NINO MUSTICA

Ünlü İtalyan sanatçı Nino Mustica, doğu Sicilya'nın Adrano kasabasında doğdu. Resim ve müziğe duyduğu sevgiyi annesinden alırken, mühendis olan babası kendisine çizim ve mimari sevgisini aşıladı.

Mustica Catania Sanat Enstitüsü'ndeki ilk eğitiminin ardından eğitimine devam etmek için Roma Güzel Sanatlar Akademisi'ne gitti. 1980'lerde New York'a taşınmadan önce 1970'lerin başında Londra ve Kopenhag'da yaşadı. Londra'da kendisini özellikle diğer ifade türlerini etkileme kapasitesine sahip, ruha en çok hitap eden sanat formu olarak gördüğü müzikteki deneysellikle yönlendirilen özgür bir kültürle çevrelenmiş buldu.

Figüratiften soyuta giden bir yolu izlemesini sağlayan sanat ise müzik oldu. 1986'da kuzey İtalya'nın metropolü Milano'ya yerleşti. Mustica Milano'da, ünlü bir teknik üniversiteye (Politecnico) dönmeden önce ünlü Brera Güzel Sanatlar Akademisi'nde hocalık yaptı ve Budapeşte'de özel dersler verdi.

Mustica daha sonra öğretmenlik yapmayı bırakarak, renkleri şekillendirmeye odaklanmak üzere kendini resim yapmaya verdi. 1994'te resimlerini detaylandırmak, renkleri ve tual üzerinde yarattıkları duyguları "renk formlarına" dönüştürmek üzere 3D modelleme yazılımı kullanmaya başladığında sanatı ileri doğru önemli bir adım atmış oldu. Bu süreç hâlâ benzersiz ve gerçek anlamda kişisel bir şekilde devam ediyor. Mustica, geleneksel yöntemlerle yarattığı tablolarından birini alarak, bilgisayar yardımıyla bundan 3 boyutlu bir şekil oluşturuyor. Bu süreçte, rengin sahip olduğu duygunun forma dönüşümü, soyut hacimler kullanılarak ifade ediliyor. Boşluğu ayıran katman ise sanal olarak ağırlıksız bir evrende, soyuta benzer renk ve düşünceyle yaratılıyor.

Elde edilen formlar, mimari açıdan bile herhangi bir ölçeğe çevrilebiliyor. Mustica'nın çalışması sanat kavramını bir uçtan diğerine aşarken, müzik rengin soyutlanmasına, sonra bir resme, bir 3D forma ve son olarak da mimariye dönüşüyor. Kökeni Sicilyalı, ancak vizyonu açısından uluslararası bir sanatçı olan Nino Mustica'ya tüm dünyada ressamlar, heykeltıraşlar ve mimarlar hayranlık duyuyor ve çalışmalarını inceliyor.

© Jaguar Land Rover 2018