TEKNOLOJİLER

HABER/EĞLENCE

MERIDIANTM SURROUND SES SİSTEMİ

Land Rover yüksek performanslı ses teknolojilerinde ve dijital ses işleme sistemlerinde dünya lideri olan Meridian ile işbirliği yaparak Discovery Sport için ileri bir ses sistemi geliştirdi. Opsiyonel 825W Meridian Surround Ses Sistemi, kabin içerisinde kristal netliğinde tizler ve zengin, derin bir bas ses üreten, 16 hoparlör ve iki kanallı bir subwoofer içerir. Böylece müziğinizi tam olarak istediğiniz biçimde dinleyebilirsiniz.

ARKA KOLTUK EĞLENCESİ

Aracın arka kısmındaki yolcular, ön koltuk baş dayamalarına yerleştirilmiş 8 inç ekranlarla bağımsız şekilde eğlenebilmenin keyfini çıkarır. Baş dayamalarının her birinde birer WhiteFire® dijital kulaklık ile ikinci sırada bir USB portu ve özel bir uzaktan kumanda bulunur; böylece tüm yolcular film, müzik, oyun veya televizyon seçenekleri arasından istediklerini seçebilirler.

YENİLİK

INGENIUM MOTORLARI

Daha sportif ve daha ekonomik bir performans sunan yeni 4 silindirli 2,0 litre Si4 Benzinli motor, değişken kam zamanlamasıyla birlikte Sürekli Değişken Valf Kaldırma sistemi aracılığıyla maksimum verimlilik, performans ve yakıt ekonomisi sağlamak üzere 240bg veya 290bg güce sahiptir. Ayrıca, 150bg, 180bg ve yeni 240bg dahil olmak üzere dizel seçenekler de mevcuttur.

HAFİF SÜSPANSİYON

Alüminyum ve hafif çelikten üretilen süspansiyon bağlantılarının gelişmiş hidrolik sıçrama teknolojisi, herhangi bir etkinin kabine giren gürültüyü azaltır. Sistem, ayrıca bozuk zeminlerin daha dengeli bir sürüşe yönelik olarak neredeyse düz hale getirilmesini mümkün kılar.

PERFORMANS

ADAPTIVE DYNAMICS

Adaptive Dynamics, ideal sürüş ve kontrol dengesi sunar. Bunu, aracın hareketlerini saniyede en az 1000 kere izleyerek ve süspansiyon ayarlarını verilerinize ya da yol koşullarına göre yumuşak veya sert olarak ayarlayarak gerçekleştirir. Bu işlem gövdenin yana yatmasını minimum seviyeye indirmek, çok daha fazla kontrol sağlamak ve dengeli, düz bir sürüş sağlamak için neredeyse anlık olarak gerçekleşir. Ayrıca, sistem arazi koşullarını da algılar ve süspansiyon ayarını buna göre optimize eder.

FRENLE TORK YÖNLENDİRME

Sistem, viraj dönerken aracın çevikliğini ve dengesini artırır. Yolda veya arazideyken tutuşu ve direksiyon kontrolünü artırmak için tüm tekerlekler arasındaki tork dağılımını sürekli olarak izler ve dengeler. Ayrıca sistem arka tekerleğin iç kısmına daha fazla fren uygulayarak dış tekerleğe daha fazla tork yönlendirilmesini sağlayabilir ve böylece dönüş oranını artırıp önden savrulma riskini azaltarak dengenin artırılmasına yardımcı olur.

ECO MODU

Bu standart özellik etkileştirildiğinde, Otomatik Şanzıman, Active Driveline, ısıtma ve klima gibi en etkili araç ayarlarının önceliğini belirler ve yakıt tüketimi ile CO2 emisyonunun azaltılmasına yardımcı olur. ECO verileri sürücüye Dokunmatik ekran üzerinden bilgi aktarır ve daha ekonomik sürüş alışkanlığının edinilmesine katkıda bulunur.

