RANGE ROVER SPORT SVR, NURBURGRING'DEKİ EN HIZLI SERİ ÜRETİM SUV

AĞUSTOS 2014

Range Rover Sport SVR, Almanya'nın Nürburgring kentinde yer alan meşhur Nordschleife parkurunu 8 dakika 14 saniyede tamamlayarak, Nürburgring'deki en hızlı seri üretim SUV unvanını aldı.

Haziran ayında Goodwood Festival of Speed kapsamında ilk çıkışını yapan bu yeni SVR, yorucu test programına devam etmek üzere Temmuz ayında Nürburgring'e geldi. Range Rover Sport SVR, Land Rover'ın 5,0 litre süperşarjlı V8 motorunun 40BG'lik bir artışla 550BG güç sağlayacak şekilde yükseltilmiş bir versiyonuna sahip.

Range Rover Sport SVR'nin yol tutuş özellikleri Nürburgring Nordschleife parkurunun zorlu şartlarına göre tasarlandı. Bu parkur, yüksek performanslı araçlar için olabilecek zorlu sınav olarak kabul ediliyor.

Baş Mühendisi Mike Cross şunları söyledi: "Nürburgring, araç geliştirme ve test etme açısından benzersiz bir alan. Araçlar 13 millik pistte 70'ten fazla viraj sayesinde daha dayanıklı ve hızlı olmak zorunda. Bir SUV'un, bu zorlu ortamda performans aracı potansiyelini ölçmek istedik. Sonuçlar olağanüstü. Range Rover Sport SVR, asfalt yoldaki üstün performans kabiliyetini ortaya koydu." Range Rover Sport SVR modelinin geliştirme çalışmaları, Jaguar Land Rover'ın Özel Araç Operasyonları ekibi tarafından gerçekleştirildi. Burada amaç, gelmiş geçmiş en performans odaklı Range Rover Sport modelini üretmekti. Aracın üstün arazi özelliklerinden veya yüksek konfor düzeyinden feragat edilmeksizin bu amaca ulaşıldı. Range Rover Sport SVR, diğer tüm Range Rover Sport modelleri gibi, yüksek ve düşük viteslerden istenilenin kullanılabilmesi için çift hızlı ara şanzımana ve 850mm'lik sudan geçme yüksekliğine sahip.

© Jaguar Land Rover 2018