RANGE ROVER, 45. YILINI KAĞIT BİR KÖPRÜ ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ MUHTEŞEM GEÇİŞ İLE KUTLADI.

Guangzhou, Çin, 19 Kasım 2015 - Land Rover, amiral gemisi Range Rover lüks SUV modelini kağıttan yapılmış bir köprü üzerinden geçirdi. Desteksiz şekilde ayakta duran beş metre uzunluğundaki köprü, Çin'in Suzhou şehrinde hiçbir yapıştırıcı veya cıvata kullanılmadan yapıldı.

Land Rover bu eşsiz köprüyü Çin'deki Guangzhou Otomobil Fuarı öncesinde Range Rover ailesinin 45. yıl dönümünü kutlamak ve Range Rover'ın 45 yıllık inovasyon geleneğini vurgulamak için yaptırdı.

Köprüleriyle ünlü ve 'Doğunun Venediği' olarak bilinen antik su şehri Suzhou'da elle yapılan kağıt köprünün yapımı üç gün sürdü. Bu eşsiz geçit, uzman İngiliz kağıt üreticisi James Cropper PLC tarafından sağlanan yüksek kalite kağıttan yapıldı.

Köprü üzerindeki nefes kesen bu sürüş, Land Rover'ın amiral gemisi olan SUV için sunduğu, sektöre liderlik eden yeniliklerinin en sonuncusu. Range Rover 1970 yılında tanıtıldığında dünyanın ilk lüks SUV aracıydı ve bundan iki yıl sonra Orta Amerika'daki Darien Geçidi'ni geçen ilk araç oldu. Ayrıca, 1989 yılında ABS anti blokaj fren sistemine sahip ilk 4x4 model yine Range Rover'dı. 1992 yılında ise sektöre Elektronik Çekiş Kontrolü ve Elektronik Havalı Süspansiyon özelliklerini tanıttı.

2012 yılında tanıtılan en yeni dördüncü nesil modeli, ilk tamamen alüminyum SUV araçtı. Yenilikçi hafif alüminyum gövdesi geleneksel çelik kullanılan araçlarla karşılaştırıldığında, ağırlık açısından maksimum 420kg tasarruf sağlar.

Kağıt köprünün yaptırılması görevi Land Rover Experience Baş Eğitmeni Chris Zhou'ya verildi ve eşsiz yapının hassas malzemesini korumak için her türlü araziye uygun bir dizi teknoloji kullanıldı. Ranger Rover, Terrain Response 2 ve All-Terrain Progress Control dahil olmak üzere rakipsiz bir arazide sürüş becerisi sunmak amacıyla bir araya getirilen bir dizi yenilikçi özelliğe sahiptir.

Terrain Response 2, seçildiğinde sürücünün hiçbir müdahalesi olmaksızın, arazide sürüş becerisini artırmak üzere bir dizi araç ayarını optimize eden otomatik bir mod bulunur.

All-Terrain Progress Control (ATPC) 1,6km/sa ila 30km/sa arasında belirlenen bir hızı koruyarak pedala basmaksızın zorlu veya kaygan arazi koşullarında sürücünün yalnızca aracı yönlendirmeye konsantre olmasını sağlar. Akıllı teknoloji, arazide sürüş kapasitesini artırır, zorlu yüzeylerde bile sorunsuz kalkmasını sağlamak üzere hareket halindeyken veya hareketsiz haldeyken etkinleştirilebilir ve geri viteste bile çalışır.

Sektörde ilk kez kullanılan bu teknoloji, aracı deneyimli arazi sürücüleri için bile zorlu bir yüzey olan kaygan, ıslak çimen üzerindeyken minimum patinaj ile kaldırma açısından destek olabilir ve hatta derin kum içinden çıkarma konusunda bile yardımcı olabilir.

Jaguar Land Rover Group Mühendislik Direktörü Nick Rogers şu yorumlarda bulundu: "Çin, Range Rover için son derece önemli bir pazar; bu nedenle lüks SUV ailemizin 45. yılını kutlamak için mükemmel bir yer seçtik. Range Rover'ın gelişmiş hafif gövdesi ve rakipsiz arazide sürüş becerisi bu eşsiz sürüşün gerçekleştirilmesinde rol oynayan kritik öneme sahip faktörler oldu."

Kağıt köprünün tasarımcısı Steve Messam ise şunları söyledi: "Daha önce insanları taşıyabilecek kapasitede kağıt yapılar inşa edildi ancak bu büyüklükte bir şey daha önce denenmemişti. Tıpkı Range Rover gibi bu yapının da mühendislik sınırlarını zorlaması ve aracın köprüyü geçerken sergilediği kolaylık ve rahatlık gerçekten nefes kesiciydi."

Range Rover modern dış tasarımını, sınıfının lideri arazide sürüş becerisi ve şık bir iç tasarım ile birleştiren üst düzey bir lüks SUV araçtır.

Land Rover'ın eşsiz köprüyü geçiş videosunu izlemek ve bu özel yapım projesinin detaylarını görmek için buraya tıklayın

© Jaguar Land Rover 2018