UTAH'TA YENİ BİR DISCOVERY YOLCULUĞU

Güneybatı Amerika'da yer alan Utah'a ve Arizona'nın Colorado Platosu'na hoş geldiniz. Burası tam bir keşif arazisi.
UTAH - ARIZONA

Bu el değmemiş doğa, bol miktarda doğal hazine ile zengin bir kültüre sahiptir ve bir ömür boyunca macera yaşamayı vaat eder. Yakıcı çölde yazın sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıkarken, kışın ise sıfırın altındaki hava koşullarında kızıl kaya beyaz bir kar örtüsüyle kaplanır. Bu güzel doğayı keşfe çıkacak cesur gezginler, her virajda yeni bir deneyim yaşadıkları için sanki yola ilk kez çıkmış gibi hissederler. Ovaların muazzam durgunluğu zihninizi açar. Milyon yıllık geçmişi ise çölün temellerini oluşturur. Burası bir keşif arazisidir.

Gerçek bir Navajo olan Raymond M Chee Jr. şunları söylüyor: "Bu manzara benim bir parçam diyebilirim. Elimi Navajo Sandstone (Navajo Kum Taşı) üzerine koyduğumda, ikisi aynı renkte olmalı. Navajo felsefesine göre araziye sahip olamazsın; ancak arazinin bir parçası olabilirsin. Doğanın kendisi, hava, yağmur kokusu ve ıslandıktan sonra bitkiler, hatta evimi yarıp geçen rüzgarın sesi bile; tüm bunlar benim için çok rahatlatıcı, çok dinlendirici. İster kış mevsiminde yaşanan soğuk sert hava, isterse yazın size masaj yapan sıcaklık olsun, bunların tümü yaşanması gereken birer deneyim."

Raymond M Chee Jr.
ZION ULUSAL PARKI

Navajo Kumtaşı kaya oluşumunun büyüleyici bir şekilde görüldüğü 590 kilometre kare büyüklüğündeki Zion Ulusal Parkı, dünyanın en büyük kum tepesi çölünün taş haline gelmiş kalıntılarıdır. Sahra Çölü'nün kum tepeleri en fazla 700 fit derinliğe sahipken, Zion'daki antik çölde bulunan rüzgarla taşınmış kumlardan oluşan kum tepeleri devasa büyüklükteydi ve 3000 fit derinliğindeydi.

Zion Ulusal Parkı'ndaki kayaların en çarpıcı özelliği fırça darbesi şekilleridir. Bu çapraz katmanlı çizikler, kaya hala kum halindeyken rüzgarın oluşturduğu şekillerinin kanıtıdır. Bu, söz konusu kum tepeleri 200 milyon yıl önce çökelirken rüzgarın hangi yönden estiğini görmenin mümkün olduğu anlamına geliyor.

Great Arch'ın üzerinde beli belirsiz görünen East Temple, batıdan 4 mil uzaktan görünen ise ana parkta en yüksek dağ olan ve deniz seviyesinden 7.810 fit yükseklikteki West Temple'dır. Her ikisi de kendilerine ayırt edici şekillerini veren Temple Cap adı verilen ek bir kaya katmanı ile kaplıdır. Zion Ulusal Parkı rehberi Lura Snow şunları söylüyor: "Kayalara baktığımda önümde uzanan bir hikaye görüyormuşum gibi hissediyorum. Okyanusun dibini görüyorum; sahil şeridini görüyorum; suyun ve rüzgarın hareketini görebiliyorum."GRAND STAIRCASE ESCALANTE

Grand Staircase-Escalante Ulusal Anıtı, Amerika'nın kamu arazisinin yaklaşık 1,9 milyon dönümünü kaplar. Engebeli Kaiparowits Platosu boyunca uzanan muhteşem Grand Staircase kayalıkları ve taraçalarından Escalante River Kanyonlarının harikalarına kadar Anıtın büyüklüğü, kaynakları ve uzak karakteri, jeologlar, paleontologlar, arkeologlar, tarihçiler ve biyologlar için bilimsel araştırma, eğitim ve keşiflerde olağanüstü fırsatlar sunar. (ABD İçişleri Bakanlığı, Arazi İdaresi Bürosu)

