RANGE ROVER VE ZENITH EL PRIMERO KRONOGRAF

29 EYLÜL 2016

Zenith El Primero Range Rover isimli özel üretim kol saati, Range Rover'ın şu ana kadarki dinamik becerisi en yüksek olan modeli SVAutobiography Dynamic'in tanıtımında sergilendi.

1969 yılı birbirine paralellik gösteren otomobil tasarımı ve saat yapımı dünyasının iki önemli ismi olan Range Rover ve Zenith'in yaratıldığı yıl oldu.

İngiltere'de Rover otomobil firmasında Charles Spencer King tarafından yönetilen bir ekip, Land Rover'ın arazi yeteneklerini en iyi sedan konforu ile birleştiren bir otomobil yaratmak için tasarımlarını kağıda dökmeye başladı. Bu sürecin sonunda, geliştirme aşamasında 'Velar' adı verilen ve daha sonra bugün dünya genelinde bilindiği adıyla pazara sunulan Range Rover ortaya çıktı.

Bu sırada 10 Ocak 1969'da İsviçreli üretici El Primero (Birinci) kronograf hareketi adını verdiği dünyanın ilk otomatik kurmalı kronograf hareketinin tam olarak çalışan bir prototipini sundu. Yüksek titreşimli osilatörü sayesinde saniyenin onda birine kadar geçen zamanı kaydetme kapasitesine sahip kronograf, o zamana kadar yapılan en doğru kol saati kronografıydı.

Range Rover ve El Primero bugün de kendi alanlarında sınıfının birincisi lider markalar olmaya devam ediyor. En yeni, dördüncü nesil Range Rover, lüksü olağanüstü performans ve arazi kapasitesi ile birleştiriyor; El Primero ise 47 yıl sonra piyasadaki en doğru, seri üretim mekanik kronograf hareketi olmaya devam ediyor.

Zenith'in Başkanı ve CEO'su Aldo Magada, Land Rover Baş Tasarım Sorumlusu Gerry McGovern ile aynı karede.

EN İYİ İKİLİ
Mühendisliğin bu iki kilometre taşı, her iki lider markanın uzun ömürlülüğünü ve ortak değerlerini Zenith El Primero Range Rover adı verilen özel üretim bir kol saati ile kutlamak için bir işbirliğine imza attı. Bu özel üretim saat, Range Rover'ın şu ana kadarki dinamik becerisi en yüksek modeli SVAutobiography Dynamic'in tanıtımında ilk kez sergilendi.

"Markalarımız arasındaki benzerlik çok güçlü. Zenith ve Range Rover kendi sektörlerinde öncü ve her iki marka da benzersiz ve yenilikçi ürünler yaratıyor. Zamanla eskimeyen tasarımları sayesinde her iki marka da özgün lüks anlayışını yansıtıyor. Zenith ekibi, benzer bir ruha sahip muhteşem bir marka olan Range Rover ile uzun vadeli bir işbirliğine başlamaktan büyük heyecan duyuyor."
ALDO MAGADA
ZENITH BAŞKANI VE CEO'SU

Her bir Zenith El Primero Range Rover kol saati, seramik alüminyumdan yapılmış 42 mm'lik bir kasa içerir ve tıpkı Range Rover'ın alüminyum mimarisi gibi hafifliği ve üstün dayanıklılığı bir araya getirir.

Yeni Range Rover'ın gösterge paneli kontrollerinin minimalist estetik tasarımı; fırçalanmış, barut rengi kadran, ince ancak okunurluğu son derece yüksek üç kronograf alt kadran, kullanımı kolay düğmeler ve sağlam bir kurma kolu içeren kol saatinin sade görünümüne yansıtılmıştır. Saat ters çevrildiğinde Zenith ve Range Rover isimlerinin rotor ve şeffaf kasa arkasındaki bilezik üzerine titizlikle işlendiği görülecektir.

RANGE ROVER VE ZENITH EL PRIMERO KRONOGRAF
Zenith El Primero, bana göre şu ana kadar üretilmiş en özgün kol saatlerinden biridir. Bu nedenle bu simge haline gelmiş tasarımın onurlandırılması ve hak ettiği saygının sunulması gerekiyordu. Kol saati hem bir El Primero olarak özgünlüğünü korumalı hem de Range Rover genlerini yansıtmalıydı.

"Modern Range Rover iç tasarımının sade yapısından ilham aldık ve Zenith ekibi bu sadeliği saatin kadranına yansıtarak basit ve detaysız bir tasarıma imza attı. Saatin mat kaplaması, sadeliği, ince bir zevki ve dayanıklılığı aynı anda yansıtıyor. Tıpkı Range Rover'da olduğu gibi baktığınız nesne ile aranızda hemen duygusal bir bağ kurabiliyorsunuz."
GERRY MCGOVERN
LAND ROVER BAŞ TASARIM SORUMLUSU GERRY MCGOVERN

RANGE ROVER VE ZENITH EL PRIMERO KRONOGRAF
Range Rover ve Zenith El Primero'nun birbirine çok benzeyen tasarım değerleri, mükemmel bir biçimde tasarlanan ve kusursuz işlev sunan ürünleri tercih eden kişiler tarafından uzun süredir takdir edilmektedir.

