GERRY MCGOVERN Dizginlenemeyen Ruh

Land Rover'ın Tasarım Müdürü ve Baş Kreatif Sorumlusu olarak Gerry McGovern dünyanın en farklı ve en arzu edilen araçlarını yaratıyor ve dünyanın önde gelen otomotiv tasarımcılarından biri olarak tanınıyor.

McGovern, Coventry Üniversitesi'nde endüstriyel tasarım eğitimini tamamlamasının ardından otomotiv tasarımında uzmanlaşmak üzere Londra Kraliyet Sanat Koleji'nde master eğitimi aldı.

Kariyerine Detroit'te Chrysler'da başladı ve Peugeot'da Kıdemli Tasarımcı olarak çalışmak üzere İngiltere’ye döndü, daha sonra Rover Group'a katıldı. Bu dönemde övgü alan MGF spor otomobillerinin, Avrupa'da 7 yıl en çok satan kompakt SUV olan Land Rover Freelander'ın baş tasarımcısıydı ve üçüncü nesil Range Rover'ın yaratılması sırasında ekibe liderlik etti. McGovern daha sonra Lincoln-Mercury markalarını ayağa kaldırmak ve gençleştirmek üzere Ford Motor Company'ye geçti, Detroit ve Irving, Kaliforniya'da stüdyolar kurdu ve İngiltere’ye dönmeden önce Londra'da bir tasarım danışmanlık şirketi kurdu.

McGovern, İleri Tasarımlar Müdürü olarak 2004 yılında yeniden Land Rover'a katıldı ve 2006'da Land Rover Tasarım Müdürü olarak atandı. Bu tarihten itibaren pozisyonu Baş Kreatif Sorumlu görevini de kapsayacak şekilde genişledi ve Jaguar Land Rover Yönetim Kurulu'nun bir üyesi oldu.

Kendisi ve ekibi, markayı yeniden tanımlayan ve mevcut mirası temel alarak ürün yelpazesini 21. yüzyılla ilişkilendirmek üzere tamamen yeni bir Land Rover nesli yaratma sürecinin bir parçasıdır. Global anlamda övgüler kazanan LRX konsept araçtan geliştirilen Range Rover Evoque'un olağanüstü başarısı, İngiltere’den döndüğünden bu yana McGovern'ın tasarım stratejisinin ilk eksiksiz manifestosunu oluşturmaktaydı. Bunu Eylül 2012'de övgüler arasında pazara sunulan, tamamen yenilenen Range Rover, Range Rover Sport (2013) ve Discovery Sport izledi.

Bu büyük İngiliz markasının geleceğini yönlendirmekten ve bir vizyon sağlamaktan sorumlu olan McGovern, şu anda ekibine işi yeni alanlara taşıyacak fırsatlar geliştirmenin yanı sıra Defender gibi simge araçları değiştirmenin güçlüklerine karşı koyma konusunda öncülük ediyor. Baş Kreatif Sorumlu olarak McGovern'ın geniş faaliyet alanı görsel iletişime tüm açılardan kılavuzluk etmek, araçlar ve marka kimliği arasında tutarlı bir görünüm ve duygu sağlamaktır.

McGovern'ın tasarıma duyduğu sevgi otomotiv sektörünün ötesine geçiyor; kendisi aynı zamanda modern mimari ve mobilya konusunda uzman olmasının yanında bir modern sanat koleksiyoncusudur. Sanatçı, birçok tasarım jürisinde görev yapmış, birçok önde gelen uluslararası otomotiv ve ticari etkinliklere katılmış ve şirketi global düzeyde temsil etmiştir.

© Jaguar Land Rover 2018