BEN SAUNDERS, KAPTAN SCOTT'IN EFSANEVİ KUTUP GEZİSİNİ TAMAMLAYARAK TARİH YAZDI

ŞUBAT 2014

Ben Saunders ve Tarka L'Herpiniere’in 24 Ekim’de başladıkları Terra Nova Keşif Gezisi, 7 Şubat Cuma gecesi saat 01:15 itibarı ile başarıyla tamamlandı.

7 Şubat Cuma günü saat 01.15'te İngiliz kutup kaşifleri Ben Saunders ve Tarka L'Herpiniere, Kaptan Robert Falcon Scott'un yarım kalan efsanevi Terra Nova keşif gezisini ilk kez tamamlayarak tarihi bir başarıya imza attılar.

Antarktika'nın geçit vermez doğasında Güney Kutbu'na gidiş dönüş rotasını 1795 mil boyunca yürüyerek aşan Ben ve Tarka, gelmiş geçmiş en uzun kutup yürüyüşünü tamamlayarak bir dünya rekorunun sahibi oldu.

Çeyrek yıldan fazla süren keşif gezisi, fiziksel ve ruhsal dayanıklılık sınırlarını zorlayarak gelecekteki kutup maceraları için çıtayı yükseltti. Her biri yaklaşık 200 kg’lık başlangıç ağırlığına sahip yüklerini kızaklarla çeken Ben ve Tarka, dondurucu rüzgarlarla -46oC'ye kadar düşen hava sıcaklıklarında günde ortalama 17 mil yürüdü.

Ben Saunders "Neredeyse akıl almaz bir şeyi başardık. Scott'un Terra Nova keşif gezisini tamamlamak hayatımın hayaliydi ve bitiş noktasına sağ salim ulaşmayı başardım. Yolculuk, bedenimizin ve aklımızın sınırlarını her gün tekrar tekrar sınayan muazzam bir girişimdi." dedi.

"Zaman zaman kendimizi aşırı soğuk, rüzgar ve platoların yüksek rakımında çaresiz durumda bulduk. Erzakımız azaldığı için zayıf düştük ve ölümün kıyısına tahmin ettiğimizden daha fazla yaklaştık. Bu bakımdan, hem Tarka hem de ben, yüz yıl önce Kaptan Scott ve ekibinin dayanıklılığı, azmi ve yürekliliği karşısında hayranlık ve derin bir saygı duyuyoruz."

Kaptan Scott ve ekibi 1600 millik yolu aştıktan sonra hayatlarını kaybetmiş ve bu yol 100 yıldır aşılamamıştı.

Land Rover ve Intel, “The Scott Expedition” gezisinin ortak destekçileri olarak gezinin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynadılar. Land Rover, Ben'i İngiltere, Avrupa ve Grönland'ın ulaşılması güç bölgelerine götürerek hazırlık çalışmalarına yardımcı oldu.

Land Rover Marka Deneyimi Direktörü Mark Cameron şunları söylüyor: "Bu inanılmaz keşif gezisine katkıda bulunmak Land Rover için gerçek bir ayrıcalıktı. Ben'in blogunda oldukça canlı ve başarılı bir şekilde anlattığı yolculuğu gözümde canlandırmaya çalışarak Ben ve Tarka'yı her gün izledim. Bu keşif gezisini tamamlamak, en yüksek düzeyde fiziksel ve ruhsal sağlamlıkla birlikte gerçek bir başarma azmi gerektiriyordu."

"Bizi kendimiz ve çevremizdeki insanlar için daha iyisini yapmaya teşvik edecek olağanüstü kişilere ve ekiplere, yani kahramanlara hepimizin ihtiyacı var. Land Rover'ın ‘Above and Beyond’ sloganı bundan daha iyi bir örnekle açıklanamazdı. Ben ve Tarka'yı kutluyorum."

Kaptan Robert Falcon Scott'un torunu Falcon Scott ve Kraliyet Onur Nişanı sahibi, Güney ve Kuzey Kutbu'nda yürüyen ilk insan ve 2041 grubunun kurucusu Robert Swan keşif gezisinin destekçileridir.

www.scottexpedition.com/blog

© Jaguar Land Rover 2018