TEKNOLOJİLER

HABER/EĞLENCE

SES

Tercih yapabileceğiniz dört adet ses sistemi mevcuttur. Land Rover Sisteminde 6 hoparlör varken, bu kurulumun gelişmiş versiyonunda 10 hoparlör bulunur. Aynı zamanda, Discovery için iki adet ileri sistem geliştirmek üzere MeridianTM ile iş birliği gerçekleştirilmiştir. 380W versiyonda 10 hoparlör bulunurken 825W Surround Ses Sisteminde 14 hoparlör ve bir subwoofer mevcuttur.

İNOVASYON

INGENIUM MOTORLAR

Ingenium; zahmetsiz performans, kalite ve verimlilik elde etmek için tasarlanan motor serisidir. Motor tepkisini iyileştirmek için TD4 Ingenium motorda, değişken ağızlı türbine ve yüksek verimliliğe sahip su soğutmalı ara soğutucuya sahip tekli turboşarj bulunur. SD4 240bg yüksek güç çıkışlı Ingenium motor, sınıfının öncüsü performans ile düşük hızda üstün sürüş kabiliyetinin ideal bir kombinasyonudur.

8 İLERİ OTOMATİK ŞANZIMAN

Discovery modellerindeki tüm benzinli ve dizel motorlar, elektronik olarak kontrol edilen ZF 8 ileri Otomatik Şanzıman ile sunulur. Bu şanzıman, Land Rover mühendisleri tarafından son derece hızlı tepki ve akıcı vites geçişleri sunmak üzere ayarlanmıştır. Birbirine yakın konumlandırılmış sekiz vites oranı sayesinde, vites geçişlerini hissetmek neredeyse imkansızdır.

LAND ROVER IGUIDE

Land Rover iGuide uygulaması, Discovery'nin bilinmesi gereken tüm özelliklerini ve kontrollerini açıklamak üzere en yeni geliştirilmiş gerçeklik teknolojisini kullanır. Aynı zamanda mobil kullanım kılavuzunun da yerine geçer ve her türlü sorunuzun yanıtını içerir.

PERFORMANS

YOL PERFORMANSI

Discovery, sorunsuz bir yolculuk yapmanız için güvenli, konforlu ve kullanıcı etkileşimli bir sürüş deneyimi sunmak üzere tasarlanmıştır. Elektronik Takviyeli Direksiyon sayesinde, sürüş kalitesi daha da iyileştirilirken, Virajda Fren Kontrolü sürücünün oluşturduğu fren basıncını yumuşatarak virajlarda fren yaparken dengeyi artırır.

FİLMİ İZLEYİN
DİNAMİK DENGE KONTROLÜ

Dinamik Denge Kontrolü (DSC), aracın dinamik hareketlerini izler ve araç sürücünün girdilerine yanıt vermiyorsa müdahale eder. Discovery’nin sağlam ve dengeli şekilde ilerlemesini sağlar. Bu özellik, hem şehir hem arazi yollarının keyfini çıkarmanızı sağlar.

FİLMİ İZLEYİN
HAFİF SÜSPANSİYON

Temel olarak hafif alüminyum bileşenlerden oluşan süspansiyon konsepti, ön taraftaki geniş aralıklı çift çatal tasarımı ve arkadaki gelişmiş çok kollu tasarım sayesinde tamamen bağımsız hareket eder.

VERİMLİLİK SAĞLAYAN TEKNOLOJİLER

Kullanılan akıllı Start/Stop teknolojisi, Ingenium motorlarımızın ilk örneği, hafif malzemeler ve iyileştirilmiş aerodinamik özellikler gibi yenilikler sayesinde, Discovery daha fazla verimlilik sunar. Elektronik havalı süspansiyona sahip araçlarda aynı zamanda, sürüş esnasında sürtünmeyi otomatik olarak azaltmak için kullanılan hız azaltma işlevi de mevcuttur.

KAPASİTE

ALL TERRAIN PROGRESS CONTROL

All Terrain Progress Control (ATPC), sürücünün zorlu koşullarda sabit bir hız belirlemesini ve bunu korumasını sağlayan son teknoloji ürünü opsiyonel bir sistemdir. Hız Sabitleyici sistemi gibi çalışan bu sistem, 2 km/sa ila 30 km/sa hızlarda kullanılır ve sürücünün yalnızca direksiyona ve yoldaki engellerden geçmeye odaklanmasını sağlar.

