DISCOVERY EXPEDITION, ÇÖLÜ SINIFA DÖNÜŞTÜRÜYOR

Land Rover Discovery Expedition sayesinde binlerce çocuk uçsuz bucaksız Ürdün çölünü keşfedecek ve suyun korunması konusunda bilgiler edinecek.

Land Rover Discovery Expedition sayesinde binlerce çocuk uçsuz bucaksız Ürdün çölünü keşfedecek ve suyun korunması konusunda bilgiler edinecek.

Özel olarak hazırlanan Discovery aile SUV’u, Kraliyet Coğrafya Topluluğu (IBG ile birlikte) tarafından verilen 2017 Land Rover Bursu sahiplerini destekleyecek. “Su Günlükleri” keşif gezisi insanların değerli olan suyu nasıl yönettiklerini incelemek üzere gezegenin en kurak ülkelerinden birini aşacak.

Coğrafya öğretmeni Fearghal O’Nuallain’in liderliğini yaptığı üç kişilik ekip, Solihull, St Peter’s Catholic School’dan 11 öğrenciyle birlikte bir aylık geziye çıktı. Öğrenciler coğrafya çalışmalarını desteklemek üzere O’Nuallain’in düzenli online yayınlarını takip edecek ve onlara Birleşik Krallık ve İrlanda’dan daha binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Discovery, gezimizin başarısı için önemli bir unsur. İhtiyacımız olan her şeyi taşırken bizleri Ürdün’ün geniş kum tepecikleri ve kayalık bölgelerinden geçirecek. Basit bir ulaşım aracı olmanın ötesinde özel olarak geliştirilen SUV aynı zamanda dört haftalığına konaklama yerimiz, laboratuvarımız, sınıfımız ve yayın stüdyomuz olacak.

FEARGHAL O’NUALLAIN
EKİP LİDERİ


Discovery aynı zamanda geleceğin coğrafyacılarına çıktıkları gezi hakkında haftada bir online (http://www.thewaterdiaries.com/) yayın yapmayı planlayan sahada çalışan bilim insanı Dr. Shane McGuinness ve belgesel yapımcısı Temujin Doran’a da ev sahipliği yapacak. Ekibin derslerinin her hafta ilerleyebilmesi için Jaguar Land Rover Özel Araç Operasyonları (SVO) bölümü benzersiz bir Discovery hazırladı.

Bir keşif tipi portbagaj ekibin malzemelerini taşıyacak ve bir çift tente düzenli yayınlar için hava koşullarına karşı koruma sağlayacak, off-road aydınlatması ise karanlık bastıktan sonra zorlu zemini aydınlatacak. Ayrı bir batarya şarj sistemi ve güç dönüştürücü ekibin elektrikli malzemelerini çalıştırmak için kullanılırken yük bölümleyici de bozuk zeminde eşyaların yerinde kalmasını sağlayacak. Ek yakıt ve su tedariği de keşif gezisinin daha uzağa erişebilmesine yardımcı olacak.

Kraliyet Coğrafya Topluluğu (IBG ile birlikte) ile kurduğumuz işbirliği araştırma, eğitim ve saha çalışması gezilerine katkıda bulunma taahhüdümüzün bir parçası olarak bizim için önemlidir. Land Rover Discovery dünyanın en yetenekli SUV’larından biridir, bu yüzden yaptığımız geliştirmeler keşif gezisine özel gerekliliklere odaklandı. Fiziksel ve elektriksel açıdan ekstra saklama kapasitesinin yanı sıra ihtiyaç duyulan barınak çözümlerini eklemek, ekibin zorlu çevre koşullarına rağmen görece konforlu şekilde yaşayabilmesini, çalışabilmesini ve yayın yapabilmesini sağlayacak.

MARK CAMERON
JAGUAR LAND ROVER DENEYİMSEL PAZARLAMA DİREKTÖRÜ


RGS-IBG Land Rover Bursu şu anda 10. Yaşında ve 2017 yılında ilk kez kazananları desteklemek üzere Discovery kullanılıyor. Gerçek aile SUV’u, Ürdün'ün zorlu tabiatıyla mücadele edecek ve üç kişilik ekip her duruma hazırlıklı olmak için arazi sürüşü için uzman eğitim alıyor.

