LAND ROVER,
SIR BEN AINSLIE’NİN AMERICA’S CUP KAMPANYASINI YÖNLENDİRMEYE
YARDIMCI OLUYOR

Land Rover, Sir Ben Ainslie’ye America’s Cup’ı kazanmasına yardımcı olmak üzere Yeni Discovery teknolojisini benzersiz bir kişiselleştirmeyle bir araya getiriyor.

Land Rover Mühendisleri Sir Ben’in ellerine uygun vites değiştirme kanatçıklarına sahip benzersiz bir dümen yaratarak Olimpiyat efsanesine dünyanın en eski spor müsabakalarından biri olan kupası America’s Cup’taki mücadelesinde mükemmel bir kontrol kabiliyeti sunuyor.

Dümen, teknenin ve takımın Kaptanı Sir Ben’in mümkün olan en yüksek yarış hızını elde etmek üzere teknenin su kanatlarını yüksek hassasiyetle ayarlayabilmesini sağlıyor. Bu dümen, Sir Ben Ainslie’nin bir hareketiyle Land Rover BAR’ın 2,4 tonluk yarış teknesini sudan kaldırabiliyor.

Tıpkı bir kanadın uçağı göklere taşıması gibi su kanatları da tekneyi kaldırıyor. Land Rover tarafından üretilen dümen bir otomobilde olduğu gibi tekneyi sola ve sağa döndürürken, vites değiştirme kanatçıkları da kanatların kaldırma becerisini kontrol ederek su üzerindeki yüksekliğini ayarlıyor.

Sir Ben Ainslie konu hakkında şu yorumda bulunuyor: “Dümen harika bir tasarım ve mühendislik eseri olmasının yanı sıra mükemmel bir işçiliğe de sahip. Kontroller doğru miktarda his ve geri bildirimle birlikte sezgisel ve akıcı. R1’i kontrol etme biçimime gerçekten farklılık kazandırdı.”

Jaguar Land Rover ARGE Direktörü Tony Harper da konu hakkında şunları söylüyor: “Land Rover BAR için geliştirdiğimiz kanatçık sistemi müşterilerimizin günlük olarak kullandıkları direksiyon vites değiştirme mekanizmasıyla aynı kökene sahip. Sir Ben’in parmaklarına uygun kalıpları alarak tekneyi kanatlarının üzerinde kaldırma yeteneğine sahip bir mekanizma meydana getirdik ve suda hareket etme verimliliğini ve azami hıza daha çabuk ulaşabilme kapasitesini artırdık.”

Land Rover Bar’da Üretim Müdürü olarak görev alan Richard Hopkirk de şunları söylüyor, “Bu Sir Ben ve tekne arasındaki bağlantıyı sağlayan en kritik teknolojik parça. Land Rover mühendislerine ekibimizle yakın bir ilişki içerisinde çalıştıkları ve bu denli verimli, etkili bir tasarımı ortaya çıkardıkları için müteşekkirim.”

Louis Vuitton America’s Cup World Series şampiyonları olarak Land Rover BAR takımı 35. America’s Cup elemelerine diğer yarışçılardan iki puan önde başlıyor. Takım America’s Cup mücadelesine İsveçli Artemis Racing’e karşı 26 Mayıs Cuma günü başlıyor.

© Jaguar Land Rover 2018