HER ARAZİYE UYGUN TEKNOLOJİ

Aracınızı ister dönemeçli bir kırsal yolda sürün ister çamurlu bir araziyle mücadele edin, Land Rover sürücüye çok çeşitli koşullarda yardımcı olacak bir dizi yeni teknoloji geliştirdi.

ALL TERRAIN PROGRESS CONTROL (ATPC)

Bu yenilikçi teknoloji off-road sürüşü daha kolay ve daha güvenli hale getirmek üzere tasarlandı. Temelde off-road sürüş için düşük hızlı bir hız sabitleyici olan ATPC aracın hızını ve frenlerini yönetir, çekiş kaybını en düşük seviyeye getirir ve zorlu, kaygan off-road koşullarında dengeli şekilde ilerlemeyi mümkün kılar. Sürücünün tek yapması gereken direksiyonu kullanmak ve ilerideki yolu değerlendirmektir.KADEMELİ BIRAKMA KONTROLÜ (GRC)

Kademeli Bırakma Kontrolü sürücülerin dik yokuş ve inişlerde zahmetsiz şekilde kalkış yapmalarını sağlar. Dik bir yokuşta kalkış sırasında GRC frenin serbest bırakılmasını otomatik olarak geciktirir ve kademeli olarak bırakarak sürücünün gaza basmasını ve yumuşak bir kalkış yapmasını sağlar. Bir tepeden inerken GRC kademeli olarak serbest bırakmadan önce frenleri otomatik olarak tutarak sürücüye aracı maksimum seviyede kontrol olanağı sunar.TERRAIN RESPONSE

Terrain Response, Land Rover araç sahiplerinin araçlarının etkileyici yol ve arazi yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak üzere tasarlanmış kullanışlı bir kumanda sistemidir. Sürücü merkez konsol üzerindeki döner düğmeyi kullanarak kum, çamur ve mıcır dahil olmak üzere farklı zemin tipleri arasından seçim yapabilir. Sistem daha sonra mevcut zemin için gereken maksimum tutuşu ve kontrolü sağlamak üzere gaz tepkisi, vites değiştirme hızı ve çekiş kumandası gibi bir dizi ayarı iyileştirir.

RÖMORK ÇEKME

Bir karavan bağlamak veya geri manevrayla bir römorku dar bir yere sokmak oldukça zorlu olabilir. Römork Bağlama Yardımı ve Römork Çekme fonksiyonları, aracın arkasındaki kamerayı kullanarak sürücülerin bir römorku doğru şekilde bağlamalarını ve geri manevra sırasında römorkun yönünü öngörebilmelerini sağlar. Öngörülen geri manevra yolunu göstermek üzere aracın dokunmatik ekranında kılavuzlar ve grafikler gösterilir.DERİNLİK ALGILAMA

Bir fiyort, bir dere ya da sel basmış bir yol olsun, sudan geçmeniz gerekiyorsa suyun derinliğinden emin olmak genellikle oldukça zordur. İşte bu durumlarda Derinlik Algılama özelliği oldukça faydalıdır. Kapı aynalarındaki sensörleri kullanan sistem, aracın dokunmatik ekranı aracılığıyla sürücüyü suyun derinliği hakkında bilgilendirir, sürücünün mevcut derinliği ve aracın ne kadar derinlikten geçebileceğini görmesini sağlar. Derinlik arttıkça sesli sinyalin tonu da artar.

TORK YÖNLENDİRME

Frenle Tork Yönlendirme yağışlı veya kış mevsimi hava koşullarında Land Rover modellerinin yolda kullanım özelliğini iyileştirir. Sistem aracın önden savrulduğunu algılaması durumunda dönüş oranını artırmak üzere iç tekerleğe hassas şekilde ölçülmüş fren uygular, önden savrulma eğilimini geçersiz kılar ve viraj dönerken sürücüye aracını seçtiği yolda tutma konusunda yardımcı olur. Böylece özellikle dar ve dönemeçli kırsal yollarda güvenli bir sürüş ile daha fazla çeviklik sunar.

© Jaguar Land Rover 2018