LAND ROVER ADININ DOĞDUĞU YER: ISLAY ADASI

AĞUSTOS 2015

İskoçya’nın Islay bölgesi, Land Rover tarihinde çok önemli bir yere sahip. "Hebridlerin Kraliçesi" olarak bilinen bu ada, 60 yıldan daha uzun bir süre önce otomotiv dünyasının simgesi olan bir araca adını verdi. O zamanki adıyla Rover Car Company’nin Genel Müdürü Spencer Wilks’in adada yer alan Laggan arsasını satın alması ve arsa bekçisi Ian Fraser'ın, bu engebeli arazide sürdüğü modifiye edilmiş Rover 12'sini bir kara korsanına "Land Rover'a" benzetmesi ile Land Rover markası doğmuş oldu.

Bu hikaye Land Rover’ın, Land Rover Serilerinin ve Defender üretiminin 67. yılını kutlamak, burada benzersiz bir film çekmek ve aracın ünlü armasının tasarlanmasına ilham veren yeri görmek üzere Islay'e doğru yola çıkmasına ve ziyaretçilerin 1954 Serisi I 107" Pick-Up, 1965 Serisi IIa 88" Tilt ve 1980 Serisi III 109" Station Wagon gibi birçok Land Rover ve Defender Serisi aracı kullanmasına sebep oldu.

Uçsuz bucaksız manzarası ve engebeli arazisinin yanı sıra dünyanın en iyi viskilerinin üretildiği yer olarak bilinen Islay, 40'lı yılların sonunda Land Rover araçlarının üretildiği kapalı bir test alanı haline gelmiş ve Land Rover Serilerini geliştiren Wilks kardeşler adayı deneme alanı olarak kullanmaya devam etmişlerdi.

"Born in Lode Lane'in" yazarı Roger Crathorne’un da dediği gibi; birçok aracın en az 50 yaşında olmasına rağmen, halen Islay'in engebeli ve zorlu arazisinin üstesinden gelebiliyor olması Land Rover'ın bu konuya ilişkin tüm dünyaca bilinen becerisini mükemmel bir şekilde gözler önüne seriyor.

© Jaguar Land Rover 2018