Bu kişilerden biri olan İngiliz gezgin Colonel John Blashford Snell, iki markanın tasarımı arasındaki benzerliği fark etmişti ve 1971/72 yılında 18.000 millik Trans-America gezisinin bir parçası olan ve geçilmesi imkansız bölge olarak bilinen ünlü Darien Gap'i (Darien Boşluğu) ilk başarılı geçişini gerçekleştirmek üzere iki Range Rover ile yola çıkan bir ekibe liderlik ederken Zenith El Primero marka bir kronograf takmayı tercih etmişti.

Range Rover'ın dikkat çekici lüks ve performans kombinasyonunun benzersiz olduğunu ve yeni Range Rover SVAutobiography Dynamic modelinin bu özellikleri en üst düzeye taşıdığını düşünüyoruz.

"Şu ana kadar hiçbir mekanik kronograf Zenith'in El Primero saatini doğruluk ve kalite açısından geçmeyi başaramadı. Benim için bu durum bu iki tasarım harikasını mükemmel bir ikili yapıyor."
GERRY MCGOVERN
LAND ROVER BAŞ TASARIM SORUMLUSU

RANGE ROVER SVAUTOBIOGRAPHY DYNAMIC
Yeni Range Rover SVAutobiography Dynamic, Range Rover modelleri arasında zirvede yer alır ve Range Rover'ın şu ana kadarki dinamik becerisi en yüksek tam boyutlu modelidir. Uzun Aks Aralıklı Range Rover SVAutobiography'nin arka kısmındaki gösterişli lüks hissini tercih edenlerden çok, sürücü koltuğunda optimum performans arayanlar için tasarlanan ve üretilen bu model, Jaguar Land Rover’ın Özel Araç Operasyonları ekibi tarafından ayarlanan 5,0 litrelik Supercharged V8 motor ile donatılmıştır. 550 bg ve 680 Nm tork üreten modelin benzersiz süspansiyon özellikleri sayesinde performans ve yol tutuşu optimize edilmiştir; böylece sürüş yüksekliği standart modele göre sekiz milimetre daha alçaktır.

Range Rover SVAutobiography Dynamic, Graphite Atlas rengi gövde detayları, krom dörtgen egzoz çıkışları, kırmızı Brembo ön fren kaliperleri ve şeffaf stop lambası mercekleri ile son derece ayırt edilebilir bir görünüme sahiptir.

2017 Range Rover SVAutobiography Dynamic
Otomobilin iç tasarımında, dört renk seçeneği ile sunulan kontrast dikişli kapitone deri koltuklar, ayırt edici kırmızı anahtar çizgisi ile Grand Black kapı panelleri, kırmızı vites kanatçıkları bulunur.

Otomobilin iç tasarımında, dört renk seçeneği ile sunulan kontrast dikişli kapitone deri koltuklar, ayırt edici kırmızı anahtar çizgisi ile Grand Black kapı panelleri ve eloksallanmış, kırmızı vites kanatçıkları bulunur.

ZENITH EL PRIMERO RANGE ROVER
Zenith El Primero Range Rover, koyu renkli, çizilmeye karşı son derece dayanıklı seramik bir kaplamaya sahip seramik alüminyumdan yapılmış 42 mm'lik bir kasaya sahiptir. Range Rover SVAutobiography Dynamic'in Graphite Atlas detayları, saatin fırçalanmış bir kaplamaya sahip gri kadranına yansıtılırken kasanın arkası ise safir kristalden yapılmış ve özel üretim yazısının işlendiği seramik bir alüminyumdan üretilmiştir.

Şeffaf kasa arkası, 28.800 VPH (titreşim/saat) oranına sahip normal saatlerle karşılaştırıldığında, yüksek frekanslı titreşim oranı sayesinde saatte 36.000 titreşim üretir ve geçen zamanı saniyenin onda birine kadar kaydedebilen seri üretim, mekanik kronograflar arasında doğruluk ve eşsiz becerisi ile bilinen ünlü El Primero hareketinin hakkını verir.

Her bir Zenith El Primero Range Rover kol saati, fildişi tonlarında perfore deri ve siyah elmas görünümlü karbon kaplama titanyum üçlü tokaya sahip siyah kauçuk bir kordonla sunulacak. Yeni kronograf, Range Rover'ın iç tasarımında kullanılan parlak vernikli ahşaptan yapılmış bir kutuda, Range Rover logosu ile birlikte sunulacak. Kol saati kutusu, Range Rover’da kullanılan ile benzer şekilde tasarlanmış bir düğmeye basılarak açılıyor; ayrıca otomobilin döşemesi ile aynı stilde yumuşak bir perfore deri ile kaplanmıştır.

RANGE ROVER VE ZENITH EL PRIMERO KRONOGRAF
Zenith El Primero Range Rover, Range Rover Navy Perfore Deriden yapılmış ek bir kauçuk kordon ile birlikte sunulacak.

© Jaguar Land Rover 2018