DERİNLİK ALGILAMA

Sudan geçme derinliği 900mm ile sınıfının öncüsü olan bu aracın opsiyonel Derinlik Algılama özelliği paha biçilmezdir. Yalnızca Land Rover’da bulunan ve dış aynalara yerleştirilmiş sensörler, su derinliği ile aracın boyutlarını kıyaslayarak sürücüye gerçek zamanlı resimli bilgi verir ve Dokunmatik Ekranda maksimum sudan geçme kapasitesini gösterir.

TERRAIN RESPONSE 2

Benzersiz Terrain Response sistemleri, aracın motorunu, vites kutusunu, merkezi diferansiyelini ve şasi sistemlerini sürücünün optimize etmesini sağlar ve sürücü, kolayca anlaşılan sürüş modlarından birini seçerek arazinin gereklerine uygun modu seçebilir. Opsiyonel Terrain Response 2* sistemi, sürüş koşullarını izleyerek ve uygun sürüş modunu otomatik seçerek bu özelliği bir adım öteye taşır.

ÇİFT HIZLI ŞANZIMAN

İlave bir dizi düşük vites sunan bu sistem, en zorlu koşullarda bile hassas şekilde hız ve kontrolü sağlamanıza olanak tanır. Çift hızlı şanzımanın merkezinde, ön ve arka akslar arasında 50:50 oranında bölünmüş tork sunan ve kayma başlamadan aksları kilitleyen bir elektronik merkezi diferansiyel bulunur.***

FİLMİ İZLEYİN
ELEKTRONİK HAVALI SÜSPANSİYON

Mükemmel tekerlek artikülasyonu ve duruşu sağlayan en yeni dört köşeli elektronik havalı süspansiyon, dengeli ve istikrarlı bir sürüş deneyimi sunar. Zorlu koşullarda bile işlev gösteren bu sistem, Discovery’yi her türlü arazide dengede tutar. Benzeri görülmemiş sürüş kalitesi için, gerektiğinde yüksekliği kesintisiz şekilde ayarlar.

RÖMORK ÇEKME

3500 kilogramlı**** römork çekme kapasitesiyle Discovery’nin kabiliyetleri rakiplerinden önemli ölçüde yüksektir. Mevcut özellikler arasında elektrikli çeki demiri, çekme ve yükleme asistanı ve çekme işlemini yeni bir boyuta taşıyan burun yükü ölçme sistemi yer almaktadır.

FİLMİ İZLEYİN

SÜRÜCÜ DESTEKLERİ

ŞERİTTE TUTMA YARDIMI VE SÜRÜCÜ TAKİP MONİTÖRÜ

Şeritte Tutma Yardımı, aracınızın istenmeden şerit dışına doğru kaydığını algılar ve sizi hafifçe şeridinize geri yönlendirir. Sürücü Takip Monitörü ise, uykulu olduğunuzu anlayarak mola vermeniz gerektiğinde sizi önceden uyarır.

FİLMİ İZLEYİN
KUYRUK YARDIMI ÖZELLİKLİ ADAPTİF HIZ SABİTLEYİCİ

Bu sistem, siz otoyolda giderken veya sıkışık trafikte ilerlerken, öndeki aracın yavaşlaması veya durması halinde, sizin hiçbir pedala basmanıza gerek kalmadan takip mesafesini korur. Önceki araç hızlandığında Discovery’niz de hızlanır.

FİLMİ İZLEYİN
BAĞIMSIZ ACİL DURUM FRENİ

5 ile 80 km/sa hız aralığında olası bir çarpışma algılandığında, Bağımsız Acil Durum Fren sistemi önden çarpışma uyarısı görüntüler ve böylece harekete geçmek için size zaman kazandırır. Herhangi bir müdahalede bulunmamanız ve hala bir çarpışma bekleniyor olması halinde, olası darbenin şiddetini azaltmaya yardımcı olmak üzere sistem kendiliğinden fren uygular.