9 İLERİ OTOMATİK ŞANZIMAN

Hafif, kompakt 9 ileri Otomatik Şanzıman, optimum yakıt ekonomisi ve CO2 emisyonunun yanı sıra tutuşun zayıf olduğu koşullarda daha fazla kontrol sağlar. Ya da römork çekme sırasında özel olarak tasarlanan çok düşük birinci vitesi kullanır. Şanzıman son derece güçlüdür ve aracın her türlü zemine uygunluk özelliğini mükemmel bir biçimde tamamlar; ayrıca örnek teşkil eden düzeyde hassasiyet ve verimlilik sunar.

KAPASİTE

TERRAIN RESPONSE

Terrain Response, kapasiteyi bir üst seviyeye taşır. Bu özellik, aracın motorunu, şanzımanını, diferansiyellerini ve şasi sistemini optimize ederek sürüş özelliklerini, konforu ve çekişi arazi koşullarından bağımsız olarak en üst düzeye çıkarır. Yalnızca Genel Sürüş, Grass/Gravel/Snow (Çimen/Mıcır/Kar), Mud/Ruts and Sand (Çamur/Balçık ve Kum) koşulları arasından size uygun olanı seçmeniz yeterlidir. Araç her zaman güvenilir ve garantili bir sürüş sunar.

KADEMELİ EĞİM KONTROLÜ

Yokuşta Kalkış Yardımına benzer bu sistem aracın çabuk hızlanmasını önler. Araç bir eğim üzerindeyken durup yeniden çalıştığında sistem fren uygular ve hareket ettiğinizde kademeli olarak serbest bırakır.

ALL TERRAIN PROGRESS CONTROL

Son derece düşük hızlarda, 1,8km/sa ile 30km/sa arasında çalışan All Terrain Progress Control (ATPC), sürücünün zorlu koşullarda sabit bir hızda ilerlemesini sağlar; böylece sürücü direksiyona ve engelleri aşmaya konsantre olabilir. Aynı zamanda, buz, kar veya ıslak çimen gibi düşük sürtünmeli yüzeylerde bile akıcı ve dengeli bir biçimde kalkış yapılabilmesini sağlar.

ACTIVE DRIVELINE

TD4 180bg ve Si4 motorlarda opsiyonel (SD4 240bg motorda standart) olan bu sistem, hem yolda hem arazide vazgeçilmez olduğunu kanıtlar. Yolda karşılaşılabilecek birçok durumda tahrik gücünü arka tekerleklere bağlayarak yakıt ekonomisini artırır. Yüzeyin değişmesi veya hızlanmanız halinde, 300 mili saniye içinde hissettirmeden ve sorunsuz bir biçimde bu özelliği yeniden etkinleştirir. Özel Dokunmatik ekran sayesinde her zaman kontrolün sizde olduğunuzu hissedersiniz.

YOKUŞ İNİŞ KONTROLÜ

Land Rover'ın patentli Yokuş İniş Kontrolü (HDC), 4WD araçlarda standart bir özelliktir. Sürücüyü, sabit bir hızı koruyarak ve her tekerleğe ayrı fren uygulayarak zorlu eğimlerde kontrollü bir inişle destekler. Sistem, seçilen vites aralığına ve gaz pedalı konumuna göre hızı korumak ve aracı yavaşlatmak üzere otomatik olarak çalışır.

SUDAN GEÇİŞ ALGILAMASI

Dere, ırmak veya sel sularından geçerken kendinizi çok daha güvende hissedebilirsiniz. Sudan Geçiş Algılaması özelliği, kapı aynalarının alt kısmında yer alan sensörleri kullanarak suyun derinliğini ölçer ve aracın konumuna göre gerçek zamanlı bilgi sağlar. Bu veriler ile maksimum su derinliği taraması Dokunmatik Ekran üzerine yansıtılır ve uygun şekilde hareket etmek üzere en doğru bilgileri sunar.

SÜRÜCÜ DESTEKLERİ

ŞERİTTE TUTMA YARDIMI VE SÜRÜCÜ TAKİP MONİTÖRÜ

Bu teknoloji, aracınızın istenmeden şerit dışına doğru kaydığını algılar ve hafifçe sizi şeridinize geri yönlendirir. Sürücü Takip Monitörü fonksiyonu ise uykulu olduğunuzu algılayarak mola vermeniz için sizi uyarır.

