LAND ROVER DISCOVERY SPORT MODELİNİ TANITTI.

EYLÜL 2014

Land Rover dünyadaki en becerikli ve en yetenekli premium kompakt SUV olan Discovery Sport modelini tanıttı. Yeni Discovery ailesinin ilk üyesi olan Discovery Sport, 5 kişilik premium SUV modellerinden daha büyük olmamasına rağmen 5+2 kişilik oturma düzenine sahip.

Discovery Sport modelinin yeni ve ilerici tasarım yaklaşımı, yeni Discovery ailesini optimize edilmiş hacim, oranlar ve duruş ile tanımlıyor. Tasarım liderliği ile birleşen mühendislik bütünlüğü modele dinamik bir profil kazandırırken, aynı zamanda iç tasarım alanının en iyi şekilde kullanımını ve 5+2 koltuk düzeni sağlıyor.

Land Rover Tasarım Müdürü Gerry McGovern şu sözlerle açıklıyor, "Hedefimiz premium tasarım ile çok yönlülüğü birleştirmek oldu; her iki özelliğin de uyum içerisinde çalışması gerekiyordu. Bunu başardığımızı gururla söyleyebilirim. Discovery Sport modelinin dinamik tasarımı, tüketicilere duygusal açıdan da hitap edecek. Bu aracın çok yönlülüğü, pazardaki diğer premium kompakt SUV modellerinden çok daha yüksek."

Bu macera ruhu, müşteri odaklı tasarlanan Discovery Sport modelinin iç tasarımına da yansıtılmış. Özellikler arasında yüksek kalitede malzemeler ve aracın premium dış tasarımını yansıtan güçlü bir dikey merkez konsol grafiği yer alıyor ve Discovery modellerinin temel değeri olan çok yönlülük her noktada görülebiliyor. Saklama çözümleri kabine entegre edilmiş ve dört adede kadar 12V prizler ve altı adet USB şarj soketleri üç koltuk sırasının tamamı için sipariş edilebiliyor. Böylece birden fazla elektronik araç eş zamanlı olarak şarj edilebiliyor.

Geliştirilen bir dizi yenilik Discovery Sport'un 5+2 kişilik oturma düzeni ile sağlanan çok yönlülüğü ilk defa premium kompakt SUV sınıfına kazandırmasına olanak sağlıyor. Birden fazla bağlantılı yeni arka aks sadece sürüş dinamikleri sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ikinci sıranın arkasında geniş ve esnek kabin alanı sunuyor.

Çevik uzun yolculuk süspansiyonu ile birlikte, yenilikçi arka aks Discovery Sport modelinin rahatlığını ve sürüş sırasında keyif vermesini sağlarken ayrıca Land Rover'ın dünya çapında bilinen arazi kapasitesini de koruyor. Yaklaşım, kalkış ve sırasıyla 25, 31 ve 21 derecelik çarpma açısının yanı sıra Terrain Response® teknolojisi ve 600 mm'ye kadar su içerisinde ilerleme kapasitesi ile Discovery Sport modeli tüm koşullarda sınıfının önderi olmasını sağlayan özellikler sunuyor.

Güvenlik, her yeni Land Rover modelinde olduğu gibi Discovery Sport modelinin geliştirilmesinde temel öncelikler arasında yer alıyor. Araç, sınıfında birinci yaya hava yastığı, bağımsız acil fren sistemi ve dayanıklı çelik ve hafif alüminyum içeren modern bir gövde ile donatılmış.

Bu özellikler Discovery Sport modelinde mevcut olan gelişmiş donanımın sadece bir kısmı olup, aynı zamanda Head-Up Display, yeni 8 inç dokunmatik ekran bilgi eğlence sistemi ve maksimum iç tasarım kullanımı sağlamak için eğerek kaydırılan ikinci koltuk sırasını da içeriyor.

Lansman sırasında Discovery Sport dört silindirli turboşarjlı benzinli ve dizel motor seçenekleri ile sunuluyor. Tamamen alaşımlı Si4 2.0-litre benzinli motor ile 2.2-litre turbo dizel motorun her ikisinde de üstün performans ve tasarruf sağlayan stop-start teknolojisi, yüksek basınçlı doğrudan enjeksiyon, düşük sürtünmeli iç bileşenler ve akıllı rejeneratif şarj sistemi bulunuyor.

2015 yılının sonlarına doğru, seriye CO2 emisyonu sadece 119 g/km olan yüksek verimli ED4 turbo dizel motor da eklenecek*. 9 ileri otomatik ve 6 ileri düz vites seçeneklerinin yanı sıra iki veya dört teker çekiş seçeneği de yer alacak.

Jaguar Land Rover Group Pazarlama Direktörü Phil Popham şu şekilde açıklıyor, "Discovery Sport sadece genişleyen Discovery ailemizin ilk yeni üyesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda kompakt premium SUV pazarına 5+2 koltuk düzenini de getiriyor. Discovery Sport modelinin çok yönlülüğü onu diğer modellerden ayıran temel bir özellik. Kesinlikle kendi segmentindeki en başarılı otomobil."

Discovery Sport, Land Rover'ın Halewood, Liverpool'da bulunan ödüllü üretim tesislerinde üretilecek. 2015 yılının başında mevcut yedi koltuklu Land Rover Discovery ile birlikte tüm dünyada 170'ten fazla ülkede satışa sunulacak.

Lansman filmini YouTube üzerinden izlemek için tıklayınız.

* Onaya tabidir

© Jaguar Land Rover 2018