LAND ROVER VE BORN, RICHARD ORLINSKI’NİN EŞSİZ ENSTALASYON ÇALIŞMASINI SERGİLİYOR.

Land Rover, ünlü Fransız heykeltıraş Richard Orlinski ile benzersiz bir işbirliği yaptı. Sanatçı, Land Rover tarafından oluşturulan, gerçek Range Rover Evoque Convertible boyutunda tel gövdeyi kullanarak bir enstalasyon çalışması gerçekleştirdi.

Vahşi hayvanları betimleyen devasa heykelleriyle bilinen Orlinski, bu sanat eserini, Paris'teki stüdyosunda tamamladı. Çalışma, daha sonra Courchevel Kayak Merkezi'ne gönderildi ve burada, Land Rover tarafından düzenlenen ve üç ay süren bir tasarım ve yaratıcılık kutlama etkinliği olan BORN AWARDS'ın bir parçası olarak sergilendi.

Bu enstalasyon çalışması kayak sezonunun geri kalanında Fransız Alpleri'ndeki yerinde kalarak Courchevel'de sergilenmeye devam edecek.

Gerçek Range Rover Evoque Convertible boyutundaki bir tel gövdeye dayanan enstalasyon çalışması, Courchevel'in karla kaplı yamaçlarıyla çarpıcı bir uyum sergiliyor; sürücü koltuğunda Orlinski'nin simge haline gelen goril heykellerinden biri bulunuyor. Bu çalışma, Orlinski'nin çalışmalarında sıklıkla karşımıza çıkan 'negatif duyguları pozitif yaşamsal isteklere dönüştürmeyi, ilkel bir içgüdüden medenileşmiş bir duyguya geçişi' amaçlayan Born Wild konseptine dayanıyor. Bu konsept, vahşi hayatta doğan ancak şehir yaşamına uyarlanan Range Rover Evoque'un temel değerlerini yansıtıyor.

Evoque Convertible’ı kullanıyor gibi görünen reçineden yapılmış goril, insanlarla olan ilişkisinin yanı sıra göreceli 'kusursuzluğu' nedeniyle seçildi. Orlinski bu konuyu şöyle açıkladı: "Aracın direksiyonuna en sevdiğim heykellerimden biri geçsin istedim. Benim simge haline gelen eserlerimden biri olarak görülen King Kong gorilini, insana en yakın hayvan olduğu için ve insanların özdeşleştirme yapması daha kolay olacağı için seçtik. İnsanın özelliklerini barındıran ancak kusurlarına sahip olmayan bir hayvan. Bizimle aynı güce ve belki de aynı zekaya sahip. Bir yönüyle ideal insan."

Orlinski ilk olarak 2004 yılında heykel yapmaya başladı ve hızlı bir şekilde üne kavuştu. 2015'te sanat pazarı bilgi servisi ArtPrice tarafından en çok satan çağdaş Fransız sanatçısı seçilen Orlinski; Art Paris Fair, Art Basel ve FIAC Paris dahil olmak üzere çok sayıda festival ve sanat fuarına onur konuğu olarak katıldı.

Orlinski'nin çalışması otomotiv dünyası ile yakın bir sinerjiye sahiptir, çünkü kendisi bir otomobil meraklısı, koleksiyoncu ve yarışçı olmanın yanı sıra kendi çalışmalarında otomotiv malzemeleri ve teknikleri de kullanıyor. Kendisi bu durumu şöyle açıklıyor: "Şu anda otomobiller üzerinde çalışıyorum. Yarış kaskı yapıyorum ve yarış pilotları için otomobilleri özelleştiriyorum. Her zaman otomotiv sektörünün içindeydim. Heykellerimiz için otomotiv boyası kullanırız, bu nedenle heykeller ve otomobiller arasında her zaman bir bağ vardır. Kariyerimin başlarında dahi her zaman otomobil fuarlarına giderdik. Buralarda en güzel boyaları ve en güzel renk çeşitlerini bulmanız mümkündür."

Land Rover'ın alüminyum tel gövde serisi Range Rover Evoque'un 2011 yılındaki tanıtımıyla başladı ve kendi çapında tanınmış bir çalışma koleksiyonu haline geldi. Land Rover tel gövdeleri Londra, Paris, New York, Los Angeles, Milano, Berlin ve Şanghay gibi dünyanın simge haline gelmiş çeşitli şehirlerinde sergilendi. Orijinal tasarımlar ve otomobil ilk tasarlandığında üretilen veriler temel alınarak yaratılan bu tel gövdeler otomobilin doğru ruhu ve özünü yakalaması sayesinde şekillerinden hemen tanınabiliyor.

Land Rover Baş Tasarım Sorumlusu Gerry McGovern enstalasyon çalışması hakkında şunları söyledi: "Richard gibi yetenekli bir sanatçı ile çalışmak ve Range Rover Evoque tel gövdesine ilişkin kişisel vizyonunu görmek bizim için son derece heyecan verici. Orijinal Evoque'un geliştirilmesinden bu yana bu tel gövdelerin çeşitli versiyonlarını oluşturduk ve bunlar yıllar boyunca kendi çapında simge haline geldiler. BORN ile ortaklığımız tamamen yaratıcılığı ödüllendirmeye dayanıyor ve bu yaratıcılığın çok değer verdiğim bir tasarıma uygulandığını görmek müthiş bir duygu."

Orlinski'nin enstalasyon çalışması, Land Rover tarafından düzenlenen BORN AWARDS etkinliğinin başında tanıtıldı. Bu etkinlik Land Rover ile yaşam tarzı şirketleri ve yaratıcı girişimciler için lider alternatif finansman plaformu olan BORN arasında bir işbirliği sonucunda ortaya çıkan bir tasarım ödülleri etkinliğidir. Land Rover'ın doğasında var olan tasarım stratejisi ve uygulamasında mükemmelliğin ödüllendirildiği BORN AWARDS'ta kazananlar, Başkanlığını BORN'un Kurucusu Jean-Christophe Chopin ve Gerry McGovern'ın yaptığı bir jüri tarafından belirlenecek.

Dünyanın Yaratıcı Liderlerini ödüllendirmek ve gelişmekte olan sanatsal yetenekleri teşvik etmek amacıyla işbirliği içinde çalışan markalar tasarım, mimarlık, moda, gastronomi ve iş dünyasının önemli yaratıcı isimleriyle yapılan özel röportajların yer aldığı bir kısa filmler dizisi BORN'un web sitesinde (www.born.com) yayınlandı.

Land Rover ve BORN, ortaya çıkan yaratıcı yeteneklere ışık tutmaya ilişkin bağlılıklarının bir parçası olarak, önde gelen Instagram hesaplarına, Range Rover Evoque ve Range Rover Evoque Convertible’ın yer aldığı görsel hikayeler yaratması için destek sağladı.

Gerry McGovern ve Jean-Christophe Chopin tarafından seçilecek en iyi hikaye anlatıcısına Mart ayının sonunda yapılacak törende Instagram Yaratıcılığı için BORN AWARD ödülü verilecek.

© Jaguar Land Rover 2018