ŞEFFAF MOTOR KAPAĞI

Aracın ön kısmını "neredeyse" görünmez hale getirerek Land Rover sürücülerine aracın önündeki arazinin dijital bir görünümünü sunan öncü bir teknoloji geliştiriliyor.

NİSAN 2014

Aracın ızgaraları içine yerleştirilen kameralar, Head Up Display'e veri göndererek motor kapağı ve motor bölmesi içerisinde arazinin "şeffaf" bir görünümünü yaratıyor ve görsel sürücü yardımında yeni bir çığır açıyor. Yaratıcıları tarafından Şeffaf Motor Kapağı olarak adlandırılan teknoloji, ileri teknolojinin Land Rover'ın rakipsiz kapasitesini bir sonraki seviyeye nasıl çıkaracağını gösteriyor.

Teknoloji, aracın ön kısmında kalan arazinin zenginleştirilmiş gerçek bir görüntüsünü yakalayarak göstermenin yanı sıra, ön tekerleklerin açısını ve pozisyonunu da gösteriyor.

Jaguar Land Rover Araştırma ve Teknoloji Müdürü Dr Wolfgang Epple şunları söylüyor: "Gelecek 25 yılın otomotiv endüstrisinin göreceği en heyecan verici ve en dinamik dönem olacağına inanıyoruz. Güvenlik ve kapasite açısından çevresel yenilikçilik konusunda büyük adımlar atılacak.

Araçlarımız arazide daha kapasiteli ve daha kendine bağımlı oldukça sürücünün de aracı zemin ne olursa olsun daha ileriye götürecek güvene sahip olacağına inanıyoruz. En zorlu arazi rotalarından şehir içindeki dar park alanlarına kadar her durumla başa çıkabilmelerine yardımcı olmak üzere sürücülere gerçekliğin zenginleştirilmiş bir görünümünü sunmak üzere Şeffaf Motor Kapağı gibi yeni teknolojiler geliştiriyoruz."

Jaguar Land Rover'ın ileri araştırmalarına kapıları açan Discovery Vision Concept aracı, 16 Nisan 2014 tarihinde New York Uluslararası Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkan bir tasarım ve teknoloji gösterisi. Konsept, Land Rover'ın duyulara hitap eden tasarım, rakipsiz kapasite ve gelişmiş çok yönlülük gibi temel prensiplerinin üzerine inşa edilen premium SUV ailesine yönelik tasarım vizyonunu gösterir. Şehirden kum tepelerine kadar Land Rover'ın yeni sürücü yardım teknolojisi yarının SUV'sini daha güvenli, daha akıllı ve daha keyifli sürmeyi sağlayacaktır.

© Jaguar Land Rover 2020