeniz gerektiğinde sizi önceden uyarır.

ADAPTİF HIZ SABİTLEYİCİ

Sistem, otoyolda seyrederken veya yavaş hareket eden trafikte yolculuk ederken, öndeki aracın durması veya yavaşlamasına karşı aracınızı güvenli bir mesafede tutar. Öndeki araç yeniden hızlandığında, Range Rover Evoque'unuz da hızlanır.

TRAFİK İŞARETİ TANIMA

Trafik İşareti Tanıma özelliği, belirli trafik işaretlerini, takılı olduğunda Head-Up Display’in bir parçası olarak ya da kolayca görülebildiği gösterge paneli üzerinde belirterek, tam olarak bilgilenmenizi sağlar. Sistem, ıslak yollarda hız düşürmeyi tavsiye eden işaretler gibi ekstra bilgi içeren trafik işaretlerini ve hız limiti işaretlerini (değişken tepe hız işaretleri dahil) algılar.

KONFOR VE RAHATLIK

ELEKTRİKLİ VE HAREKETE DUYARLI BAGAJ KAPAĞI

Elektrikli ve Harekete Duyarlı Bagaj Kapağı, araca veya akıllı anahtara fiziksel olarak dokunmaya gerek kalmadan bagaj kapağını dışarıdan açabilmenizi ve kapatabilmenizi sağlar. Akıllı anahtar algılandığında, özellik aracın alt kısmında ayağın hareket ettirilmesiyle bagaj kapağının her iki yanında yer alan sensörler aracılığıyla çalışır.

HOMELINK®

HomeLink® sistemi ile hayatınızı düzene sokun. Bu üniversal verici, garaj kapıları, kapılar veya aydınlatma gibi maksimum üç ev veya ofis kablosuz kumanda sistemini yönetmek üzere programlanabilir. Kumandaların kaybolması artık sorun olmaktan çıkıyor.

YAPILANDIRILABİLİR İÇ AYDINLATMA

Bu özellik, aracın iç mekan aydınlatmasının rengini ve tonunu çeşitlendirebilmenizi sağlar; böylece ruh halinize göre ortam aydınlatmasını değiştirebilirsiniz. Ice White'dan Racing Red'e kadar değişen toplam on adet renk mevcuttur.

KLİMA KUMANDASI

Sistem havadaki nemi, duman seviyesini ve farklılıkları görüntüleyen bir hava sensörü içerir; tüm araçta yer alan havalandırmalar iç mekan sıcaklığını uygun şekilde ayarlamanızı sağlar. Yolcularınız oturdukları her yerde, kendilerini daima rahat hissedecekler.

Her teknoloji ve özellik, her araç veya pazar için geçerli değildir. Bazı özellikler opsiyoneldir ve her aracın teknik özellikleri, seçilen modele göre değişiklik gösterir. Daha fazla bilgi için lütfen Land Rover Yetkili Satıcınızla iletişime geçin.
*WhiteFire®, Unwired Technology LLC şirketinin tescilli ticari markasıdır ve Land Rover tarafından bu işaretlerin tüm kullanımları lisansa tabidir.

© Jaguar Land Rover 2018