DISCOVERY SPORT KAR TÜNELİ MÜCADELESİNDE KÖPEK GÜCÜ, BEYGİR GÜCÜNE KARŞI

Land Rover müşterilerinin yüzde 50’sinin köpek sahibi olması veya köpekleriyle düzenli biçimde yolculuk yapmaları nedeniyle, Land Rover benzersiz bir eğitim mücadelesi için kızak köpeklerini Finlandiya’da bulunan bir yeraltı tüneline götürerek köpeklerin
becerilerini teste tabi tuttu.

Bu yıl sıcak geçen yaz mevsimi Kuzey Avrupa’nın büyük kısmını karsız bıraktı. Land Rover önümüzdeki kış aylarında gerçekleştirilecek şampiyona için çalışmaya ihtiyaç duyan ve husky köpeklerden oluşan bir takımı karlı bir pistte ihtiyaç duydukları sprinti atabilmeleri amacıyla Finlandiya’daki Vesileppis Kayak Tüneline getirdi.

Discovery Sport SUV, Finlandiyalı orta mesafe şampiyonu Laura Kääriäinen ve altı köpekten oluşan takımına zorlu bir rakip oldu. Finlandiya Vesileppis Kayak Tünelinde 1 km uzunluğundaki sprint sırasında başa baş gittiler.

Discovery Sport’un her türlü zemine uygunluk kapasitesini teste tabi tutmak için mükemmel bir yer olan inişli çıkışlı tünel, zeminin 35 metre altındaki bir kaya yatağına kazılmış ve yaz boyunca 20 mm derinliğindeki kar örtüsünün korunması amacıyla sürekli -2°C’de tutuluyor.Aksi yönlerden alınan startta köpeklerin basit bir görevi vardı. İlk eğimi aştıktan sonra tempoyu belirlediler ve 35 km/sa civarında bir hızı koruyabildiler. Diğer tarafta, turlardan birinde Discovery Sport’un yolu tekerlek hareket mekanizmasını ve çekiş kumanda sistemlerini teste tabi tutan buz bloklarıyla kapanmıştı.Tünelde atılan iki turun ardından kızak takımı ve Discovery Sport birbirine çok yakındı ancak yol üzerinde bir dizi buz engelini aşmaya zorlanan Land Rover bu benzersiz mücadeleyi kıl payı kazandı.

Jaguar Land Rover'da Denge Kontrol Sistemleri Baş Mühendisi, Sürücü Karl Richards konu hakkında şunları söyledi: “Kar tüm dünyada kış mevsimi sırasında sürücülerin karşılaşabileceği en zorlu zeminlerden birini oluşturuyor ve Discovery Sport bu koşullarda köpekler kadar rahat ilerleyebileceğini gösterdi. Land Rover’ın gelişmiş Terrain Response teknolojisi ve akıllı dört çeker sistemi, premium kompakt SUV’umuzun off-road sürüşü söz konusu olduğunda kendi sınıfını yarattığını gösteriyor.”Yarıştan önce Discovery Sport’un özel aksesuarları, lider husky Jami’yi kara hasret sürüsüne kavuşturmak üzere kar tüneline güvenli bir şekilde taşımaya yardımcı oldu. Land Rover’ın tam yükseklikteki bagaj bölme sistemi, evcil hayvanların yolcu bölmesine geçmesini önler ve araç içindeki bağlantı noktalarına kolaylıkla takılabilir. Dayanıklı kauçuk paspas da bagaj zeminini korur, hatta küçük dökülmelerin yayılmamasını sağlar.Land Rover’ın Harekete Duyarlı Bagaj Kapağı dahil olmak üzere tüm konfor özellikleri Jami’nin premium kompakt SUV’a girip çıkabilmesini kolaylaştırırken, 10 inç merkezi dokunmatik ekran aracılığıyla erişilebilen Surround Kamera Sistemi sürücü Richard’ın tünel içerisindeki manevralar sırasında köpeklere dikkat edebilmesini mümkün kıldı.

© Jaguar Land Rover 2018