KUYRUK ASİSTANI ÖZELLİKLİ UYARLANABİLİR HIZ KONTROLÜ

Sistem, otoyolda seyrederken veya yavaş hareket eden trafikte yolculuk ederken, öndeki aracın durması veya yavaşlamasına karşı aracınızı güvenli bir mesafede tutar. Araç yeniden hızlanırken Discovery Sport’unuz da hızlanır.

BAĞIMSIZ ACİL DURUM FRENİ

Body: Bir çarpışma olasılığı algılandığında sistem erken aşamada çarpışma uyarısı vererek size önlem alacak kadar süre tanır. Buna yanıt vermemeniz durumunda, sistem herhangi bir olası çarpışmanın ağırlığını azaltmak amacıyla fren uygular.

KÖR NOKTA MONİTÖRÜ VE TERS YÖNDE TRAFİK ALGILAMA

Bu teknoloji, sizi kör noktanıza giren veya hızla yaklaşan araçlar konusunda uyarır. Bunu ilgili kapı aynasındaki küçük bir uyarı ışığıyla gerçekleştirir. Ters Yönde Trafik Algılama ise aracınızın iki yanından yaklaşan araçların yaratacağı tehlikelerle ilgili olarak sesli ve görsel uyarılar sağlar. Görüşünüz engelleniyor olsa da arkanızda ne olduğunu bilirsiniz.

PARK ASİSTANI

Park Asistanı sistemimiz, aracınızı uygun bir park boşluğuna doğru yönlendirerek paralel ve dikey park etmeyi basitleştirir. Yalnızca uygun vitesi seçmeniz ve fren ve gaz pedallarıyla hızı kontrol etmeniz yeterlidir. Sistem, park alanından çıkarken de manevraları kolaylaştırarak size kılavuzluk eder. Grafikler ve bildirimler ilerlemenize yardımcı olur.

SURROUND KAMERA SİSTEMİ

Body: Aracın 360° dış görünümünü sunan bu sisteme ait kameralar, kaldırım yanına park etme ve dar boşluklara girip çıkma veya römork çekme gibi çeşitli manevralar sırasında yardımcı olur. Görüş hizanızın altında kalan nesnelerin görüntüsünü yakınlaştırabilir ve kaydırabilir, aracınızı buna göre yönlendirebilirsiniz. Buna ilişkin bilgiler Dokunmatik Ekranda gösterilir.

KONFOR VE RAHATLIK

ISITMALI VE SOĞUTMALI ÖN KOLTUKLAR

Yaz ve kış aylarında, ısıtmalı ve soğutmalı ön koltuklar sayesinde her yolcu kendi seçtiği sıcaklık ayarıyla yolculuğun keyfini çıkarır. Koşullara uygun hava, koltuk minderi üzerindeki kanallar aracılığıyla yüzeyi ısıtmak veya soğutmak üzere devridaim yapar. Her koltuk bağımsız olarak ayarlanabilir.

HEAD-UP DISPLAY

Bu seçenek mevcut hız, vites konumu ve navigasyon yönlendirmeleri gibi temel araç verilerini, sürücünün gözlerini yoldan ayırmasına gerek kalmadan ön cam üzerine yansıtır. Dünyada bir ilk olan bu sistem, üstün renk doygunluğu, parlaklık ve kontrast sunmak üzere holografi tekniklerini kullanır. Sürücü bu özelliği istediği gibi kapatıp açabilir.

KLİMA KUMANDASI

Sistem havadaki nemi, duman seviyesini ve farklılıkları görüntüleyen bir hava sensörü içerir; tüm araçta yer alan havalandırmalar iç mekan sıcaklığını uygun şekilde ayarlamanızı sağlar. Yolcularınız oturdukları her yerde, kendilerini daima rahat hisseder.

HOMELINK®

Yaşamınızı HomeLink® sistemiyle sadeleştirin. Bu üniversal verici, garaj kapıları, giriş kapıları veya aydınlatma gibi üç ev veya ofis kablosuz kumanda sistemini yönetmek üzere programlanabilir. Böylece kumandaların kaybolması artık sorun olmaktan çıkar.

© Jaguar Land Rover 2018