YENİ RANGE ROVER VELAR'IN DÜNYA PRÖMİYERİ LONDRA’DAKİ
DESIGN MUSEUM’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Jaguar Land Rover ve Tasarım Müzesi arasındaki ortaklığın başlangıcını simgeleyen Velar, yaklaşık bir hafta boyunca Tasarım Müzesi'nde sergilendi.

Velar, yerleşik bir teknolojik yardımcı yaratmak amacıyla bir arada çalışan bir dizi tüketici teknolojisiyle birlikte sunuluyor. Kalbinde Touch Pro Duo olarak adlandırılan yeni, son teknoloji ürünü haber/eğlence sistemini barındırıyor.

Geliştirilmesine katkıda bulunan mühendisler tarafından ince profili ve sade yüzeyleri nedeniyle Blade olarak adlandırılan yenilikçi araç içi teknolojisi, daha net, daha hızlı ve daha keyifli bir deneyim sunarak her yolculuğu zenginleştiriyor.

Range Rover ailesinin dördüncü üyesi, ünlü fotoğrafçı Gary Bryan tarafından çekilen Velar fotoğrafları sergisinin de yer aldığı Londra'daki Design Museum’da kalabalık bir izleyici kitlesine görkemli bir biçimde tanıtıldı.

Velar, Shad Thames'deki asıl yerinden taşındıktan sonra Kasım 2016'da halka açılan yeni Design Museum’da lansmanı yapılan ve sergilenen ilk araç. Bu yeni model, yalnızca bir gece için Range Rover Evoque, Range Rover Sport ve Range Rover ile beraber Kensington High Street, Batı Londra'da eşzamanlı olarak sergilendi.

Velar, daha sonra Londra'daki Tasarım Müzesi'nde benzersiz bir enstalasyonla birlikte sergilendi. ‘Reductionism’ adını taşıyan sergi, gerçek nitelikleri ortaya çıkarmak üzere karmaşadan kurtulma felsefesini ortaya koydu.

Land Rover en son 1970'li yılların başlarında bu şekilde bir araç tanıtımı yapmıştı ve orijinal Range Rover, Paris'teki dünyaca ünlü Louvre Müzesi'nde "örnek oluşturan endüstriyel tasarım" olarak tanıtılmıştı.

Ayrıca Jaguar Land Rover, gelecek üç yıl içerisinde bir dizi ortak çalışma, sergi ve etkinliğe ev sahipliği yapacak Design Museum ile işbirliği yaptığını da açıkladı.

Land Rover Baş Tasarım Sorumlusu Gerry McGovern konuyla ilgili olarak şu yorumda bulundu: “Design Museum ile olan işbirliğimizi bu denli önemli bir araçla başlatmaktan memnuniyet duyuyoruz. Yeni Range Rover Velar, markamıza yeni, modern bir boyut kazandırırken tasarıma ve mükemmel mühendislik çalışmalarına yönelik taahhüdümüzü de güçlendiriyor.”

Yeni Velar, Range Rover ailesi içinde Range Rover Evoque ve Range Rover Sport arasında konumlandırılıyor.

Her durum ve her arazi koşuluna yönelik olarak iyileştirilen Velar, Land Rover'ın Above and Beyond hedefini sürdürmek üzere benzersiz sürdürülebilir malzemeler ve gelişmiş mühendislik çalışmalarından yararlanıyor.

Jaguar Land Rover'ın Hafif Alüminyum Mimarisi kullanılarak sıfırdan yaratılan araç, daha güvenli, daha güçlü ve daha sade olmasının yanı sıra sürüş performansını da artırıyor.

Range Rover'ın yenilikçilik geçmişini sürdüren Velar gelişmiş teknolojileri, etkileyici tasarımı ve detaylara gösterilen özeni bir araya getiriyor.

Jaguar Land Rover'ın Bağlı Araçlar ve Gelecek Teknolojiler Direktörü Peter Virk ise konuya ilişkin olarak şu açıklamada bulundu: “İki yüksek çözünürlüklü 10 inç dokunmatik ekran, dünyaya açılan pencereniz haline geliyor. Bağlı haber/eğlence sistemi sizden aldığı bilgilerle öğreniyor ve ihtiyaçlarınızı seziyor; size istediğinizi, istediğiniz zaman sunuyor ancak asla araç sürmekten keyif almanızı engellemiyor ve tıpkı gerçek bir yardımcı veya dijital kişisel asistan gibi günlük yaşamın stresini hafifletiyor.”

Gelişmiş tüketici teknolojisi, trendleri belirleyen malzemelerin kullanımında da görülüyor. Segmentinde benzersiz olan Velar, deriye alternatif olarak sürdürülebilir, premium tekstil koltuk malzemesi sunuyor. Dapple Grey malzeme, Avrupa’nın yüksek kaliteli, tasarım tekstil ürünleri üreticisi Kvadrat ile birlikte geliştirildi ve Suedecloth ile tamamlandı.

Velar'ın çağdaş tasarımının temelinde, seri üretim bir Land Rover'da şimdiye kadar kullanılan en ince tam Matrix-Laser LED farlar, gömme kapı kolları ve ön tampon kanatlarının ve çamurluk havalandırmalarının üzerindeki Burnished Copper renkli detaylar yer alıyor.

Velar olağanüstü bir konfor ve kontrol sağlayan, gelişmiş dört köşeden süspansiyon sistemine sahip.

İlk aşamada 180bg 2,0 litre Ingenium dizel motordan, güçlü 3,0 litre 380bg supercharged V6 benzinli motora kadar beş adet motor sunuluyor. Ayrıca 2017 yılının ilerleyen günlerinde bir 300bg Ingenium benzinli motor da Velar ürün yelpazesine katılacak.

© Jaguar Land Rover 2018