Üçlü, Land Rover Experience’ın Rockingham’daki Doğu İngiltere tesislerinde Terrain Response 2 sistemi dahil olmak üzere Discovery’nin kapsamlı her türlü zemine uygun yetenekleriyle tanıştı. Gelişmiş bir ayar sistemi olan Terrain Response 2, Grass/Gravel/Snow (Çimen/Çimen/Çakıl/Kar), Mud and Ruts (Çamur ve Balçık), Sand and Rock Crawl (Kum ve Kaya Tırmanışı) modlarıyla her türlü yüzeye uyum sağlaması için aracı otomatik olarak ayarlıyor.

Bir ay sürecek keşif gezisi süresinde ekip Bedevi kabilelerinin Rum Vadisi bölgesinde nasıl su bulduklarını ve taşıdıklarını incelemeyi planlıyor. Ekip göçebelerin yanında dört gün geçirecek, dünyanın en kurak yerlerinden birinde tüketilen hemen hemen tüm yiyeceği sağlamak üzere eski ve modern teknikleri kullanan gelişen bir çiftlikte mola verecek ve Arap Antilobu neslinin yok olmaması için çalışan uzmanlarla tanışacak.

Ürdün’e yapılan hiçbir gezi Petra’yı ziyaret etmeden olmaz. Ekip burada Dünya Mirası Alanlarından birinde çalışan arkeologlarla buluşacak. Discovery, ekibi bu eski medeniyetten alarak, tüm bölgeye su güvenliği getirebilecek gelişmiş bir altyapı çalışması olan Akabe Körfezi tuz arıtma tesisini ve Kızıl Denizi Ölü Deniz ile bağlayan boru hattını incelemeye götürecek.

EDİTÖRLERE NOTLAR:

Ekip üyelerinin profilleri

Keşif lideri Fearghal O’Nuallain bir coğrafya öğretmeni ve konusunu heyecanlı hale getirmek için çalışıyor. Dünyanın etrafını bisikletle dolaştı ve Bilim Master tezi araştırması için Ruanda’yı yürüyerek geçti. Londra’nın merkezindeki bir okulda coğrafya öğretmeni olduktan sonra dünyayı bir sınıf haline getirmek amacıyla bir dizi proje geliştirmeye karar verdi.

Temujin Doran Kutuplarda ve Antarktika’da gerçekleştirilen keşif gezilerini kaydeden ödüllü bir film yapımcısıdır. Dünyanın her tarafına yolculuk etti, geziler yaptı ve filme aldı ve şu anda Bafta ödüllü Londra merkezli Independent yapım şirketi tarafından temsil ediliyor. http://www.independ.net/

Dr Shane Mc Guinness koruma biyolojisinin, biyolojik ve sosyal alanlarını da içine alan kapsamlı bir kariyere sahip saha bilim insanıdır. Zooloji Enstitüsünde (ZSL) amfibi hastalıklarını araştırdı ve Ruanda Ulusal Üniversitesinde dersler verdi. Şu anda Dublin Hayvanat Bahçesinde eğitim programı üzerinde çalışmaktadır.

Land Rover

1948'den beri Land Rover tüm model yelpazesinde gerçek "geniş kapasite" kavramını temsil eden özgün 4x4'ler sunmaktadır. Discovery, Discovery Sport, Range Rover, Range Rover Sport ve Range Rover Evoque modellerinin her biri dünyadaki 4x4 sektörünü tanımlıyor. Land Rover ürünleri şu anda yaklaşık 180 global pazarda müşterilerine sunuluyor.

Kraliyet Coğrafya Topluluğu (IBG ile birlikte) Land Rover'ın çok uzun süreden beri global marka ortağıdır. Land Rover 30 yıldan daha uzun süre araç ve uzman tedariki, finansman ve eğitim açısından topluluğun saha çalışmalarını ve keşif faaliyetlerini desteklemiştir. Bu ortaklığın en son çalışması Land Rover Bursu’dur. Burs her yıl coğrafyanın daha geniş çapta anlaşılmasını ve sevilmesini teşvik etmek ve katılımcılarını normal sınırlarının ve limitlerinin ötesine taşımak amacıyla Land Rover’ın da temel parçasını oluşturduğu bir yolculuğa çıkan tutkulu bir ekibe veriliyor. www.rgs.org/LandRoverBursary

© Jaguar Land Rover 2018