FİLMİ İZLEYİN
HEAD-UP DISPLAY

Head-up Display* SE, HSE ve HSE Luxury modellerinde opsiyonel olarak sunulan ve araç hızı, vites konumu ve navigasyon yönlendirmeleri gibi önemli araç bilgilerini dikkat dağıtmadan ve gözlerinizi yoldan ayırmaya gerek kalmadan ön cam üzerinde gösteren bir sistemdir.

*Kızılötesi yansıtıcı ön cam gereklidir.

PARK YARDIMI – PARALEL PARK, PARK YERİNDEN ÇIKIŞ VE DİKEY PARK

Bu sistem, direksiyonu çevirerek aracını park yerine sokmak yoluyla paralel ve dikey park etme işlemini kolaylaştırır. Uygun vitesi seçmeniz ve aracın hızını, fren ve gaz pedallarını kontrol etmeniz yeterlidir. Park Yardımı ayrıca aracı park yerinden çıkarır ve ekrandaki talimatlar sayesinde park etme stresini en aza indirir.

FİLMİ İZLEYİN
SURROUND KAMERA SİSTEMİ

Dokunmatik Ekran vasıtasıyla 360° dış görünüm sunan bu sistem, kaldırım kenarına park etmekten dar alanlara girip çıkmaya ve kolaylıkla viraj dönmeye kadar birçok manevra konusunda yardımcı olur. En çok ustalık isteyen alanlarda ve durumlarda bile kendinize daha çok güvenebilirsiniz.

FİLMİ İZLEYİN

KONFOR VE RAHATLIK

ACTIVITY KEY

Opsiyonel Activity Key, hayatın keyfini çıkarmayı daha da kolaylaştırır. Daha fazla kullanışlılık için, Activity Key'i kolunuza takabilir ve anahtarlığınızı taşımak zorunda kalmadan Land Rover’ınızı kilitleyebilir veya açabilirsiniz. Bilek kayışı sağlam ve tamamen su geçirmez malzemeden yapılmıştır, böylece kolunuzdayken birçok aktivitenin tadını çıkarabilirsiniz.

FİLMİ İZLEYİN
KATLANIR AKILLI KOLTUK SİSTEMİ

Discovery’de, Katlanır Akıllı Koltuklara sahip opsiyonel bir üçüncü koltuk sırası mevcuttur. Bu özellik, yük alanındaki düğmeyle, ana Dokunmatik Ekrandaki tuşla veya uzaktan akıllı telefonunuzdaki uygulamayla ikinci ve üçüncü koltuk sırasını yapılandırmanıza olanak tanır.

FİLMİ İZLEYİN
ISITMALI KOLTUKLAR

Tüm yıl boyunca her üç sıradaki koltuklarda konforlu bir yolculuk deneyimi yaşamanız için, tüm koltuklar ısıtma özelliğine sahiptir. Birinci ve ikinci sıradaki koltuklarda ayrıca soğutma özelliği de mevcuttur. Model seçimize bağlı olarak, sürücü ve ön yolcu koltuğu ile ilgili sıcaklık tercihleri Dokunmatik Ekran üzerinden ayrı şekilde ayarlanabilir.

ELEKTRİKLİ VE HAREKETE DUYARLI BAGAJ KAPAĞI

Harekete duyarlı bagaj kapağı** seçeneği, araca veya akıllı anahtara dokunmadan, araç dışından bagaj kapağını açmanızı ve kapatmanızı sağlayan bir özelliktir. Akıllı anahtar algılandığında, özellik aracın alt kısmında ayağın hareket ettirilmesiyle bagaj kapağının her iki yanında yer alan sensörler aracılığıyla çalışır. Elektrikli bir iç bagaj kapağı da mevcuttur ve koltuk, yükleme platformu veya yük sabitleyici olarak işlev görebilir.

FİLMİ İZLEYİN*Elektronik havalı süspansiyon ile opsiyoneldir. **HSE Luxury’de standart, SE ve HSE’de opsiyoneldir. ***Havalı süspansiyona sahip SD4 motorlarda birleştirme seçeneği olarak mevcuttur; TD6 ve Si6 V6 Supercharged motorlarla birlikte standarttır. ****Römork çekme kapasitesi ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Lütfen ülkenizdeki ilgili mevzuata uyduğunuzdan emin olun.

© Jaguar Land Rover 2020