DISCOVERY GÜNLÜKLERİ
PERU’NUN KUM TEPELERİ VE DAĞLARI

Orman, çöl ve dağlar. Yeni Land Rover Discovery Güney Amerika’da bir Land Rover Experience gerçekleştiriyor.

Saatler ilerlerken sıcak bir günün ardından hava serinlemeye başlıyordu. Toz içinde 16 güçlü Land Rover Discovery’den oluşan konvoy, Pasifik sahiline yaklaşırken çölde yılan gibi kıvrılıyordu. Biz ve kamp arasında, heybetli görünen 80 m yüksekliğinde kum tepeleri zinciri vardı.

Land Rover Experience Deutschland 2017 Tour yarışmasının kazananları olarak, 35.000 başvuru arasından seçilen korkusuz altılı ekibimiz içinde Hamburglu bir BT proje müdürü, Aachen’den bir pilot ve Berlinli bir emlak acentesi vardı.

Sechura çölünün kıyısındaki küçük bir kasaba olan Pisco’ya giden küçük bir tarifesiz uçağa binmeden önce Lima’ya uçmuştuk. Bu, Peru’nun zengin kültürü ve görkemli vahşi doğasını keşfedeceğimiz, en üstün aile SUV’unu gezegenin en zorlu ortamlarından birinde zorlayacağımız 14 günlük gezinin başlangıcıydı.Pisco’da iki haftalık macera için ihtiyaç duyacağımız her şeyi yüklenerek Discovery’lerin her birinin 2.406 litrelik bagaj alanını tamamen kullandık.

İlk gün kasabalar ve köylerden geçen görece iyi yollarla başladı ancak, asfalt bittiğinde önümüzde sonsuz görünen bir çöl vardı. Daha iyi çekiş sağlayan DuraTrac lastiklerdeki azaltılmış hava basıncı sayesinde her Discovery, nispeten kolay bir şekilde yumuşak kumun üstesinden geldi.90 km sonra kum tepelerine ulaştık. Discovery bu tür durumlar için, Land Rover’ın yeni nesil Terrain Response 2 teknolojisi dahilinde bir Kum moduna sahip. 60 derecelik eğimler ve 80 metrelik yüksekliklerle bu şimdiye kadarki en zorlu test olacaktı.

Yaklaşırken, çekiş kuvvetini kaybetmeden zirveye tek bir seferde ulaşmak için hızımızı kademeli olarak artırdık. Araç içi iletişim sistemi aracılığıyla öncü araçtan gelen komutlara kulak vererek, en sert zemin üzerinde ilerlemek üzere yolumuzu belirledik. Tekerlekler kumu havalandırırken 340 beygir, 3.0 litre V6 motor zemin için gerekenden çok daha fazlasını sunuyordu.

Bir Discovery yokuş aşağı inerken de aynı şekilde kolayca zeminle başa çıkıyor, kum tepesinden dikkatle inerken diğer yanda batan güneşin ışıkları Pasifik Okyanusu üzerinde parlıyordu.Bir sonraki durağımız oldukça farklıydı. İç kısımlara dönmeden ve And Dağları’nın 3.200 m yükseğinde, otlayan lama sürüleriyle dolu dik çimenliklerle çevrili Chavin köyüne tırmanmadan önce sahili kucaklayarak, büyük Pan-American Otoyolu boyunca ilerledik. Müzik ve dans dolu bir akşam için burada yaşayanlara katılmadan önce, Land Rover’ın yardımlarıyla kısa süre önce yenilenen köyün buluşma yerini ziyaret ettik.

Üçüncü gün turun en yüksek noktası olan deniz seviyesinden 4.800 m yukarıdaki Tana köyüne doğru ilerlerken sis dağların etrafını sarıyordu. Görevimiz okula yeni mobilyalar götürmekti ve Discovery konvoyu dik tırmanışı kolaylaştırdı.

Ertesi gün Land Rover Experience turunun orta noktası olan canlı ticaret merkezi Huancayo’ya doğru 200 km’lik bir rotayı izleyerek dik dağ yollarından indik. Dağların gölgesinde her Discovery kontrol edildi ve yakıt takviyesi yapıldı. Kum tepeleri ve dağlar listeden silindikten sonra maceranın bizi ormanın derinliklerine ve herkesin heyecanla beklediği Machu Picchu’ya götürecek yeni etabına başlamaya hazırdık.

© Jaguar Land Rover 2018