DISCOVERY’NİN 25 YILI: PETER VE EILEEN CRICHTON


Peter ve Eileen Crichton’ın son 25 yılı, Discovery 3.5V8i model araçlarında dünyayı gezerek geçti. Dünyanın etrafını hem kuzey hem de güney yarımkürede iki kez dolaşan çift, 2012 yılında da 4x4’leri ile ulaşılabilecek en kuzey enlemden en güney enleme kadar gittiler.

Peter Crichton keşifleri esnasında bize zaman ayırarak gördüğü yerlerden onu en çok etkileyen beş insan ve doğa harikasını anlattı.

1) Bungle Bungle Dağları, Avustralya

Aborijinler için kutsal olan bu çizgili kumtaşı kuleleri, ıssız ve çorak bir manzaranın içinden tüm ihtişamlarıyla gökyüzüne yükseliyordu.

2) Kapadokya’nın Peri Bacaları ve 'Mantar Dağları'

Tarih öncesinden kalma volkanik küllerden oluşan kuleler ve üstlerini kapak gibi örten katılaşmış devasa lav kütleleri ile Kapadokya’daki manzara sanki başka bir gezegene ait gibiydi.

3) Şili’nin Alto Plano bölgesindeki üç ücra ve ıssız Ulusal Park

Tüm araçlarımız İngiltere’de tasarlanır ancak 177'den fazla ülkede satışa sunulur. Araçların buralara nasıl ulaştırılacağı, geleceği düşünmek ve verimli şekilde hareket etmek açısından önemlidir. Teslimatların diğer araç üreticileriyle paylaşılması veya araçların bir dağıtım merkezi üzerinden gönderilmesi yerine doğrudan yetkili satıcıya gönderilmesiyle mesafenin azaltılması gibi önlemler bu amaca hizmet eder.

4) Namib Çölü’ndeki Sossusvlei Vadisi’nin kum tepeleri

Namibya’daki yolculuğumuz esnasında geçtiğimiz yüksek bir kum tepesindeki manzara inanılmazdı: Devasa genişlikteki kum tepeleri batıdan Atlantik kıyısına kadar dalga dalga uzanmış, kıpkırmızı kum taneleri batmakta olan güneşin altında müthiş bir berraklıktaydı.

5) Ürdün’deki Ay Vadisi’nin (Wadi Rum) kalbinde müthiş bir manzara

Yine masmavi gökyüzünün peşinden gittiğimiz bir gündü. Durduğumuz yerdeki manzara; yumuşak kızıl kumların üzerinde dimdik göğe uzanan eskimiş gri taş sütunlardı. Çöl, uçsuz bucaksız bir ufka doğru kıvrıla kıvrıla yol alıyordu. Kendimizi okyanustaki gemiciler gibi hissetmiştik ama dalga sesleri yerine çıldırtıcı bir sessizlik vardı.

© Jaguar Land Rover 2018