PROJECT HERO: KIZILHAÇ'A YARDIM ETMEK
AMACIYLA DÜNYANIN İLK DRONE TEKNOLOJİSİNE SAHİP ARACI
YENİ LAND ROVER DISCOVERY

Jaguar Land Rover Özel Araç Operasyonları (SVO), Avusturya Kızılhaçı'nın kullanımına sunmak üzere yeni Land Rover Discovery'nin özel bir versiyonunu tasarladı ve üretti. 'Project Hero', ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı'nda dünya basınına tanıtıldı.

Project Hero, Jaguar Land Rover'ın, dünyanın en büyük insanı yardım ağı olan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ile işbirliğini desteklemek üzere tasarlanan gelişmiş bir iletişim aracıdır. SVO, acil durum müdahale ekiplerince denenecek olan benzersiz bir Land Rover geliştirmek amacıyla Avusturya Kızılhaçı ile iş birliğinde bulundu. Aracın, felaket anlarında daha hızlı müdahale edilmesini sağlayarak Kızılhaç'a hayat kurtarma konusunda destek olabilmesi umuluyor.

Land Rover, 1954 yılından bu yana Kızılhaç'a destek sağlamaktadır ve IFRC'ye şimdiye kadar dünyanın dört bir yanında acil müdahale için 120 araç tedarik etmiştir. Project Hero, tavana takılı bir drone'a sahip ilk araçtır. Otomatik merkezleme ve manyetik tutma teknolojisini içeren tamamen entegre iniş sistemi, drone'un Project Hero hareket halindeyken de üzerine inebilmesini sağlayan dünyanın ilk sistemidir.

Drone, yeni Discovery'nin olağanüstü olan kapasitesini daha da artırır. Drone havadayken, canlı görüntüler Kızılhaç'ın acil durum müdahale ekiplerine iletilebiliyor ve böylece heyelan, deprem, sel ve çığ gibi doğal felaketlere daha hızlı ve etkili bir biçimde müdahale edilebiliyor. Doğadaki büyük değişiklikler, haritaların kullanılmasını imkansız hale getirebiliyor; bu da hayatta kalan kişilerin bulunması ve kurtarılması konusunda daha fazla tehlike ve zorluk yaratıyor. Bu doğrultuda, drone'un kuş bakışı görüş özelliği, kurtarma görevlilerinin olay yerini güvenli bir mesafeden inceleyebilmelerini sağlayacak.

Jaguar Land Rover Özel Araç Operasyonları İdari Müdürü John Edwards konu ile ilgili olarak şunları söylüyor: "Land Rover ve SVO’daki mühendis ve tasarımcı ekibi, IFRC ve üyelerinin gerçekleştirdiği olağanüstü insani yardım çalışmalarını desteklemekten gurur duymaktadır. Yeni Discovery, her tür zemine uygun olağanüstü bir SUV’dur; Project Hero ise bu gelişmiş kapasite ve yenilikçi teknolojinin ideal bir kombinasyonunu oluşturuyor. Bu doğrultuda, Kızılhaç’a acil durumlarda hayat kurtarma konusunda yardımcı olmayı umuyoruz.”

Project Hero, gücünü yeni Land Rover Discovery'nin 3,0 litrelik TD6 motorundan alıyor. Project Hero'nun benzersiz drone teknolojisine ek olarak, bu özel aracın iç tasarımının arka kısmında da şu özellikler yer alıyor:

• Ek bir çalışma yüzeyi olarak veya alt kısımda taşınan yükü korumak için kullanılabilecek, arka yük alanında yer alan dayanıklı kayar zemin
• Arka koltukların arkasında ek donanım bağlantı noktaları sağlayan ayırma paneli
• Gece görüşünü desteklemek üzere stratejik olarak konumlandırılmış LED ışıklandırma
• Farklı bölgelerden farklı priz düzenlemelerine izin veren yenilikçi güç kaynağı noktaları

Project Hero ayrıca, birçok durumda iletişim sağlanmasına olanak tanıyan çok frekanslı telsiz donanımına da sahiptir.

Project Hero, Haziran 2017'den itibaren 12 ay boyunca Erzberg'de yer alan Avusturya Kızılhaçı eğitim merkezinde, dağlık Eisenerz maden bölgesinde ve Viyana'da bulunacak. Drone, afet yardımı konusunda yeni ve yenilikçi teknikler geliştirmek için simülasyonlarda, kompleks doğal felaket senaryoları için gece ve yoğun orman koşulları dahil test uygulamalarında kullanılacak. Ayrıca, Project Hero'dan, Kızılhaç'ın şiddetli kar ve sel gibi doğal felaketler ya da kazalarda acil durum desteğine ihtiyaç duyduğu anlarda da yararlanılacak.

© Jaguar Land Rover 2018