MÜKEMMELLİĞİN RESMİ: RANGE ROVER VE JONAS BENDIKSEN DÜNYANIN EN İYİ MANZARALARININ PEŞİNDE

17 OCAK 2017

‘Ultimate Vistas’ adlı benzersiz fotoğraf çalışmaları serisinin ilkinde Norveçli fotoğrafçı Jonas Bendiksen, dünyanın en iyi SUV'u Range Rover'ın yardımıyla kendi ülkesinin muhteşem manzaralarını fotoğrafladı.

Land Rover ve ünlü Magnum fotoğrafçısı Jonas Bendiksen, ‘Ultimate Vistas’ adlı benzersiz fotoğraf çalışmaları serisinde dünyanın en iyi SUV'u Range Rover'ın yardımıyla yakaladığı olağanüstü manzara fotoğraflarını sergiledi.

Yaklaşık elli yıl önce lüks SUV sektörünü tanımlayan ve o tarihten bu yana bir milyondan fazla satış yapmayı başaran Range Rover, şu anda Land Rover ailesinin zirvesinde yer alıyor. Orijinal klasik model 1970 yılında tanıtıldı ve dört nesil boyunca lüks SUV, her türlü arazide kullanıma yönelik üst düzey becerisi ile bir tasarım referansı olarak yerini sağlamlaştırdı.

Bu fotoğraf Ekim aylarının başında yağan karın altında aracımızla yolculuk ettikten sonra, Møre og Romsdal’da Dalsnibba zirvesi altında yer alan platoda çekildi. İlk kar, henüz biz gelmeden önce, bir önceki hafta sonu yağmış ve takip ettiğimiz çakıllı yolu kaplamıştı.

"Işık ve zamanlama benim işimde en önemli unsur. Fotoğrafladığım nesneler hareketsiz olduğunda ışık daha da önemli hale geliyor. Bu fotoğraf akşam güneşinin son ışıkları yüksek dağ zirvelerine vurduğunda çekildi."

Norveçli fotoğrafçı Jonas, bu serinin çekimlerine başlamak için ülkesinin çarpıcı manzaralarını yakalamak üzere yola çıktı. Range Rover’ın akıllı teknolojisi Terrain Response 2 sayesinde Jonas, son derece uzak konumlardaki olağanüstü manzaralar sunan seyir noktalarına ulaşma imkanı buldu. Bu teknoloji, araziye uyum sağlamak için bireysel sürüş modlarından birini otomatik olarak seçerek aracın tüm koşullar ve yüzeyler için ayarlarını optimize eder.

Kaya çıkıntıları ve şelalelerin yer aldığı bir geçit olan Flydalsjuvet'ten Geiranger köyü ve fiyortunun görünümü.

Jonas ve ekibi, yolculuklarına ödüllü ve yenilikçi mimarisinin bir bölümünü keşfettikleri Oslo'nun son derece modern bir şehir içi bölgesinden başladı. Daha sonra Trollstigen'in efsanevi dönemeçli yollarından geçerek Dovre dağlarından kuzey batıya doğru yol aldılar.

Jonas ve ekibi aynı zamanda Art Nouveau sanat akımından esinlenen Ålesund kasabasının yanı sıra Geiranger'in karla kaplı platoları ve devasa fiyortlarını da ziyaret etti. Gezinin tamamı Jonas'ı, ekibini ve tüm ekipmanlarını taşıyan Range Rover TDV6 Autobiography ile gerçekleştirildi. Range Rover, Oslo'nun modern mimarisini yansıtan sade hatları ve böyle bir keşif yolculuğunun sorunsuz bir biçimde yapılmasına imkan tanıyan eşsiz kapasitesi ile lüksün simgesidir.

Jonas’ın çalışması Newsweek, The Sunday Times ve National Geographic gibi dergilerde yayımlandı. Jonas'ın çektiği doğa fotoğrafları ve uzak konumlara yaptığı keşif gezileri ile bilinmesi, Norveç'in muhteşem manzaraları için seçilmesini sağladı.

Tüm hayatımı mükemmel fotoğrafın peşinden giderek geçirdim, ancak benim için işin keyifli kısmını biraz da bu arayış oluşturuyor. Benim için fotoğrafçılık bir dil gibi, kendimi ifade etme biçimi diyebilirim; bu da artık dünyayı görme şeklim haline geldi. Tamamını otomobil kullanarak yapabileceğim gezileri seviyorum. Yoldayken istediğim her yerde durabiliyorum ve bir anda bir fotoğraf yakalayabiliyorum. Bu açıdan Range Rover, benim için kusursuz bir iş ortağı oldu.

JONAS BENDIKSEN DÜNYACA ÜNLÜ MAGNUM FOTOĞRAFÇISI

50.000'den fazla adadan oluşan Norveç, fiyortlar, koylar ve haliçlerden meydana gelen 83.000 km'lik bir kıyı şeridine sahiptir. Avrupa'da daha düşük nüfus yoğunluğuna sahip çok az konum bulunur; bu nedenle uzak yerlerde yaşamak ulusun genel ruh haline işlemiş durumda. Ancak Norveç, yine de canlı, uzak yerleşim yerleri ile şehir yaşamı arasındaki nefes kesici zıtlıkla dünyanın en etkileyici modern mimarisine de ev sahipliği yapmaktadır.

Bu fotoğraf, Ekim aylarının başında yağan karın altında aracımızla yolculuk ederken, Møre og Romsdal’da Dalsnibba zirvesi altında yer alan platoda çekildi. Konumların karakteri, saate ve ışığa göre gün içinde oldukça değişiyor; bu fotoğrafta da güneş batarken akşam güneşinin son ışıkları Djupvatnet gölü üzerinde muhteşem bir renk cümbüşü oluşturdu.


© Jaguar Land Rover 2018