LAND ROVER VIRGIN GALACTIC ORTAKLIĞI

Land Rover, Richard Branson'un öncü ticari uzay şirketi Virgin Galactic ile uzun vadeli işbirliğiyle birlikte Discovery Vision Concept aracını tanıttı.

NİSAN 2014

İki markanın öncü ruh, teknolojik yenilik ve macera duygusundan oluşan ortak vizyonlarını gözler önüne seren bu çığır açan ortaklık, Virgin Galactic'in dünyanın ilk yolcu taşıyan ticari uzay gemisi SpaceshipTwo ve Land Rover'ın yeni Discovery Vision Concept aracının önünde duyuruldu. Duyuru, iki markanın da simgesel tasarım ve kusursuz mühendislik taahhüdünü ve yeni nesil için yolculukların sınırlarını genişletme arzusunu gösteriyor.

Land Rover Discovery Concept side by side with Virgin Galactic spaceline.

Bu ortaklıkla Land Rover araçları, Virgin Galactic ekibinin günlük yaşamının bir parçası haline geliyor. "Geleceğin Astronotları" uzay deneyimi, katılımcıların eğitim için New Mexico'ya geldikleri andan itibaren Land Rover ile başlayacak ve bekleyen uzay gemisine girmek üzere uzay terminaline doğru yolculuklarıyla sürecek. Land Rover, Kaliforniya Mojave Çölü'ndeki Virgin Galactic test merkezinde ve onun New Mexico'daki üssü Spaceport America'da bir araç filosu oluşturacak.

Bu heyecan verici duyuru, daha önce uçak gemisi olarak hizmet veren ve şimdi New York'ta Hudson Nehri'nde demirli şekilde deniz, hava ve uzay keşiflerine adanmış bir müze olarak kullanılan USS Intrepid'in güvertesinde yapıldı. Land Rover’ın ayrıcalıklı ortak olarak ilk faaliyeti, SpaceShipTwo VSS Enterprise'ın tam boyutlu bir kopyasını, Intrepid'in güvertesinde British Airways Concorde ve adaşı Uzay Mekiği Enterprise ile yan yana gelmek üzere New York'a getirmek oldu. Tıpkı Uzay Mekiği gibi, SpaceShipTwo da devrim yaratan yeniden kullanılabilir insanlı uzay araçlarının ilki. Araçların ilk kez bir araya getirilmesi, insan zekasının ve keşfetmeye yönelik maceracı ruhunun güçlü bir simgesini oluşturuyor.

SpaceShipTwo ile birlikte görücüye çıkan bir başka araç da Land Rover’ın gelecekteki Discovery ailesinin vizyonunu simgeleyen Land Rover Discovery Vision Concept oldu. Konsept araç yeni dinamik tasarım dilini ve dünyada ilk kez görülen bir dizi teknolojiyi sergiliyordu. Land Rover'ın her türlü arazide kullanılabilme özelliği üzerinde yükselen Discovery Vision Concept, geleceğin SUV'sini temsil ediyor.

Araç, önünde kalan arazinin transparan bir görünümünü sunarak, aracın ön kısmını kabin içerisinden "neredeyse" görünmez kılan geliştirilmiş gerçeklik teknolojisini kullanıyor. Hareketle Kumanda özelliği yalnızca elinizi hareket ettirerek kapıları açabilmenizi, sinyal lambalarına kumanda edebilmenizi veya farları yakabilmenizi sağlarken, Lazerli Referans alma özelliği de düşük hıza ya da karmaşık manevralara yardımcı olmak üzere zemine işaretler, semboller ve görseller yansıtıyor.

Çarpıcı Manhattan manzarası ve büyüleyici projeksiyonlar önünde tanıtılan, oyunun kurallarını değiştiren bu iki araca 200'den fazla VIP konuk tanıklık etti.

Virgin Galactic'in kurucusu Richard Branson şunları söyledi: “Bu inanılmaz yolculukta Land Rover'ın bize katılmasından daha fazla memnuniyet verici bir şey olamazdı. Keşifler ve macera denince akla ilk gelen marka Land Rover. Land Rover araçlarının güvenliği ve kusursuz mühendisliği 65 yıldan uzun bir süredir efsane haline geldi ve Virgin Galactic'in de kalbinde bu özellikler yer alıyor. Son sınırı birlikte aşarak uzun ve verimli bir ortaklığı sürdürmek istiyoruz.”

Jaguar Land Rover Grubu Pazarlama Müdürü Phil Popham ise şöyle konuştu: “Bu ortaklık, İngiltere'nin aynı erdemleri, öncü ruhu ve gerçek macera hissini paylaşan iki simgesel markasının evliliğidir. İki marka da insanlığın uzun süreli keşfetme vizyonunu paylaşmanın yanı sıra, bu ortaklığın başkalarına da ilham vermesini arzuluyor. On binlerce çalışanımız ve müşterimizden okullara ve üniversitelere kadar gençleri mühendislik, bilim, teknoloji ve matematik alanlarında kariyer yapmaya ve gelecek nesiller için yeni yolculuk yöntemleri keşfetmeye teşvik ediyoruz.

Land Rover’ın kalbi "yükseklerde ve uzaklarda" atar; biz karanın öncüsüyüz, Virgin Galactic ise uzayın öncüsü. Bu, ortak bir vizyonu paylaşan markaların çok özel bir işbirliğidir."

İki marka da önemli ve saygın toplum ilişkilerinin yanı sıra, genç insanlara bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında bir gelecek kurmak için ilham kaynağı olmak üzere STEM eğitim programları yürütüyor ve birlikte geliştirilen bu ortaklıkta, hayati önem taşıyan alanlarda daha fazla genç insanı motive etmek ve başkalarına da ilham vermek açısından büyük bir potansiyel görüyor.

© Jaguar Land Rover 2018