POWELL GÖLÜ

Amangiri'den ayrıldıktan sonra 89. Otoban, Powell Gölü su deposunun 1960 mil uzunluğundaki muhteşem kıyı şeridinin yanından geçer. Adını 1869 yılında ilk başarılı Büyük Kanyon araştırmasına liderlik eden 19. yüzyıl kaşiflerinden Major John Wesley Powell'den alan muhteşem manzaralı bu yapay ve park gölü Colorado Nehri suyunun 33 milyar metre küpünü tutar.GLEN KANYON BARAJI

Powell Gölü'nün batı ucunda, su deposunun oluşması için Colorado Nehri'ni zapteden devasa büyüklükteki Glen Kanyon Barajı yer alır. Bu hidroelektrik barajının en yüksek kısmı 1.560 fit genişliğindedir ve barajın yüksekliği 710 fittir. Bu baraj Hoover Barajı'ndan sonra ABD'deki en yüksek ikinci beton kemer barajıdır. Glen Kanyon Barajı, Colorado Nehri'ni akışını düzenlemenin yanı sıra milyonlarca eve ve iş yerine enerji ve su sağlamak amacıyla 1956 yılında oluşturulan Colarado Nehri Depolama Projesi'nin en önemli parçasıdır. Baraj tabanından devam eden Colorado Nehri'nin yedi yüz fit üzerinde şık Glen Kanyon Köprüsü bulunur.

HORSESHOE BEND

Nehirden 1000 fit yükseklikte kayalık duvarlar ile kaplanmış Horseshoe Bend, gömülü menderes adı verilen doğal bir özelliktir. Bu menderes, Colorado Nehri'nin, yumuşak, kolaylıkla aşındırılan Carmel Oluşumu kaya tabakasının içinden ilk kez kıvrımlı bir yol oymaya başlamasıyla 150 milyon yıl önce şekillenmiştir. Nehir altında bulunan daha sert kayalara ulaştığında, nehrin yatağı belirlenmiş ve 270 derecelik kıvrım, bugün hala içinden aktığı uçurumu kesmeye devam etmiştir.SLOT KANYONLARI (YARIK KANYONLAR)

Rüzgar, su ve sıcaklık değişikliğinin aşındırıcı etkisinin bir araya gelmesiyle milyonlarca yılda oluşan slot kanyonları çölden büyüleyici bir kaçış sunuyor. Demir ve mineral açısından zengin, dalgalı taş duvarlar kanyonun gizli kalan iç kısmını aydınlatan göz alıcı kırmızı bir renk yayıyor. Kaya formundaki hayvan motifleri veya yüzleri üzerindeki güzel şekiller ve doğal matlık o kadar canlı görünüyor ki bunları akıllı telefonunuzun kamerası ile yakalayabilirsiniz. Saatte 60 mil hızla esen rüzgar kanyonun kum zemininin yüksekliğini değiştirerek 15 fite kadar yükseltebiliyor veya alçaltabiliyor.MARBLE KANYONU - NAVAJO KÖPRÜSÜ

Marble Kanyonu'nun her iki yanının yüzeyi, 270 milyon yıllık bir tortul kaya tabakası olan kireçtaşı Kaibab oluşumudur. Kayanın altı ise jeolojik açıdan çok kısa bir süre sayılabilecek 10.000 yıl içinde gezegen üzerindeki türlerin %90'ının yok olmasına yol açan bir felaketin kanıtıdır. Kimse bu kitlesel yok oluşun nedenini bilmiyor. Köprünün altında yer alan kanyondaki kayalar eski dünyayı temsil ederken, Moenkopi Oluşumunun dört bir yana yükselen kırmızı yamaçları ise yeni bir dünyayı belgeliyor.VERMILION KAYALIKLARI

Güneye doğru uzanan kayalıklar daha önceleri Colorado Nehri boyunca yer alıyordu, ancak Kaibab Platosu üzerindeki daha yumuşak kayalar sudan geriye çekildi ve 89A otobanının geçtiği devasa bir ovayı arkasında bıraktı. Muhteşem, devasa gökyüzü manzarasına kilometreler boyunca egemen olan, Paria Platosu'na yükselen bu görkemli taş duvarları, 1869 yılında John Wesley Powell canlı kırmızı renk tonlarından ilham alarak adlandırdı.MERCAN PEMBESİ KUM TEPELERİ

Kanab üzerinde yer alan Mercan Pembesi Kum Tepeleri Eyalet Parkı, 4000 dönümlük bir alanı kaplar ve adını kendilerini oluşturan köşeli Navajo kum taşı tanelerinin renginden alan engebeli tepelerden oluşur.


© Jaguar Land Rover 2018